Bilim insanlarından yeni iddia! Zamanı geriye aldık

Bilim insanları, kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü tersine çevirdiklerini duyurdular.

ABONE OL
GİRİŞ 14.03.2019 12:33 GÜNCELLEME 14.03.2019 12:38 DÜNYA
Bilim insanlarından yeni iddia! Zamanı geriye aldık
Bilim insanlarından yeni iddia! Zamanı geriye aldık

Rus, ABD'li ve İsviçreli bilim insanlarının yürüttüğü çalışmanın temel fizik kurallarına ters düştüğü ve evreni yöneten kurallarla ilgili algıları kökünden değiştirme potansiyelinin olduğu belirtiliyor.

 

 

Akademik bir dergi olan 'Scientific Reports'ta yayımlanan araştırmanın kuantum bilgisayarlarının işleyişine dair de yeni fikirler verebileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar, deneyin elektronlar ve kuantum fiziği kullanılarak gerçekleştirildiğini ifade ediyor ve "En basit benzetmeyle bilardodaki açılış vuruşuyla dağılmış olan topların tekrar başlangıçtaki yerlerine dönmesine benzer bir eylemi gerçekleştirdik" diyor.

 

 

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nden Gordey Lesovik, "Zamanın termodinamik yönünün tersine hareket eden bir durumu yapay olarak yaratmayı başardık" diyor.

Bu deneyin gerçekleştirilmesini sağlayan 'zaman makinesi', elektronlardan ve kuantum bilgisayarları için kullanılan veri birimi olan kubitlerden oluşuyor.

Günlük hayatta kullanılan bilgisayarlardaki ikili kodlama sisteminde birimler 0 ve 1 ile ifade ediliyor. 0 ve 1'lerin dizilimi ise kodun oluşmasını sağlıyor. Kubitler ise 0 ile 1 değerini almanın yanında her iki değeri de temsil edebiliyor.

Yapılan 'zamanda yolculuk' deneyinde kullanılan kuantum bilgisayarında kubitlerin giderek daha karmaşık bir şekilde 0'dan 1'e ve tam ters yönde veri birimi değerini değiştirdiği ifade ediliyor.

Bu süreçte kodu oluşturan değer dizisi tamamen kayboluyor. Üçgen şeklinde duran bilardo toplarının tek ıstaka vuruşuyla rastgele dağılmasına benzetiliyor.

Kuantum bilgisayarındaki bir diğer program ise kendi kendine evrilen bu kod kaosu içerisinden bir düzen yaratıyor ve kubitler başlangıçtaki noktalarına geri dönüyor.

Yani araştırmacılar, ıstaka vuruşuyla dağılan bilardo toplarının bilardo masası üzerinde rastgele hareket ettikten sonra başlangıç noktalarına geri dönüp yeniden bir üçgen halinde durmalarına benzer bir eylemi, kuantum fiziği yoluyla gerçekleştirdiklerini ifade ediyorlar.

Araştırmayı yürüten ekip, iki kubit ile çalıştıklarında 'zamanı geri döndürme' başarı oranının yüzde 85 olduğunu ifade ediyor. Kubit sayısı üçe çıktığında ise bu oran yüzde 50'ye düşüyor.

Araştırma ekibinden Gordey Lesovik, "Algoritmamız ileride daha da geliştirilebilir ve kuantum bilgisayarlarının karşılaştığı hataları azaltabilir" diyor.

KAYNAK : BBC TÜRKÇE

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Pöh 1 yıl önce Şikayet Et
  Kuantum bilgisayarına ne gerek var. Ben zamanı hergün cep telefonundan ileri alıp oyun haklarımı full yapıyorum ve sonra tekrar geri alıyorum.
  Cevapla
 • Can 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünya 3 maymunun elinde oyuncak gibi oynuyor insanlarla
  Cevapla
 • AliG 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle böyle hak yolu bulacaklar. Allah(c.c.)'ın varlığını anlayacaklar. Zaman görece bir kavramdır. boyutlara göre farklılık gösterebilir.
  Cevapla
 • Erhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bebek mi olacağız sakallarım büyüyor ama
  Cevapla
 • Egeliden 1 yıl önce Şikayet Et
  Kağıt üzerinde insan hayalinde mümkün,gerçekte ise mümkün değildir..Diyelim ki dünyadan 2000 ışık yılı ötede bir gezegende olsak ve dünyaya dev bir teleskopla baksak bu günün dünyasını değil,iki bin yıl öncesinin dünyasını görürüz.yani Romalıları mesela,H.İsa,nin kudüsünü görürdük.Çok ilginç ve hayret verici değil mi.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR