Kritik açıklama: Rusya, İran ve Türkiye buna karşı!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye’nin toprak bütünlüğüne tam bağlılığı teyit ettiğini ve Suriye topraklarındaki her türlü ayrılıkçılık girişimlerini reddettiğini belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 30.10.2019 06:18 GÜNCELLEME 30.10.2019 06:18 DÜNYA
Kritik açıklama: Rusya, İran ve Türkiye buna karşı!
Kritik açıklama: Rusya, İran ve Türkiye buna karşı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, “Karada dayanıklı ve uzun vadeli bir istikrarın sağlanması ve kalan terör ocaklarının ortadan kaldırılması amacıyla tüm Suriyeli taraflarla işbirliği içinde enerjik çabaları sürdürme kararını aldık” dedi.

 

Bakanların, Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne tam bağlılığı doğruladığını söyleyen Rus bakan, bu ülkedeki terörün, tüm tezahürleriyle birlikte kökünü kazıma politikasının sürdürüleceğini belirterek, “Suriye topraklarındaki her türlü ayrılıkçılık girişimlerini reddettiğimizi doğruladık” dedi.

Suriye Anayasa Komitesi üyelerinin uzlaşı bulma arzusunu kılavuz edineceği, yapıcı olarak işbirliği yapacağı ve dış müdahaleye maruz kalmayacağı umudunu dile getiren Lavrov, “ABD’nin Suriye’deki eylemlerine gelince, elbette bu eylemler uluslararası hukuka aykırı. ABD ve yönetimindeki koalisyonun üyeleri Suriye’de yasa dışı ve Suriye’nin meşru hükümetinin tutumuna aykırı olarak bulunuyor” ifadelerini kullandı.

 

Soçi mutabakatı dahil farklı anlaşmalarla düzenlenen Rusya, İran ve Türkiye’nin Suriye’deki varlığı ile ABD ve koalisyonun yasadışı varlığını karşılaştırmanın yanlış olduğunu kaydeden Lavrov, “Üstelik, bu yasadışı varlığın, Suriye’nin petrol zenginliklerini korumak için gerekli olduğu yönündeki kibir dolu açıklamalar yapılıyor. Yani Suriye’nin petrolünü Suriye halkına karşı koruyorlar” yorumunda bulundu.

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • ALPARSLAN 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD Surye den tamamen çekilsin Petrolü hayel bile edemesin.
  Cevapla
 • gakko 1 yıl önce Şikayet Et
  3 ülke orda Dünya ya bedelsiniz kimse kilini kipirdatamaz izin vermezseniz .Artik yabanci ülke askerlerini ve terörü kovup suriye ve Irak i huzura kavuşturma vakti geldi ve geçiyor yeter bu insanlarin sömürüldügü batililar tarafindan
  Cevapla
 • Eren 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal Lavrov , Aç Ağzını , yumma gözünü ... ABD ve Avrupa, Fransa İşgalci , Soykırımcı , Sömürgeciler hemen Dışarı çıksınlar ... Bu Lavrok ve Putin ile Komşumuz Rusya ile yeni dönemin Müttefik , Dostluk, Stratejik Ortağımız Olduğunu ve ABD, Avrupa, NATO’nun Canı Cehenneme ... Türkiye Atlantik ve Avrupa NATO’nun Sonu gelir yakında ... Ümüdi ile ...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR