AB Türkiye için harekete geçti: Anlaştılar!

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine ilişkin uygulamak istediği kısıtlayıcı tedbirler için bir çerçeve belgesinde anlaştı.

ABONE OL
GİRİŞ 11.11.2019 15:01 GÜNCELLEME 11.11.2019 15:16 DÜNYA
AB Türkiye için harekete geçti: Anlaştılar!
AB Türkiye için harekete geçti: Anlaştılar!

Brüksel'de toplanan AB Dış İlişkiler Konseyi, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerini ele aldı. 

 

Toplantı sırasında AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yaşa dışı sondaj faaliyetlerine cevap olarak uygulanması planlanan kısıtlayıcı tedbirler için bir çerçeve belgesi kabul edildi." ifadesine yer verildi.

KISITLAYICI TEDBİRLER

 

Çerçeve belgesinin Doğu Akdeniz'deki "yasa dışı sondaj faaliyetlerinden" sorumlu kişi ve kurumlara karşı kısıtlayıcı tedbirler uygulanmasını mümkün kılacağı belirtilen açıklamada, söz konusu tedbirlerin seyahat yasağı ve kurum ve kişilerin mal varlıklarının dondurulmasından oluşacağı kaydedildi. 

Açıklamada, kısıtlayıcı tedbirler listesinde yer alacaklara AB'den kişi ve kurumların fon aktaramayacağının altı çizildi.

"Kısıtlayıcı tedbirlerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin karasuları, münhasır ekonomik bölgesi ya da kıta sahanlığında" sondaj faaliyetlerinde bulunan kişi ve kurumları hedef alacağı aktarılan açıklamada, kararın ekim ayı AB Liderler Zirvesi'ndeki sonuç bildirgesiyle uyumlu olduğu belirtildi. 

18 EKİMDE ANLAŞMIŞLARDI

AB Konseyi, 18 Ekim'de  "Doğu Akdeniz'de yaşa dışı sondaj faaliyetlerinden sorumlu gerçek ve tüzel kişileri hedef alan kısıtlayıcı tedbirlerin devreye sokulması" konusunda anlaşmıştı.

Konsey, bu konuda AB Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonuna hızla teklif sunması için çağrıda bulunmuştu.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 17 TÜMÜ
 • yorgun 6 ay önce Şikayet Et
  Avrupa nere Akdeniz nere bol bol konuşun
  Cevapla
 • Adanalı. 6 ay önce Şikayet Et
  Kendiniz çalın kndiniz oynayın, kim takar sizin anlaşmanızı, TÜRKİYE hepinize yeter haçlılar.
  Cevapla
 • Şehzade 6 ay önce Şikayet Et
  en kötü ihtimali bile değerlendirmeye çalışacaklar.Her zamanki gibi.
  Cevapla
 • mert 6 ay önce Şikayet Et
  acilen mültecilerin hepsini hemde simdi bu saniyede gönderinde hadlerini bilsinler AB diye birsey kalmazzzzzz en tesirli atom bombasindan daha etesirli olacaktir.
  Cevapla
 • Isa 6 ay önce Şikayet Et
  Acin kapilari bakin kac sene birbirlerini bicaklarlar. Birakin goc krizi yuzunden bizimle ugrasmayi hukumetler darmaduman olur. Irkcilik bas gosterir. Birbirlerini tehditler savururlar. Acin artik su kapilari.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR