Libya'dan son dakika Türkiye açıklaması: Resmen isteyeceğiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Libya’ya asker göndermek konusunda "Davet olduğuna göre icabet ederiz" demesinin ardından, Libya'nın uluslarası olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) İçişleri Bakanı Başağa, Trablus'ta savaşın tırmanması halinde Türkiye'den destek isteyeceklerini söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 26.12.2019 14:27 GÜNCELLEME 26.12.2019 15:24 DÜNYA
Libya'dan son dakika Türkiye açıklaması: Resmen isteyeceğiz
Libya'dan son dakika Türkiye açıklaması: Resmen isteyeceğiz

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve Türkiye’nin de desteklediği Trablus hükümetinin İçişleri Bakanı Fethi Başağa, "başkent Trablus üzerindeki savaşın tırmanması halinde Türkiye’den resmen askeri destek isteyeceklerini" duyurdu.

 

Reuters'ın haberine göre, Libya UMH (Ulusal Mutabakat Hükümeti) Türkiye'den resmi olarak asker ve mühimmat isteğinde bulunacak.

Bakan Başağa, "Eğer durum tırmanırsa, Trablus’u ve halkını savunma hakkımız var" ifadelerini kullandı.

 

Başağa’nın bu açıklamayı, Erdoğan’ın dün sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiği Tunus’tan yapması dikkat çekti.

Başağa, başkent Tunus'ta basın toplantısında, darbeci general Halife Hafter'in ülkesinde Birleşik Arap Emirlikleri'ne askeri üs verdiğini belirterek, Rus güvenlik şirketi Wagner'e mensup yabancı savaşçılar, Cancavid milisleri ve Çadlı isyancıların cephede beraber savaştığını söyledi.  

Başağa, "Hava üslerini yabancı devletlere açan Hafter'in paralı güçlerine karşı koymak için Türkiye'den resmi olarak askeri destek isteyeceğiz" diye konuştu.

Libya'nın uluslararası tanınırlığa sahip meşru bir hükümetinin bulunduğunu, uluslararası toplum nezdinde de tek temsilcisinin bu hükümet olduğunu vurgulayan Başağa,"Türkiye, Tunus ve Cezayir'le iş birliği içinde halkımıza, güvenliğimize ve istikrarımıza hizmet eden bir ittifak içinde olacağız." ifadesini kullandı.

Başağa, BM himayesinde gerçekleşecek ve tüm Libyalıları kapsayacak bir girişimi de memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

NE OLMUŞTU

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Libya'ya asker gönderilmesi konusunda "Davet edildiğimiz yere gideriz, edilmediğimiz yere gitmeyiz. Şu anda bir davet olduğuna göre icabet ederiz. İnşallah Ocak ayının 8'inde, 9'unda Meclisimizden bunu da geçireceğiz ve böylece davete icabet edeceğiz" açıklamasında bulunmuştu.

Hafter'e bağlı kuvvetler Nisan ayından beri Trablus'u ele geçirmeye çalışıyor. 

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Osman 5 ay önce Şikayet Et
  Eger turk askeri libya’ya giderse soguk bir kis gunune denk gelecek ve belkide kar yagarsa karli havada resimler gonderecekler. Libyada avustos ayinda 50 drecede yagan karda cekilmis resim olmayacak.
  Cevapla
 • alparslan 5 ay önce Şikayet Et
  savaşa her daim hazir 40 milyonuz ölümüne şehid olmaya hazir 40 milyon
  Cevapla
 • ReisEmir 5 ay önce Şikayet Et
  Mehmetçik gelsin de alem kahraman görsün.
  Cevapla
 • #avşarın delisi 5 ay önce Şikayet Et
  adamın ismine baksana FETHİ BAŞAĞA... adam resmen türk. orada ne işimiz var diyenlere kapak yani.
  Cevapla
 • TOSUN 5 ay önce Şikayet Et
  benide yazın hemen geleyim
  Cevapla
 • Osman 5 ay önce Şikayet Et
  Tosun ve ayh kardesim Allahim niyetlerini kabul etsin. Amin. Allahim sizden razi olsun. Amin.
  Cevapla
 • AYH 5 ay önce Şikayet Et
  sirani bekle koc, önce ben.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR