'Myanmar, Arakanlı Müslümanlara soykırım uyguluyor'

Merkezi Tayland'da bulunan insan hakları örgütü Fortify Rights, Myanmar'ın, Arakanlı Müslümanların temel vatandaşlık haklarını inkar etmeye devam ettiğini belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 16.01.2020 19:47 GÜNCELLEME 16.01.2020 20:07 DÜNYA
'Myanmar, Arakanlı Müslümanlara soykırım uyguluyor'
'Myanmar, Arakanlı Müslümanlara soykırım uyguluyor'

Örgütten yapılan açıklamada, elde edilen yeni deliller ışığında, Myanmarlı yetkililerin, Arakanlı Müslümanları "Bengalli" olarak tanımlayan Ulusal Doğrulama Kartları'nı (NVC) kabul etmeye zorladıklarının belirlendiği ifade edildi.

 

 

Açıklamada, Myanmar'ın, Arakanlı Müslümanların temel vatandaşlık haklarını inkar etmeye devam ettiği ifade edilerek, Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık haklarının tamamının sağlanması konusunda adım atması gerektiğine işaret edildi.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA SOYKIRIM

 

 

Arakan'da 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleri aracılığıyla yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • nurettin çelikel 9 ay önce Şikayet Et
    islam işbirliği teşkilatı uyuyormu ?
    Cevapla
  • gelsinler 9 ay önce Şikayet Et
    Türkiye’ye gelsinler müslümanları koruyalım
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR