BM: Risk çok büyük ve dünya olarak buna hazır olmamız lazım

Son Dakika Haberi; BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs salgınının sağlık sistemi gelişmemiş Afrika kıtasındaki ülkeler gibi ülkelere sıçramasından endişe duyduğunu dile getirerek, "Risk çok büyük ve dünya olarak buna hazır olmamız lazım. Dünya Sağlık Örgütü, böyle bir gelişme olduğunda nasıl müdahale etmesi gerektiği üzerinde çalışıyor." ifadesini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 18.02.2020 20:29 GÜNCELLEME 18.02.2020 20:35 DÜNYA
BM: Risk çok büyük ve dünya olarak buna hazır olmamız lazım
BM: Risk çok büyük ve dünya olarak buna hazır olmamız lazım

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın çeşitli ülkelerine yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sağlık sistemi zayıf ülkelere sıçramasından endişe ettiğini söyledi. 

 

Pakistan-Hindistan sınırındaki Kartarpur Darbar Sahib Sih tapınağını ziyaret eden Guterres, burada yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınındaki durumun şu an için kontrol altında olduğunu söyledi. 

İDLİB KRİZİ

 

İdlib'de yaşanan insani krize de değinen Guterres, Esed rejimine ateşkes çağrısında bulunarak, Türkiye, İran ve Rusya'nın siyasi çözüm bulması gerektiğine vurgu yaptı. 

Guterres, Libya'daki iç savaşa ilişkin de BM'nin silah ambargosunun ihlal edildiğini belirterek, "Libya'da kaç farklı ülke silah ambargosunu ihlal ediyor ve bölgeye hem personel hem ekipman yolluyor?" diye sordu.

- "AFGANİSTAN'DA BARIŞ HERKESİN YARARINA"

Guterres, aralarındaki ilişkiler nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'nin çalışmalarını kısıtladığı gerekçesiyle Çin, ABD ve Rusya'yı suçlayarak, "Kaosun dünyamızı çok dengesiz bir hale dönüştürdüğü riskli bir dönemde yaşıyoruz." dedi. 

ABD ile Afgan Talibanı arasında yürütülen müzakerelerin bölgede uzun süredir devam eden istikrarsızlığı sona erdirmek için önemli bir şans olduğunu da kaydeden Guterres, "Bu barış şansını kaçırmamamız gerekiyor. Milyonlarca Afgan yıllardır sığınmacı hayatı yaşıyor. Barışın sağlanması ve Afganistan'ın uluslararası topluma entegre edilmesi herkesin yararına." diye konuştu. 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 7 TÜMÜ
 • Çarşambalı 11 ay önce Şikayet Et
  Gelişmemiş derken şu sizin kanını emdiğiniz aç ve ilkel kalması için yüzyıllardır çok büyük bir çaba sarfettiğiniz hatta o insanları kafeslerde sergilediğiniz Afrikadanmı söz ediyorsunuz.
  Cevapla
 • yani 11 ay önce Şikayet Et
  tiyotro oyun oynuyorlar..
  Cevapla
 • mikroplar 11 ay önce Şikayet Et
  şu anda dünya iki büyük mikropla mücadele ediyor. biri essed mikrobu, diğeri corona mikrobu.
  Cevapla
 • Bekir 11 ay önce Şikayet Et
  Birleşmiş milletler önce Amerikanın sebeb olduğu Irakta, Suriyede, Mısırda, Yemende çeşitli Afrika ülkelerinde, Burmada milyonlarca insan ölüyor. En ufak tepki yok. Sadece toplanıp biraraya gelip hasret giderip hal hatır soruyorlar konuşup konuşup hiçbir şey yapmadan dağılıyorlar
  Cevapla
 • Nesrin Kurnaz 11 ay önce Şikayet Et
  Ey Rabbim ! Yeryüzünde zalimlerden hiç kimseyi bırakma!
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR