Kanada'dan akılalmaz Türkiye kararı: Yasak resmen uzatıldı

Kanada'da Justin Trudeau'nun başbakanlığındaki Liberal Hükümet, Türkiye'nin 9 Ekim 2019 tarihinde Suriye'de terör koridorunun oluşmasını engellemek amacıyla başlattığı "Barış Pınarı Harekatı" nedeniyle uygulamaya koyduğu silah ambargosunu süresiz uzattığını açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 24.04.2020 17:54 GÜNCELLEME 25.04.2020 09:08 DÜNYA
Kanada'dan akılalmaz Türkiye kararı: Yasak resmen uzatıldı
Kanada'dan akılalmaz Türkiye kararı: Yasak resmen uzatıldı

Kanada Küresel İşler Bakanlığı'nın Silah Kontrolü Bölümü Direktör Yardımcısı Charles-Marie Matte tarafından gönderilen elektronik postada Türkiye'ye yönelik silah satışı için onayların ikinci bir emre kadar askıda olduğu bildirildi.

 

"SADECE İSTİSNAİ DURUMLARDA İZİN VERİLECEK"

Elektronik postada sadece Kanada'nın uluslararası ‘müttefiklik taahhütleri kapsamına giren istisnai şartlarda hükümetin izin çıkarmayı değerlendirebileceği belirtildi.

 

Matte, "Bunun bir örneğini NATO füze savunma sistemi için bileşen ihracının oluşturabileceğini" kaydetti.

Ankara'dan yapılan açıklamalarda Washington'ın uygun fiyat sunması halinde ABD yapımı MIM-104 Patriot hava savunma sistemi satın alma istekliliği dile getirilmişti.

Türkiye, Kanada hükumetinin belirlediği, Kanada savunma firmalarının güvenli bir şekilde iş yapabileceği, karmaşık ve kritik silahlar satabileceği "güvenilir" ülkeler listesinde yer alıyor.

Bazı izin başvuruları vaka bazında incelenecek. Bazı maddeler gözden geçirilecekken bazı maddeler değerlendirmeye tabi tutulmadan reddedilecek. Bunlar cephane, hafif silahlar, zırh, koruyucu donanım ve elektronik malzemeler.

TÜRKİYE'NİN KANADA'DAN İTHAL ETTİĞİ ASKERİ ÜRÜNLER

Defenceturk'te yer alan bilgiye göre Türkiye, Kanadalı Wescam firmasından bazı İHA'larda kullanmak üzere elektro-optik kamera sistemi temin ediyor. Türkiye elektro-optik kamera sistemi temini konusunda uzun yıllardır sorun yaşıyor. Resmi ambargo öncesinde dahi örtülü ambargo altında kalan Türkiye elektro-optik kamera temini konusunda çeşitli girişimlerde bulunmuş ve yerli elektro-optik kamera üretimi konusunda çalışmalarını hızlandırmıştı.

ASELSAN bu ihtiyaca yönelik olarak CATS sistemini geliştirdi. ASELSAN daha sonra yine bu ihtiyaca yönelik ASELFLIR 400 ve DASS elektro-optik kamera sistemlerini internet sitesi üzerinden sergiledi.

Türkiye'nin Kanada'dan aldığı bir diğer önemli ürün; Hürkuş eğitim uçaklarında kullanılan, Pratt & Whitney Canada tarafından üretilen ve sivil ürünlerde de kullanılan PT6 turboprop motorlar. 750 shp'den 1250 sph'ye kadar güç aralığında farklı modelleri bulunan bu motorlar sivil ve askeri platformlarda oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca TSK'da farklı uçaklarda da yer alıyor.

Çok yaygın olan bu motorların temininde bir sıkıntı olmayacağını değerlendiriyoruz.

KANADA, SUUDİ ARABİSTAN'A AMBARGOYU KALDIRDI

Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan'a yönelik silah ihracatını durdurmayı göze alamayan Kanada ihracatı azaltma yoluna gitmişti. Kanada en yüksek savunma ihracatı sözleşmesini imzaladığı Suudi Arabistan ile yaşadığı "insan hakları" gerginliklerine dahi kapsamlı bir ambargo uygulayamadı.

Kanada 2 yıllık "silah ihracat kısıtlamasının" ardından Suudi Arabistan'a yönelik ambargoları geçtiğimiz günlerde kaldırdı.

KAYNAK : Star.com

ETİKETLER

YORUMLAR 136 TÜMÜ
 • yasaklanmalı 5 ay önce Şikayet Et
  kanada ürünlerini almayın, satmayın, aldırmayın, sattırmayın. ayrıca kanadaya covid 19 yardımları göndermeyin. kanada firmalarına ruhsat veya geçiş izni vermeyin. ürünlerini piyasadan zamanla kaldırın. yerlerine yerli üretim ve kanada mallarının muadili başka ülke üretimlerini ve ithalatını teşvik edin. kanadaya sınırsız süreyle gıda ilaç ve silah satışını yasaklayın.
  Cevapla
 • memo ığ 5 ay önce Şikayet Et
  Ah ah reis ALLAH CC sana uzun ömürler versin sen olmasaydın bizi bir g3 mermisiyle tehdit ediyordular
  Cevapla
 • Yakub 5 ay önce Şikayet Et
  Kanada değil Ingiltere! Silah vermezler doğru. Iyiki vermiyorlar. Bizde dünyada silah tüccarıyız. Bizim silahlar barışı sağlıyor. Inglizlerin silahları savaş, fitne , kaos yapıyor. Kahrolsun zalim büyük britanya birleşik krallık devleti. 24 tane ülke haraca bağlanmış vaziyette. Halkları susturulmuş.
  Cevapla
 • Bilinmeyen 5 ay önce Şikayet Et
  Kanada İngilterenin bir ilidir.
  Cevapla
 • tuğra 5 ay önce Şikayet Et
  Herkes silah ambargosu yapsin.bizim işimize yariyor.ozaman kendi silahımızı üretmeye daha cok caba gösteriyoruz
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR