İsrail, Filistinlilere ait evleri yıkmaya devam ediyorc

İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait bir evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıkarken, bir evin sahibini de evini yıkmaya zorladı.

ABONE OL
GİRİŞ 05.08.2020 14:49 GÜNCELLEME 05.08.2020 14:49 DÜNYA
İsrail, Filistinlilere ait evleri yıkmaya devam ediyorc
İsrail, Filistinlilere ait evleri yıkmaya devam ediyorc

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail polisi Doğu Kudüs'ün güneyindeki Silvan Mahallesi'ne baskın düzenledi.

 

Filistinli kardeşler Samir ve Süleyman El-Kak’a ait evin bulunduğu bölgeyi güvenlik kordonuna alan İsrail polisi, evin çevresine kimseyi yaklaştırmazken, belediyeye bağlı ekipler Kak ailesinin evlerini buldozerlerle yerle bir etti.

Öte yandan Filistinli Muhammed Alun da Doğu Kudüs’ün Beyt Hanina Mahallesi’ndeki evini, belediyeye ödemek zorunda olduğu yıkım masraflarından kaçınmak için kendi elleriyle yıkmak zorunda kaldı.

 

İSRAİL'İN DOĞU KUDÜS'TEKİ YIKIMLARI

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere imar izni konusunda zorluk çıkaran ve Filistinlilerin yaptığı imar izni başvurularının tamamına yakınını reddeden İsrail makamları, binlerce evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) raporuna göre, İsrail makamları 2020’nin başından bu yana Doğu Kudüs’te 90 evi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktı.

Buna göre 100'ü aşkın Filistinli de evsiz kaldı.

İsrail'e bağlı belediyenin söz konusu uygulamasının hiçbir hukuki dayanağı olmadığını ifade eden Filistinliler, bunun "İsrail'in yıldırma ve şehri Yahudileştirme politikalarının parçası" olduğunu belirtiyor.

İsrail belediyesi çoğu zaman yıkım masraflarını da evi yıkılan kişilerden tahsil ediyor.

Filistinli kaynaklar 1967'den bu yana Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 5 binden fazla evin İsrail güçleri tarafından yıkıldığını kaydediyor.

 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • yigido 58 1 ay önce Şikayet Et
    katil itrail katil abd filistinden defol.her turk asker dogar.
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR