İran Petrol Bakanı: "ABD'nin bize karşı uyguladığı kansız savaştır"

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, ABD'nin ülkesine yönelik yaptırımlarını "kansız savaş" olarak nitelendirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 21.09.2020 13:02 GÜNCELLEME 21.09.2020 13:02 DÜNYA
İran Petrol Bakanı: "ABD'nin bize karşı uyguladığı kansız savaştır"
İran Petrol Bakanı: "ABD'nin bize karşı uyguladığı kansız savaştır"

İran Petrol Bakanlığına bağlı haber ajansı SHANA'ya göre, Zengene, petrol ve doğal gaz arama tarama çalışmalarıyla ilgili üniversitelerle yaptıkları 13 anlaşmanın imza töreninde konuştu.

 

"KANSIZ SAVAŞ"

Zengene, konuşmasında 40'ıncı yılına giren İran-Irak Savaşı'na değinerek, "Irak devleti 1980'de böyle bir günde saldırdı. Tahran semaları savaş uçaklarıyla doldu ve havalimanı bombalandı. Bugün de savaştayız. ABD'nin bize karşı uyguladığı kansız savaştır." ifadelerini kullandı. 

 

ABD yönetimi, İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kaldırılan yaptırımları yeniden yürürlüğe soktuğunu açıklamıştı.

İran ile birlikte anlaşmanın taraflarından Avrupa Birliği, Rusya ve Çin ise ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan 2018'de çekildiğini ve anlaşmaya taraf olmayan bir ülkenin yaptırımların yeniden devreye sokulmasına olanak veren mekanizmayı hayata geçiremeyeceğini belirtiyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • ALİ 1 ay önce Şikayet Et
    amerika sizinle hiçbir zaman savaşmadı hiçbir zaman da savaşmayacak halkları böyle aldatıp durmayın ikiniz de emperyalist ikiniz de vahşi ikinizde katilsiniz
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR