Bomba iddia: Trump Esed'e gizli mektup yazmış!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Yardımcı Asistanı ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Terörle Mücadele Direktörü Kash Patel'in, Suriye rejiminin rehin tuttuğu iki Amerikalının salıverilmesi için Şam'ı ziyaret ettiği öne sürüldü.

ABONE OL
GİRİŞ 19.10.2020 03:16 GÜNCELLEME 19.10.2020 03:27 DÜNYA
Bomba iddia: Trump Esed'e gizli mektup yazmış!
Bomba iddia: Trump Esed'e gizli mektup yazmış!

Wall Street Journal gazetesinin üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre, 10 yıldan uzun süredir Suriye rejimi ile ABD hükümeti arasındaki ilk temas bu yılın başında kuruldu ve Patel, Şam'a ziyaret gerçekleştirdi. 

Patel, Şam ziyareti esnasında Esed rejiminin elinde rehin bulunduğuna inanılan iki ABD vatandaşının salıverilmesi için "gizli görüşmeler" yaptı ancak görüştüğü kişilerle ilgili detaylı bilgi paylaşılmadı. 

Ziyarette 2012'de Suriye'de ortadan kaybolan ABD vatandaşı serbest gazeteci Austin Tice ve 2017'de Suriye rejiminin kontrol noktalarından birinde durdurulduktan sonra bir daha haber alınamayan Suriye kökenli ABD'li terapist Macid Kamalmaz'ın salıverilmesi için çalışıldığı belirtildi. 

 

 

Öte yandan, bu iki kişinin dışında en az 4 ABD vatandaşının daha Esed rejiminin elinde rehin tutulduğuna inanılıyor.

TRUMP'IN ESED'E MEKTUP YAZDIĞI İDDİASI

Kaynaklar, mart ayında Trump'ın, Beşşar Esed'e gizli mektup yazdığını ve Tice'ın serbest bırakılması için doğrudan diyalog çağrısı yaptığını öne sürerek, geçen hafta da Lübnanlı üst düzey güvenlik yetkilisi Abbas İbrahim'in Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ile aynı konuyla ilgili görüştüğünü iddia etti. 

Konuya yakın kişiler, görüşmeler sonucu Suriye rejimiyle çok fazla yol alınamadığını kaydetti. 

ABD ile Suriye yönetimleri arasında Şam'da bilinen en son görüşme 2010 yılında gerçekleşmişti. ABD, 2012'de Suriye iç savaşında Esed rejiminin eylemleri nedeniyle diplomatik ilişkileri kesmişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 4 TÜMÜ
 • Nefer 1 ay önce Şikayet Et
  Bu mektubun içeri Türkiye için çok önemlidir. Bu coğrafyada ABD Turkiyeyi rahat bırakmayacaktır. Fakat direne direne kazanacağız. Türkiye gözünü açmıştır. Dostunu düşmanını bir kenara yazmaktadır. Gelecekte sular akacak kumlar kalacaktır. O zaman esed senen kafiri Türkiyenin elinden kim kurtaracaktır ?
  Cevapla
 • konyaalı 1 ay önce Şikayet Et
  Tiramp görüşüyor biz görüşmüyoruz halbuki esata karadan havadan destek versek pkk o bitirse hem asker hem mali kayibimiz olmaz keza mısır israillede ilişkilerimizi güçlendirmek ülkemizin yüksek menfatin edir
  Cevapla
 • byrm 1 ay önce Şikayet Et
  vaayy demek sizin istibaratınıza abd bile engelleyemiyor eriştiğinize göre
  Cevapla
 • muvahhid 1 ay önce Şikayet Et
  ABD ilah değil.Vietnamda wotergatede irangate deki he,imetlerini Türkiyemizin haşhaş restini ve S400 Satın alıp ateşlemesini engelleyebildimi! Hayır engelleyemedi.
  Cevapla
 • selçuklu 1 ay önce Şikayet Et
  ulan ne kadar irenc bir isbirligi
  Cevapla
 • gezgin 1 ay önce Şikayet Et
  Hahaha daha güleceğim yoktu
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR