Koronavirüs aşısında müjde: Tarih verildi

Koronavirüs salgınında vaka sayısı 43 milyon 790 bini, ölü sayısı 1 milyon 164 bin kişiyi geçerken, aşı çalışmalarına ilişkin önemli bir açıklama geldi. Bu süreçte aşı çalışmalarını fonlamasıyla bilinen Bill Gates, Kovid-19 aşısının insanlığın hizmetinde olabileceği tarihle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

ABONE OL
GİRİŞ 27.10.2020 16:06 GÜNCELLEME 27.10.2020 17:33 DÜNYA
Koronavirüs aşısında müjde: Tarih verildi
Koronavirüs aşısında müjde: Tarih verildi

Kurduğu vakıfla aşı çalışmalarına büyük destek veren ABD'li mültimilyarder teknoloji devi Bill Gates, sandığımızdan daha erken Kovid-19 aşısına kavuşabileceğimizi söyledi. 

 

Kovid-19 aşısı geliştirme süresini mümkün olduğunca kısaltabilmek amacıyla aşıyla uğraşan çeşitli ilaç devlerine Bill & Melinda Gates Vakfı üzerinden milyarlarca dolarakıtan Microsoft kurucusu, 2021'in başında aşının elimizde olabileceğini duyurdu.

GELECEK YILIN BAŞINA HAZIR

 

Yahoo Finans'ın düzenlediği 'All Markets Summit' panelinde Genel Yayın Yönetmeni Andy Serwer'a konuşan Gates, her şey yolunda giderse, Batı'da geliştirilen ve üçüncü aşama klinik denemeleri yapan altılıdan iki ya da üçünün gelecek yılın başında hazır olacağını belirtti.

EN ŞANSLISI PFİZER

ABD merkezli ilaç devi Pfizer'in çok deneyimli bir aşı şirketi olduğunu ve çalışmalarını çok iyi tasarımladığını, dolayısıyla ipi ilk göğüsleyecekler arasında olma şansının yüksek olduğunu dile getiren Gates, Britanya merkezli ilaç devi AstraZeneca'nın yanısıraJohnson & Johnson, Novavax, Moderna ve Sanofi'yi de gelecek yılın başında aşıyı çıkarabilecek şirketler olarak sıraladı. 

"MÜKEMMEL OLMAYABİLİR"

Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı geliştirme çalışması yürüten AstraZeneca'nın denemelerine katılan gönüllülerden birinin öldüğünün hatırlatılması üzerinedenemelerin normal gidişatı içinde bunun şaşırtıcı olmadığını söyleyen Gates, şu uyarıyıyaptı:

"İlk altı içinden iki-üçü onaylansa bile sizin hasta olmanızı ve başkalarına bulaştırmanızı durdurmak açısından etkililiği mükemmel olmayabilir."

NÜFUSUN YÜZDE 70'İNE AŞILAMA

Yeterince Kovid-19 aşısı tedarik edilirse 2021'in sonuna doğru şimdi olduğumuzdan daha iyi durumda bulunacağımızı, ama hala normale geri dönmemiş olacağımızı öngören Gates "Vaka sayısını gerçekten düşürmek için o zamana dek nüfusun yüzde 70'ini aşılamamız lazım, ama bu hastalık dünyanın herhangi bir yerinde varolduğu müddetçe yeniden bulaşma ihtimali her zaman olacaktır" dedi. 

KOMPLO TEORİLERİ

Ama kendisinin ve ABD'nin bir numaralı halk sağlığı yetkilisi Dr. Anthony Fauci'nin malzeme yapıldığı aşı karşıtı komplo teorileri gündemde oldukça geniş çaplı aşılamanın zor bir iş olabileceğini sözlerine ekledi. 

ETİKETLER

YORUMLAR 20 TÜMÜ
 • aise 2 ay önce Şikayet Et
  Ya kahhar ismi serifinle rabbim sen helak eyle bu suruyo oyunlarini kendi baslarina gecir
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 2 ay önce Şikayet Et
  Biilll gates, O aşıyı Alsın.....
  Cevapla
 • Ahmed 2 ay önce Şikayet Et
  Sen muneccimmisin.be.adam cikip ikidebir bu tur konusmalar.yapiyosun.kim inanir sana.Allah.in dedigi olur.O dilemezse yaprak kimildamaz.
  Cevapla
 • Ahmed 2 ay önce Şikayet Et
  Sen muneccimmisin.be.adam cikip ikidebir bu tur konusmalar.yapiyosun.kim inanir sana.Allah.in dedigi olur.O dilemezse yaprak kimildamaz.
  Cevapla
 • Vatanim 2 ay önce Şikayet Et
  Ilk once kendine ve Ailesini yaptirsin bu asiyi.... Hersey planli neden kendi cocuklarinin hic biri buzamana asilanmamis???
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR