Trump'tan Çin'e darbe: Kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'lilerin Çin ordusuna destek sağlayan Çinli firmalara yatırım yapmasını yasaklamaya yönelik kararname imzaladı.

ABONE OL
GİRİŞ 13.11.2020 00:51 GÜNCELLEME 13.11.2020 00:52 DÜNYA
Trump'tan Çin'e darbe: Kararnameyi imzaladı
Trump'tan Çin'e darbe: Kararnameyi imzaladı

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Çin ordusuna finansman sağlayan şirketlere yönelik yatırımlara ilişkin bir kararname imzalandığı belirtildi. 

 

Çin'in ordusunu ve istihbaratını geliştirmeye yönelik kaynak sağlamak için ABD sermayesini giderek artan bir şekilde sömürdüğüne işaret eden Trump, bu durumun ABD'yi doğrudan tehdit ettiğini vurguladı. 

Trump, Çin'in sivil şirketleri orduyu ve istihbarat faaliyetlerini desteklemeye zorlayarak ülkenin askeri endüstrisini geliştirdiğini belirterek, bu şirketlerin ABD'li yatırımcılara menkul kıymet satarak sermaye artırdıklarını bildirdi.

 

ABD Başkanı Trump, "Çin, bu şekilde ordusunun gelişimini ve modernizasyonunu finanse etmek için ABD'li yatırımcıları kullanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

YATIRIM YASAĞI LİSTESİNDE 31 ŞİRKET YER ALIYOR

Söz konusu kararname kapsamında, ABD'li şirketler ve kişilerin Çin ordusuna destek sağlayan Çinli firmalardan doğrudan ya da fonlar yoluyla hisse sahibi olması engellendi. 

11 Ocak 2021'de yürürlüğe girecek kararın Çin'in büyük havacılık, inşaat, teknoloji ve telekomünikasyon şirketlerini etkileyebileceği belirtiliyor.  ABD basınında yer alan haberlerde, Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen 31 Çinli firmanın listede yer aldığı kaydedildi. 

Bu şirketlerin çoğunun Hong Kong da dahil olmak üzere Çin borsalarında işlem gördüğü aktarıldı. Söz konusu şirketler arasında yer aldığı belirtilen Çin Mobil İletişim ve Çin Telekomünikasyon şirketleri, ABD borsalarında da işlem görüyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 10 TÜMÜ
 • Gül 2 ay önce Şikayet Et
  Birde şu virusun hesabi sorulsun..adamlar yaydi şimdi sesleri cıkmıyor
  Cevapla
 • Vatan 2 ay önce Şikayet Et
  Trupm gider ayak ortalığı karıştıracak
  Cevapla
 • Hkn 2 ay önce Şikayet Et
  tramp elini cabuk tutup kürelci ceteye darbe yapmali.. yoksa onu yok edecekler secimler hileyle kazanildi..harris denen vahsi yaratik 9 aylik bebekleri kürtaji istiyor bu kadar insanlik düsmani kürselciler.tramp giderse dünya icinde iyi olmaz
  Cevapla
 • Aslan 2 ay önce Şikayet Et
  Bence Biden hile yaptı. Ortaya çıkacak Trump kazanacak seçimi.
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  trump devam amerikayi birbirine kat arkandayız
  Cevapla
 • Muhammet Baki 2 ay önce Şikayet Et
  Ne yazikki 11 Aralıkta abd kongresi tatile girmeden ve yeni meclis kongresi secilmeden bir yaptırım TÜRKİYEYE düşünüyorlar Gider ayak dikkat edilmesi lazim
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR