Kremlin'den Türkiye'ye üçlü zirve telefonu

Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova'da Dağlık Karabağ konusunda yapılan üçlü toplantıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bilgilendirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.01.2021 15:29 GÜNCELLEME 13.01.2021 16:53 DÜNYA
Kremlin'den Türkiye'ye üçlü zirve telefonu
Kremlin'den Türkiye'ye üçlü zirve telefonu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da Dağlık Karabağ konusunda yapılan üçlü toplantıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bilgilendirdi.

 

Dağlık Karabağ'da Ermeni işgalini sonlandıran adımların atılmasının ardından yapılan ilk yüz yüze görüşme sonrası Rusya Devlet Başkanı Putin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yapılan görüşme ile ilgili bilgi verdi.

TÜRK-RUS ORTAK MERKEZİ HAKKINDA DEĞERLENDİRME

 

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik adımlar ele alındı. Görüşmede, Dağlık Karabağ konusundaki gelişmeler ile ateşkesin kontrolü ve denetimine yönelik Türk-Rus ortak merkezine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin bölge istikrarı ve barışı adına açılan yeni dönemde gereken katkı ve desteği sağlayacağını ifade etti.

Dağlık Karabağ’da Azerbaycanlıların ve Ermenilerin barış gücüne veya gözlem faaliyetine ihtiyaç duymadan birlikte yaşamasını sağlayacak şartları oluşturmak istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gerçekleştiğinde tüm dünyaya Türk-Rus ortaklığının yapıcı sonuçlarını bir kez daha göstermiş olacaklarını dile getirdi. 

İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİRME NİYETİ

Erdoğan-Putin görüşmesinde, zirvenin sonuçlarından birinin Azerbaycan ve Ermenistan'ın ilişkilerini normalleştirme niyetinin teyidi olduğu vurgulandı.

Erdoğan-Putin görüşmesinde, Türkiye-Rusya Ateşkes Kontrol Merkezi oluşumu ve Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki tüm askeri eylemler değerlendirildi.

Erdoğan, Putin'le görüşmesinde Karabağ'da Azerbaycanlılar ve Ermenilerin birlikte yaşamasını sağlayacak şartları oluşturmak istediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı, Karabağ'da birlikte yaşama şartları oluştuğunda tüm dünyaya Türk-Rus ortaklığının yapıcı sonuçlarını göstermiş olacaklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüşmede, Rusya’nın Dağlık Karabağ meselesinin çözümündeki çabalarını desteklediğini belirterek, bölgenin ekonomik kalkınması ve karşılıklı yarar sağlayan projelerin teşvik edilmesi de dahil olmak üzere Rusya ile Türkiye arasında koordinasyonun devam etmesinden yana olduğunu kaydetti.

İkili ilişkilerin de ele alındığı görüşmede, ortak aşı üretimi ve aşı kullanımı planlarının hayata geçirilmesi dahil, karşılıklı ticaret hacminin arttırılması, önemli alanlarda iş birliğinin genişletilmesi konularına da değinildi.

Her iki lider, iki ülke arasındaki çok yönlü ortaklığın gelecek yıl daha da gelişeceğine olan güvenini dile getirdi.

Görüşmede, çeşitli düzeylerde düzenli şekilde diyaloğun sürdürülmesi kararlaştırıldı.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Tanrıverdi 1 gün önce Şikayet Et
  Melahet
  Cevapla
 • Hasan 1 gün önce Şikayet Et
  Bu toplantıda Türkiye den de bir temsilci olmalıydı. Putin Azerbaycan ve Ermenistan ı hala SSCB parçası gibi görüyor. Putin isteyince savaş bitti ve tarafları kendi mekanında topladı. Bu da dünya ya bir mesaj SSCB dağılsada hala bölgede etkili Rusya demek istedi
  Cevapla
 • vay be arkadaş 1 gün önce Şikayet Et
  REİS oturuşuna gurban .Allah ına gurban .dik dur eğilme !sen hucum de dunyanın şah damarını keseriz.TÜRKÜN RAHAT YAŞAMADIĞI YERDE HİÇ KİMSE RAHAT YAŞIYAMAZ!
  Cevapla
 • Asım 1 gün önce Şikayet Et
  D.Karabağ'da Rusya adaletli bir çözüm getirirse, Güven abd'den Rusya'ya kayar.
  Cevapla
 • Asım 1 gün önce Şikayet Et
  D.Karabağ'da Rusya adaletli bir çözüm getirirse, Güven abd'den Rusya'ya kayar.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR