ABD'den Rusya'ya yaptırım kararları: Diplomatlar da sınır dışı

ABD yönetimi, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla Moskova'ya yeni yaptırımlar açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 15.04.2021 16:49 GÜNCELLEME 15.04.2021 16:50 DÜNYA
ABD'den Rusya'ya yaptırım kararları: Diplomatlar da sınır dışı
ABD'den Rusya'ya yaptırım kararları: Diplomatlar da sınır dışı

ABD yönetimi, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla Moskova'ya yeni yaptırımlar açıkladı. Buna göre 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesinin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşlar yaptırım listesine eklendi.

SEÇİMLER NEDENİYLE UYGULANDI

Son günlerde ABD basınında geniş biçimde yer alan Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanacağına dair haberlerin Beyaz Saray'dan yaptırımlarla ilgili resmi açıklama geldi.

"Joe Biden yönetimi, Rus hükümetinin ve istihbarat servislerinin ABD'nin egemenliğini ve çıkarlarını hedef alan eylemleri nedeniyle Rusya'ya karşı önlemler alıyor" denen açıklamada 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceği vurgulandı.

KIRIM İŞGALİ DE YAPTIRIM LİSTESİNDE

Beyaz Saray, 16 tüzel ve 16 özel kişiye Rusya hükümetinin 2020 başkanlık seçimlerini etkileme girişimlerini uygulamanın yanı sıra çeşitli dezenformasyon ve müdahale eylemlerinde bulundukları iddiasıyla yaptırım uygulandığını belirtti.

6 Rus teknoloji şirketinin Rus istihbarat servislerinin siber programına destek verdiği gerekçesiyle listeye eklendiğini bildiren Beyaz Saray, 14 Haziran 2021 tarihinden sonra Rusya Merkez Bankası, Rusya Ulusal Varlık Fonu ve Rusya Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilecek ruble cinsinden veya ruble dışı tahvillerin ABD'li finans kuruluşları tarafından alınmasına yasak getirdi.

Bu arada ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasına göre Kırım yarımadasını fiziksel olarak Rusya'ya bağlayan Kerç Köprüsü'nün yapımında yer alan şirketler ve bazı Kırımlı yetkililer yaptırım listesine dahil edildi.

Listede Kırım İçişeri Bakanı Pavel Karanda, Kırım Mülk ve Toprak İşleri Bakanı Larisa Kuliniç, FSB Kırım ve Sivastopol Şefi Leonid Mihayluk, Rusya Soruşturma Komitesi Kırım Cumhuriyeti Ana Soruşturma Dairesi Başkanı Vladimir Terentyev'in yanı sıra 3 Rus şirketinin Kırım'ın devam eden ilhakı iddiasıyla yer aldığı kaydedildi.

PRIGOJIN'LE BAĞLANTILI 3 ŞİRKETE YAPTIRIM

Bakanlık, Rus iş insanı Yevgeniy Prigojin'le bağlantılı oldukları gerekçesiyle 3 Rus şirketine de yaptırım uygulandığını belirtti. ABD daha önce seçimlere müdahale ettikleri gerekçesiyle Prigojin ile 12 kişiyi yaptırım listesine eklemişti.

KREMLİN YETKİLİSİ DE LİSTEDE

Bakanlık, 2020 başkanlık seçimi sürecini itibarsızlaştırarak ABD'de iç siyasi gerilim yaratılması için Kremlin yanlısı medya kuruluşlarını koordine ettiğini öne sürdüğü Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Birinci Başkan Yardımcısı Aleksey Gromov'un yaptırım listesine alındığını belirtti.

KREMLİN'DEN KARŞILIK AÇIKLAMASI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Rusya'ya yönelik olası yeni yaptırımları tepki göstererek, "Bu tür yaptırım arzularını kınıyoruz, bunları yasa dışı olarak görüyoruz ve kendi çıkarlarımızı en iyi şekilde koruyabilmek için de karşılıklılık ilkesi geçerli olacaktır" dedi.

RUS DIŞİŞLERİ: CEVABIMIZ OLACAK, ELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD yönetiminin yeni yaptırım kararı karşısında buna bir yanıt vermelerinin kaçınılmaz olduğunu belirtti: "Söz konusu adımın sonuçları hususunda ABD'yi defalarca uyarmıştık."

"Yeni yaptırımlar Rusya-Amerika ilişkilerindeki çatışma hâlini artırıyor" diye devam eden Zaharova, "Moskova’daki ABD Büyükelçisi, yeni yaptırımlarla ilgili olarak Rusya Dışişleri’ne çağrıldı, kendisiyle yapılacak konuşma sert olacak" dedi.

KAYNAK : Sputnik

ETİKETLER

YORUMLAR 33 TÜMÜ
 • eagle eye 4 hafta önce Şikayet Et
  yiyin birbirinizi rahat etsin artik dünya
  Cevapla
 • Mehmet 4 hafta önce Şikayet Et
  Devletler birleşmedikçe bir halt olmaz arkadaşım.
  Cevapla
 • Fazıl 4 hafta önce Şikayet Et
  Şu ABD'nin elinden yaptırım oyuncağını alacak bir devlet yokmu bu nedir ya önüne gelene yaptırım.
  Cevapla
 • parçalabölyut 4 hafta önce Şikayet Et
  sömürge öncesi bahane, amaç rusyayı daha küçük devletçiklere bölmek çin'ede aynını yapmak istiyorlar yoksa ABD çok sevdiği için değil uygurları çine karşı destekliyor görünüyor.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 4 hafta önce Şikayet Et
  GENEL MANZARA : Hergeçen gün dünya jandarmalığı, kovboyluğu zayıflayan ABD; ÇİN ve RUSYA'yı (+ İslamiyet) düşman ilan etmiştir. Bir taraftan NATO ve AB'yi Ukrayna Krizi bahanesiyle Rusya üzerine salma, kafa kafaya vurdurma dalaştırma çabasındadır. Diğer taraftan "ikiz kuleler masalında erimiş demir yığınları içinde SUUDİ pilotun pasaportunu buldum" deyip SUUDİLERDEN para kopardığı gibi, "Coronayı bahane edip Çin'e fatura edip, ABD’nin bütçe açığını kapama planlarındadır".
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 4 hafta önce Şikayet Et
  Kafkaslarda Dağlık KARABAĞIn Azerbaycana verilmesine vesile olan Rusya'yı, emperyalizmin ve ABD'nin değirmenine su taşıyacak şekilde gücendirmemeliyiz. TARAF OLUNMAMALIDIR. Hele hele ABD'nin Ukraynayı gazlayarak Karadenizde patırtı çıkarıp Türkiye'ye "Sen de benle NATO'da berabersin" emrivakisine asla kanılmamalıdır. Karadenizde de emperyalizmin gerginliklerine asla yardımcı olunmamalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR