ABD'li kuruluştan NATO analizi: Kazanma ihtimalleri yok

ABD'li askeri analiz dergisi The National Interest'te, Rusya ile NATO arasında Karadeniz'de yaşanabilecek olası bir savaşta, Batı kanadının hızlı ve inandırıcı zafer şansının bulunmadığı kaleme alındı.

ABONE OL
GİRİŞ 05.07.2021 14:41 GÜNCELLEME 05.07.2021 14:41 DÜNYA
ABD'li kuruluştan NATO analizi: Kazanma ihtimalleri yok
ABD'li kuruluştan NATO analizi: Kazanma ihtimalleri yok

Rusya'nın Karadeniz'deki İngiltere ile yaşadığı gerilimin ardından, NATO ile olası bir savaş ihtimali konuşulmaya devam ediliyor. ABD'li askeri analiz dergisi The National Interest'te, Mark Episkopos imzalı "Karadeniz'de olası bir savaş" senaryosunun ele alındığı bir makale yayınlandı.

Makalede Rusya'nın Kırım'ı kazanmasından sonra Karadeniz bölgesinde güçlenmesinin olası bir çatışma durumunda NATO'ya hızlı ve inandırıcı zafer şansı bırakmadığı ifade edildi.

"PUTİN HAKLI"

Rusya lideri Vladimir Putin’in geçen hafta Karadeniz’de İngiliz muhribi HMS Defender'ın Rus gemileri tarafından batırılsa dahi üçüncü dünya savaşının başlamayacağı şeklindeki açıklamasına atıfta bulunan yazar, Batı’nın böyle bir savaşta şüphesiz kaybedeceğinin farkında olduğunu savundu.

Episkopos, “Putin’in kanaatinde haklılık payı olabilir” ifadelerini kullandı.

RUSYA'NIN KARADENİZ FİLOSU BÜYÜYOR

Karadeniz'deki mevcut istikrarsızlığın merkezinde Kırım’ın statüsünün yer aldığına dikkat çeken yazar, bu bağlamda Kiev’in birkaç Batılı devletle birlikte Rusya’nın ulusal kara suları yakınında askeri tatbikatlar düzenleyerek Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunmaya yönelik sembolik adımlar attığını, Kremlin’in ise bu provokasyonlara karşı giderek sertleşen karşılıklar verdiğini vurguladı.

ABD’li uzman, Kırım’ın topraklarına katılmasından sonra Rusya’nın Karadeniz Filosunu sürekli olarak büyütmeye devam ederek, özellikle modernize edilmiş üç füze firkateyninin ve 636 Varşavyanka projesi kapsamında üretilen birkaç dizel-elektrikli avcı denizaltısının filonun hizmetine girdiğini vurguladı.

NATO'nun bir başka baş ağrısının da ABD’nin uçak gemilerinin saldırı birimlerinin Rus topraklarına güç yansıtma yeteneğini sınırlayan hipersonik seyir füzesi Tsirkon olduğunu belirten yazar, aynı durumun X-47M2 Kinjal balistik füzeleri için de geçerli olduğunun altını çizdi.

DİKKAT ÇEKEN TÜRKİYE DETAYI

NATO güçlerinin ayrıca bölgede destek bekleyemeyeceklerine dikkat çeken yazar, “Diğer büyük Karadeniz gücü olan Türkiye, Moskova ile daha yakın askeri-ekonomik ilişkiler geliştirmek isterken ittifakın güvenlik hedeflerini sekteye uğratan bir NATO üyesidir” iddiasında bulundu.

Ukrayna, Romanya ve Gürcistan’ın ise ABD birliklerine liman erişimi ve deniz geçişi sağlayabileceği ve bunu yapabileceklerinin de neredeyse kesin olduğu belirtilen yazıda, ancak bunun ötesinde bu ülkelerin önemli askeri katkıda bulunmak için gerekli deniz yeteneklerinden yoksun oldukları vurgulandı.

Makalede, Rusya'nın Karadeniz'deki müttefik kuvvetlere karşı etkili kampanya yürütmek için tüm araçlara sahip olduğu, bununla birlikte olası çatışma senaryolarının hiçbirinde NATO’nun zaferine işaret edebilecek ipucu olmadığı sonucuna varıldı.

KAYNAK : Sputnik

ETİKETLER

YORUMLAR 29 TÜMÜ
 • SAVAŞ 2 ay önce Şikayet Et
  nato ile rusya savaşı olursa,sonunda ortada savaşan iki devlet kalır..biri Türkiye biri rusya..ABD,de arada ateşi harlar..bu iki devletin eriyen enerjisi sonrasında avrupa arabulucu,Abd,de stratejik adımlar atar..burada kazanan ne biz'nede rusya olur..
  Cevapla
 • Cenk 2 ay önce Şikayet Et
  IHAlar'la yenebilinir Rusya............
  Cevapla
 • Cenk 2 ay önce Şikayet Et
  Nato yikilmali
  Cevapla
 • Ercan 2 ay önce Şikayet Et
  Allah için,bu memleket için savaşırız. Can veririz Vatanımız, Türkiye'miz için.
  Cevapla
 • Analizci 2 ay önce Şikayet Et
  NATO bize destek oldumuki,bizde ona olalım.ben NATO için diil,Allah için,bu memleket için savaşırım. Can verir ve can alırım. NATO da kim miş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR