Boris Johnson'dan saldırı sonrası ilk mesaj

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Afganistan'da Kabil Havalimanı'nın bulunduğu bölgede meydana gelen patlamayı "barbarca terör saldırısı" olarak niteledi. Johnson, tahliye operasyonlarının devam edeceğinin altını çizdi.

ABONE OL
GİRİŞ 26.08.2021 21:44 GÜNCELLEME 26.08.2021 21:44 DÜNYA
Boris Johnson'dan saldırı sonrası ilk mesaj
Boris Johnson'dan saldırı sonrası ilk mesaj

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Acil Durum Kabine Toplantıları (COBRA) kapsamında Afganistan'daki durumun ele alınmasının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Boris Johnson, "Barbarca bir terör saldırısı olduğunu, Kabil Havalimanında ABD ordusu üyelerinin hayatını kaybettiğini, Afgan kayıpların da olduğu bir dizi saldırı olduğunu doğrulayabilirim. ABD ve Afganistan halkına başsağlığı diliyorum." dedi.

Havalimanındaki saldırının ardından tahliye operasyonlarının "mümkün olduğunca hızlı ve verimli" olması gerektiğine işaret eden Johnson, tahliyelerin son ana kadar devam edeceğini ancak sona gelindiğini belirtti.

Johnson, insanların büyük çoğunluğunun zaten tahliye edildiğini ve bunun tamamen olağanüstü bir çaba olduğunu kaydetti.

"FIRSATÇI TERÖR SALDIRILARINI KINIYORUM"

Taliban'ın planlanan 31 Ağustos çekilme tarihinden sonra insanların Afganistan'ı terk etmesine izin vermeye devam edeceğine inandığını vurgulayan Johnson, İngiltere'nin tahliye programına sahip olduğu zaman çizelgesine göre devam edeceğini vurguladı.

Başbakan, "fırsatçı terör saldırılarını" kınadığını ve bunların "aşağılık" olduğunu düşündüğünün altını çizdi, saldırının arkasında kimin olduğu sorusuna ise yorum yapmaktan kaçındı.

KABİL HAVALİMANI'NDA PATLAMA

Tahliye çalışmalarının sürdüğü Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanına yakın bölgede bugün iki ayrı patlama meydana gelmişti.

Al-Jazeera patlamada ölü sayısının 25'e, yaralı sayısının 90'a yükseldiğini duyurdu.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı "güçlü bir şeklide" kınadıklarını ve olayın "ABD güçleri tarafından güvenliğin sağlandığı alanda" meydana geldiğini bildirdi.

Associated Press, ismini paylaşmayan ABD'li yetkililerin, patlamanın kesinlikle DEAŞ tarafından gerçekleştirildiğine inandıklarını aktardı.

 

KAYNAK : AA
YORUMLAR 2
  • Ahmet 9 ay önce Şikayet Et
    Arkadaşlar corona virüs son dakika https://acn.vin/gYHdJPP
    Cevapla
  • vay be arkadaş 9 ay önce Şikayet Et
    ben size burdan ne yazdım ! amerika komple adamalrı dahil çekilicek ve sonra 11 eylüldeki gibi bir olay yaşatıcak ve katar ve diğer üstlerden yunanistan tr vs gidip afganistanı yerle bir edicek çocuk yaşlı halk demeden bu benim savunma hakkım diycek dedim deymi bu 1-2 bonbardıman ama sonrası şöle 50-60 tane abdli öldürecekler kendileri öldürecek amerikan vatandaşları da dahil burdan yüzlerce kez yazdım ama yorumlarımı onaylamıyorsunuz.ne diyim ben şimdi
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR