Ürdün'den İsrail'in Batı Şeria'daki yeni yerleşim planına tepki

Ürdün, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yeni yerleşim konutları inşasına onay verme planını kınayarak, Tel Aviv'in bu politikasının iki devletli çözüm ve kapsamlı barış çabalarını baltaladığını bildirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 24.10.2021 21:45 GÜNCELLEME 24.10.2021 22:51 DÜNYA
Ürdün'den İsrail'in Batı Şeria'daki yeni yerleşim planına tepki
Ürdün'den İsrail'in Batı Şeria'daki yeni yerleşim planına tepki

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heysem Ebu el-Ful, yaptığı açıklamada, İsrail'in Batı Şeria'da 3 bin yeni konut inşasını onaylamasının "kabul edilemez" olduğunu belirtti.

Planın uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu kaydeden Ful, İsrail'in, işgal altındaki Filistin toprakları üzerinde yerleşim birimi inşa etme, Filistinlilerin arazilerine el koyma ve Filistinlileri göçe zorlama gibi her türlü yerleşim politikasının hukuksuz olduğunu ifade etti.

Planı kınayan Ful, Tel Aviv'in bu hukuksuz uygulamalarının ateşkes, iki devletli çözüm ve kapsamlı barış çabalarını baltaladığını vurguladı.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, İsrail, Batı Şeria'daki sivil Yahudi işgal birimlerinde en az 3 bin 100 yeni konut inşasına onay vermeyi planlıyor.

Sivil Yahudi işgal birimleri

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla sivil Yahudi işgal birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 450 bine yakın sivil Yahudi işgalci, Batı Şeria'da Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR