Çin'den Rusya yaptırımlarına sert tepki: Dünyaya felaket getirecek!

Çin Devlet Başkanı Şi, Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımları eleştirdi. Şi, küresel ekonomiyi siyasileştirmeye, kendileri için kaldıraç ve silah olarak kullananların tüm dünyaya felaket getireceğini söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 23.06.2022 06:42 GÜNCELLEME 23.06.2022 06:46 DÜNYA
Çin'den Rusya yaptırımlarına sert tepki: Dünyaya felaket getirecek!
Çin'den Rusya yaptırımlarına sert tepki: Dünyaya felaket getirecek!

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin'in ev sahipliğinde yarın çevrim içi yapılacak BRICS Liderler Zirvesi öncesinde Batı'nın Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlarını, ülkelerin adını anmadan eleştirdi.

BRICS Liderler Zirvesi öncesinde düzenlenen iş forumunda konuşan Şi, hegemonya arayışının ve bloklar arası cepheleşmenin barış ve güvenlik sağlamadığını belirtti.

Şi, "Ukrayna krizi, dünyadaki herkes için yeni bir uyanma çağrısı. Bu (kriz), bize güç konumunda olmaya duyulan kör inancın, güvenliğini diğerlerinin güvenliği pahasına sağlamaya çalışmanın güvenlik ikileminden başka sonucu olmayacağını hatırlatıyor" dedi.

"TÜM DÜNYAYA FELAKET GETİRECEK"

Büyük, gelişmiş ülkelerin ekonomi politikalarında sorumlu hareket etmesi, izledikleri politikaların olumsuz etkilerinin ve gelişmekte olan ülkelere getirdiği ağır yükün farkında olması gerektiğine işaret eden Şi, şöyle devam etti:

"Yaptırımların iki ucu sivri kılıç olduğu ve bumerang etkisiyle uygulayanlara zarar verdiği çok defa kanıtlanmıştır. Uluslararası maliye ve para sistemlerindeki hakimiyetini, küresel ekonomiyi siyasileştirmeye, kendileri için kaldıraç ve silah olarak kullanmaya çalışanlar, sonunda kendilerine ve diğerlerine zarar verecek, tüm dünyaya felaket getirecektir."

Şi'nin, yaptırımlara yönelik eleştirilerini Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu BRICS grubunun zirve toplantısı öncesinde dile getirmesi dikkati çekti.

MOSKOVA YÖNETİMİNİ HEDEF ALAN FİNANSAL YAPTIRIMLAR

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasının ardından ABD, İngiltere, Kanada, AB ve diğer Batı müttefikleri, Moskova yönetimini hedef alan ticari ve finansal yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Yaptırımlar kapsamında çok sayıda kurumun ve Rus yönetime yakın ismin varlıklarına tedbir getirilirken, Rusya bankalar arası uluslararası para transferlerinin yapıldığı SWIFT sisteminden dışlanmıştı.

Çok sayıda Batılı ülke, Rusya Merkez Bankasının rezerv ve varlıklarının yönetimiyle ilgili işlemleri durdurmuş, Moskova yönetiminin rezervlerin büyük bölümüne erişimi kesilmişti.

Rus petrol ve doğalgazının önemli alıcısı konumundaki Çin, Ukrayna'daki savaşla ilgili "işgal", "saldırı" sözcükleri ile "kınama" anlamına gelecek ifadeleri kullanmaktan kaçınmıştı.

KAYNAK : AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 23 TÜMÜ
 • Erzurumlu ömer 1 hafta önce Şikayet Et
  İman edenlere karşı düşmanlık yönünden insanların en şiddetlisi olarak yahudileri ve Allah'a ortak koşanları bulursun. Ve yine iman edenlere sevgi bakımından en yakın olarak da: "Biz hıristiyanlarız" diyenleri bulursun. Çünkü onların içlerinde keşişler ve rahipler vardır. Ve onlar büyüklük taslamazlar.Çin KAFİRİ islama adavet besleyen kavimlerin basında gelir bu yüzden KÂFİR zal8m ÇİN devletini temize çıkaranlar Abd en azından hristiyan ehli kitap olanları var müslümanlara çinlilerden daha merhametidirler Miyanmar Doğu Türkistan unutmadık buradaki katliamları KAHROLSUN ÇİN KAFİRİ YAŞASIN DOĞU TÜRKİSTAN
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu ABD nin paramparça olacağı apaçık en aptal bile görür, yahudi itlerine bakın anlarsiniz Avrupa'ya ve her yere kaciyolar ABD den körler... Almanya dan yonetecekler demedi demeyin...?
  Cevapla
 • Gazi 1 hafta önce Şikayet Et
  ABD İsrail İngiliz majörü ! AB uydusu ......
  Cevapla
 • cahit 1 hafta önce Şikayet Et
  Aynı ekonomik yaptırımlar Çin ede getirilmeli Çin de işgalcidir
  Cevapla
 • Okan 1 hafta önce Şikayet Et
  Amerika yıkılmadan dünyada huzur gelmez. Bu kafirin paramparça olması şart.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR