Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, bugüne kadar görülmemiş yeni parçacıklar keşfetti

İsviçre'de doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet arama çalışmalarını sürdürmek için inşa edilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, bugüne kadar hiç görülmemiş yeni parçacıklar keşfetti

ABONE OL
GİRİŞ 07.07.2022 10:07 GÜNCELLEME 07.07.2022 10:07 DÜNYA
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, bugüne kadar görülmemiş yeni parçacıklar keşfetti
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, bugüne kadar görülmemiş yeni parçacıklar keşfetti

İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet arama çalışmalarını sürdürmek için inşa edilen ve 3 yıllık bakımın ardından yeniden çalıştırılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısının (LHC), şimdiye kadar hiç görülmemiş yeni parçacıklar keşfettiği duyuruldu.

CERN'den yapılan yazılı açıklamada, 3 yıl aradan sonra nisanda yeniden çalışma süreci başlatılan LHC'nin bugün üçüncü kez çalıştırıldığı bildirildi.

Öğlen saatlerinde iki proton demetinin, 450 milyar elektro volt enerji takviyesiyle, LHC'nin 27 kilometrelik halkası etrafında zıt yönlerde döndürüldüğü kaydedildi.

Araştırmacılar, LHC'nin yeniden başlatılmasıyla birlikte "şimdiye kadar görülmemiş 3 yabancı parçacık keşfedildiğini" belirterek, bu yeni keşfin, evrenin anlaşılması yolunda "ileriye doğru büyük bir adım" olduğunu vurguladı.

6,8 TRİLYON ELEKTRO VOLT İLE ENERJİ REKORU KIRILMIŞTI

1998'den 2008'e kadar süren çalışmalar sonucu CERN'de kurulan ve dünyanın en büyük, en güçlü parçacık çarpıştırıcısı olarak kabul edilen LHC, 3 yıllık bakım ve onarım çalışmalarının ardından 22 Nisan'da yeniden başlatılmıştı.

Yeniden başlatma süreci kapsamında, proton demetlerinin ürettiği enerjinin 6,8 trilyon elektro volt (TeV) olarak kayıtlara geçtiği ve bir önceki enerji rekorunun üstüne çıktığı aktarılmıştı.

Doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet olup olmadığının araştırılması için kurulan çarpıştırıcı ile yapılan son deneyde, "üst kuark" adı verilen dörtlü atom altı parçacık türü ortaya çıkarılmıştı.

CERN araştırmacıları, 2015-2018 yıllarında LHC ile yapılan Atlas deneylerindeki proton çarpışmalarında, dörtlü üst kuarkların daha önce fizik biliminde Standart Model teorisinde öngörülene yakın bir standart sapmayla gözlendiğini belirtmişti.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, İsviçre'nin Cenevre kentinin Fransa sınırı yakınlarında, 175 metre derinlik ve 27 kilometre uzunluktaki bir tünelde yer alıyor.

KAYNAK : AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 5
 • Mete 1 ay önce Şikayet Et
  Putinin seytanina hazirlik. Kendi basinizi yersiniz insAllah. Yok evrenin sirri dort temel... mahserin 4 atlisinin calismalari.
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  O aradığınız kuvvetten iki tanesi sağ ve sol omuzlarınızda duruyor. Ama ne yazık ki siz öldükten sonra ancak onları bulabilirsiniz. Bir de iki arabayı çarpıştırıp param parça ederek o arabalar hakkında gerçek bilgiye nasıl ulaşabileceksiniz anlayamıyorum. Dikkatlice sökün, çarpıştırıp parçalamayın. Bizim sanayideki tamirci ustalarımız da sizin gibi yapsalardı yanmıştık.
  Cevapla
 • Anadolu Selçuklu 1 ay önce Şikayet Et
  kendini bir halt sanan ey zavallı insan oğlu Allahın dilediği müsade ettği kadarını öğrenebilirsin kibrin sana kaybettirir
  Cevapla
 • Asas 1 ay önce Şikayet Et
  Hikaye okumayın, sahtekarlar.
  Cevapla
 • İsviçreli 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar covid cıktohonda nerdeydi
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR