Japonya ve Hindistan'dan ortak savaş uçağı tatbikatı

Japonya ve Hindistan, yakın bir tarihte ortak savaş uçağı tatbikatı düzenlemek üzere anlaştı.

ABONE OL
GİRİŞ 09.09.2022 10:51 GÜNCELLEME 09.09.2022 10:51 DÜNYA
Japonya ve Hindistan'dan ortak savaş uçağı tatbikatı
Japonya ve Hindistan'dan ortak savaş uçağı tatbikatı

Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa ve Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Savunma Bakanı Rajnath Singh ile bir araya geldi.

Tokyo'daki 2 2'li zirvede bakanlar, Çin'in bölgesel yayılmacılığı karşısında Japonya ve Hindistan'ın yakın bir tarihte ortak savaş uçağı tatbikatı düzenlemesi hususunda mutabakata vardı.

Japonya uyardı: Çin'in 'akıllı savaş' hamlesine dikkat edinJaponya uyardı: Çin'in 'akıllı savaş' hamlesine dikkat edin

Görüşmede 4 Bakan, iki ülke ile ABD ve Avustralya'nın da dahil olduğu Dörtlü Güvenlik Diyaloğunda (Quad) iş birliği dahil çok taraflı çerçeveyi teşvik edeceklerini taahhüt etti.

Çin'in son askeri hamlelerinin Japon halkının güvenliğine yönelik "ciddi sorun" oluşturduğunu belirten Hayaşi, bunun uluslararası barış ve istikrarı da etkileyebileceğini söyledi.

Jaishankar ise "sarsılmaz" olarak nitelendirdiği iki ülke arasındaki dış politikayla güvenlik sahasındaki meydan okumalara yönelik iş birliğinin pekiştirildiğini kaydetti.

Zirve sonrası yapılan ortak açıklamada, "hukukun üstünlüğü ve tehditten uzak bir Hint-Pasifik" hedeflendiği ve bölgede statükoyu değiştirecek tek taraflı girişimlere karşı çıkılacağı vurgulandı.

KAYNAK : AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 2
  • Suat 2 ay önce Şikayet Et
    Ulan Joponlar ABD sizin en büyük düşmanınız Hindistan hala anlamadınızmı ABD orada bir savaş çıkaracak Çin e karşı ama yem olarak Tayvan Japonya Hindistan I kullanacak maksat Çin in ekonomisini batırmak. :))) bir birinizi yiyin
    Cevapla
  • Hakkı şengül. 2 ay önce Şikayet Et
    Sen ne kadar akılıllısın.16,yı 4 e bölme işlemini kağıt üstünde yapabiliyon mu acaba.zekayi sin resmen.
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR