Japonya Rusya'nın Ukrayna'da ilhak kararını kınadı

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya tarafından ilhak edilmesini kınadı.

ABONE OL
GİRİŞ 01.10.2022 02:42 GÜNCELLEME 01.10.2022 02:42 DÜNYA
Japonya Rusya'nın Ukrayna'da ilhak kararını kınadı
Japonya Rusya'nın Ukrayna'da ilhak kararını kınadı

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Rusya'nın ilhak kararının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Konuya dair basına açıklamalarda bulunan Kişida, Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya tarafından ilhak edilmesini hukuka aykırı ve bunun Ukrayna'nın egemenlik haklarının ihlali olduğunu belirtti.

"RUSYA'YA DAHA FAZLA YAPTIRIM UYGULAMAYI PLANLIYORUZ"

Kişida, telefon görüşmesinde, "Rusya'nın referandum dediği sürecin Ukrayna'nın bir kısmının ilhakı olduğu, bunu asla kabul etmeyeceğini ve kınadığını" ifade etti.

Japonya'nın daha geniş uluslararası çevrelerle Ukrayna'yı destelemek konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Kişida, Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulamayı planladıklarını kaydetti.

Kişida, ayrıca, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Japonya Büyükelçiliğini tekrar açmayı değerlendirdikleri bilgisini paylaştı. Öte yandan, Rusya'nın Ukrayna'nın bir bölümünü ilhakı ABD Başkanı Joe Biden başta olmak üzere geniş çevrelerce tepkiyle karşılandı.

RUSYA, UKRAYNA TOPRAĞININ YAKLAŞIK YÜZDE 15'İNİ DAHA İLHAK ETTİ

Rusya, Kırım'dan sonra Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini de ilhak ederek Ukrayna'nın yaklaşık yüzde 15'ini topraklarına kattı.

Başkent Moskova'da düzenlenen törende, Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya'ya bağlanması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rus yanlısı sözde yönetimlerin başkanları anlaşmalar imzaladı. İmzalanan sözde anlaşmalar ile bağımsızlıkları tanınan Ukrayna'nın 4 bölgesi, Kırım'ın ardından Rusya tarafından ilhak edildi.

KAYNAK : AA
Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR