Rekabet Kurumu'ndan Google açıklaması

Son dakika haberi: ABD merkezli teknoloji şirketi Google'ın Türkiye açıklaması sonrası Rekabet Kurumu'dan yeni bir açıklama geldi.

ABONE OL
GİRİŞ 17.12.2019 17:24 GÜNCELLEME 18.12.2019 00:36 EKONOMİ
Rekabet Kurumu'ndan Google açıklaması
Rekabet Kurumu'ndan Google açıklaması

Rekabet Kurumu'dan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Google Inc, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün (Google), Android işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve Google ile cihaz üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla 09.02.2017 tarihinde Kurulumuzca soruşturma başlatılmıştır.

Bu kapsamda temel olarak, Google’ın mobil işletim sistemleri pazarında sahip olduğu tekele yakın pazar gücünü, faaliyette bulunduğu diğer pazarlarda, özellikle de internet arama hizmetleri pazarında, hâkimiyetini korumak veya güçlendirmek amacıyla kötüye kullanıp kullanmadığı hususuna yoğunlaşılmıştır. 

Yürütülen soruşturma sonucunda Google’ın cihaz üreticilerine getirdiği yükümlülükleri kullanarak, internet arama hizmeti pazarındaki diğer rakiplerinin ürünlerinin mobil cihazlara yüklenmesine engeller getirdiği ve mobil cihazlarda tek arama hizmeti sağlayıcısı olması koşuluyla mobil cihaz üreticilerine finansal destek sağladığı tespit edilmiştir.

Bu çerçevede, Google'a 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (Kanun) uyarınca idari para cezası verilmiş, ayrıca Kanun kapsamında ihlal sayılan uygulamalara son verip gerekli uyumu sağlaması için 6 ay süre tanınmıştır. İlgili süre 06.08.2019 tarihinde sona ermiş ve aynı tarihte Google ilgili sözleşmelerde yaptığı değişiklikleri Rekabet Kurumuna sunmuştur. Google tarafından sunulan değişikliklerin Rekabet Kurulunca değerlendirilmesi neticesinde bu değişikliklerin soruşturma sonucunda tespit edilen ihlalleri ortadan kaldırmada yetersiz kalacağı tespit edildiğinden, Google’a 07.11.2019 tarihinden itibaren Kanun’da öngörülen süreli (günlük) idari para cezası uygulanmaya başlanmıştır. 

Google’ın soruşturmaya konu uygulamaları Avrupa Birliği (AB) ve Rusya Federasyonu nezdinde de benzer soruşturmalara konu olmuştur.  Rusya Federasyonu Rekabet Otoritesi tarafından yürütülen süreç Google’ın bu uygulamaları sonlandırmaya yönelik taahhütleri neticesinde sonuçlandırılmıştır. Yine, AB Komisyonu yürüttüğü incelemelerde konuyla ilgili olarak rekabet ihlali sonucuna ulaşmış ve Google’a 4,34 milyar Avro para cezası vermiştir. Bunun yanı sıra, AB Komisyonu tespit ettiği ihlalleri sona erdirmesi için Google'dan Kurulumuz tarafından talep edilen yükümlülüklerden daha kapsamlı adımları atmasını istemiş ve bu talebin gereği Google tarafından yerine getirilmiştir.

Gelinen noktada Google’ın, diğer ülkelerde yaptığı gibi, Kurulumuz kararında yer alan yükümlülükleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ETİKETLER

YORUMLAR 10 TÜMÜ
 • yandex??? 6 ay önce Şikayet Et
  yandeksin şikayetinin ceremesini çekmiyoruz değil mi? bize me yandeksten???
  Cevapla
 • Caricello 6 ay önce Şikayet Et
  Googlenin rakibimi var ,yada androidin bu rekabet kurumuda amma komik ya başka bahanemi yok haksiz rekabetmiş kendi kendinemi rakip
  Cevapla
 • Ahmet42 6 ay önce Şikayet Et
  Yavuz hırsız ev sahibine baskın çıkmaya çalışıyor. Defol git google!!! (tabi gidebilirsen). Devletimizin ve yetkililerin sonuna kadar arkasındayız. Cezayı katlayarak uygulayın. Ne kopardınız kar bunlardan... Kesinlikle bir yere gidemezler. zaten giderlerse de hayırlı bir iş olur...
  Cevapla
 • dddd 6 ay önce Şikayet Et
  Avrupa Birliği sıralı haraç kesiyor, bir Google a bir Facebook'a. Biz ceza kesince alındılar
  Cevapla
 • Şefik 6 ay önce Şikayet Et
  Yani türkiyenin elinde cok büyük kozu var bir engel koyarsa googleye milyonlarca reklam gelirleri gider karsısında afrika ülkesi yok
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR