Akıncı TİHA'larda kritik gelişme: Orta irtifa HSS'lerden kaçınabilecek

Savunma Sanayi Başkanlığı, Akıncı TİHA'ların yüksek irtifada görev yapabildiğini açıkladı. Türkiye'nin bu sınıfta 4 ülkeden biri olduğu vurgulanan açıklamada Savunma Sanayi Başkanlığı'nın internet sitesinde yer aldı.

ABONE OL
GİRİŞ 31.12.2019 13:02 GÜNCELLEME 31.12.2019 13:02 EKONOMİ
Akıncı TİHA'larda kritik gelişme: Orta irtifa HSS'lerden kaçınabilecek
Akıncı TİHA'larda kritik gelişme: Orta irtifa HSS'lerden kaçınabilecek

Son yıllarda savunma sanayisindeki yerlilik oranını yüzde 70'lere çıkaran Türkiye, son dönemde özellikle İHA/SİHA teknolojisinde attığı adımlarla ses getirdi.

 

 

BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), geçtiğimiz günlerde ilk uçuş testini başarıyla tamamladı.

Savunma Sanayi Başkanlığı, Akıncı TİHA'ların yüksek irtifada görev yapabildiğini duyurdu. SSB'nın internet sitesinde yer alan bilgilerde, Akıncı TİHA'ların yüksek irtifa uzun hava kalış sınıfında Türkiye'yi dünyadaki 4 ülke biri arasına soktuğuna dikkat çekildi.

 

 

PEKİ, AKINCI TİHA'LARIN YÜKSEK İRTİFADA UÇABİLMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Savunma Politikaları Analisti Turan Oğuz, "Motor testleri başlamadan önce Baykar, Akıncı TİHA'nın görev irtifasını 40 bin feet olarak açıklamıştı. Bu testler henüz başlamadan önceydi. Bu irtifa test uçuşlarıyla birlikte daha yükseğe çıkabiliyor. Şayet Savunma Sanayi Başkanlığı'nın açıkladığı gibi 45-65 bin feet arası irtifaya ulaşıyorsak, bu çok önemli bir gelişme" dedi.

50 bin feetlere ulaşan Akıncı TİHA'nın artık çoğu orta irtifa hava savunma sistemlerine hedef olmayacağını belirten Oğuz, "Mesela Libya'da BAE'nin konuşlandırdığı PANTSİR S1'ler azami irtifası 15 kilometre. Bunun etkili menzilinden çıkabilecek demektir. Çoğu orta irtifa sistemler 10 kilometreye kadardır. Bu da yaklaşık 33 bin feete tekabul eder. Dolayısıyla 15 kilometrenin üzerine çıktığınız anda çoğu orta hava savunma irtifasındaki hava sistemlerinden kurtuluyorsunuz. Nedir kurtulamadıklarınız? Uzun menzilli hava savunma sistemleridir. S-300, S-400, Patriot gibiler 20 kilometre ve üzerinde etkili oluyor. Bazen Rusların 20 kilometreye kadar ulaşabilen orta menzilli hava savunma sistemleri var" değerlendirmesinde bulundu.

SİHA/İHA'LARDA TARİHİ ADIMLAR ATILDI

Türk savunma sanayisi güvenlik güçlerinin operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2019 yılında yoğun bir çalışma yürüttü.

40 bin fit yüksekliğe kadar uzun süreli operasyonlar gerçekleştirebilecek Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı İHA Aksungur, ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Milli uydular üzerinden kontrol edilebilen ve görev menzili binlerce kilometreye ulaşan ilk Anka-S'ler teslim edildi.

Sürü İHA Projesi başlatıldı. İHA'ların GPS olmayan ortamda da görev yapacağı KERKES-Küresel Konumlama Sistemi Bağımsız Otonom Seyrüsefer Sistemi Geliştirilmesi Projesi hayata geçirildi.

Yeni teslimatlarla Atak helikopteri sayısı 55'e, İHA sayısı 120'ye ulaştı.

ETİKETLER

YORUMLAR 34 TÜMÜ
 • isa 9 ay önce Şikayet Et
  Allah yolunuzu acik etsin. Allah yar ve yardimciniz-yardimcimiz olsun. Emegi gecenlere sükranlarimi sunarim. Selam ve Dua ile.
  Cevapla
 • Barbaroslar geliyor 9 ay önce Şikayet Et
  Yüksek irtifa çok büyük bir durum, bu teknolojiyi geliştiren ,diğer teknolojileri savunma alanında geliştiren, mühendislerimize helaller olsun.kim ülkemiz adına
  Cevapla
 • çok faydalı 9 ay önce Şikayet Et
  Bir F-16 havada en fazla 2-3 saat kalabilir. Üretilen bu ihalar ise 24 saat havada devriye gezebiliyor. Ordumuza ne kadar büyük bir harekat kaabiliyeti kattığını buradan anlayabiliriz.
  Cevapla
 • mardini 9 ay önce Şikayet Et
  bu durumda yunan tüm savaş ucaklarını bir TİHA imha edebilir...
  Cevapla
 • Hasan 9 ay önce Şikayet Et
  Hava savunma sistemleri geliştirilirse ona bile gerek kalmaz. S400 boşuna karşı çıkmıyorlar. Çaresiz bir Türkiye istiyorlar. Cehape iktidarında hadım bir türkiye istiyorlar.
  Cevapla
 • Malazgirt...71 9 ay önce Şikayet Et
  Sizlere her an duacıyım ; benden küçükte olsanız hepinizin ellerinden öperim ; Allah zihin açıklığı versin....
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR