Fed Başkanı Powell'dan ekonomik toparlanma için "tüm araçları kullanma" kararlılığı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ekonomik toparlanmanın olabildiğince güçlü olmasını sağlamak ve ekonominin gördüğü kalıcı zararı sınırlamak için ne kadar sürerse sürsün bankanın tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğunu ifade etti.

ABONE OL
GİRİŞ 22.09.2020 08:55 GÜNCELLEME 22.09.2020 08:56 EKONOMİ
Fed Başkanı Powell'dan ekonomik toparlanma için "tüm araçları kullanma" kararlılığı
Fed Başkanı Powell'dan ekonomik toparlanma için "tüm araçları kullanma" kararlılığı

Fed, Başkan Powell'ın 22 Eylül'de Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesinde, Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası'na (CARES) ilişkin yapacağı sunumun metnini yayımladı.

 

 

Söz konusu sunumda Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı alınan önlemler hakkında bilgilendirmede bulunan Powell, Fed'in salgının ekonomik etkilerini hafifletmek için çalıştığını bildirdi. 

"EKONOMİNİN ÖNÜNDEKİ YOL OLDUKÇA BELİRSİZ"

 

 

Powell, "Araçlarımızı, toparlanmanın olabildiğince güçlü olmasını sağlamak ve ekonomiye verilen kalıcı zararı sınırlamak için ne kadar sürerse sürsün kullanmaya kararlıyız." ifadesini kullandı. 

Ekonominin ikinci çeyrekte yaşadığı daralmanın ardından toparlanma göstermeye başladığına işaret eden Powell, "Birçok ekonomik gösterge, belirgin bir iyileşme göstermekte." değerlendirmesinde bulundu. 

Powell, hem istihdam hem de genel ekonomik faaliyetin salgın öncesindeki seviyelerinin oldukça altında kaldığını yineleyerek ekonominin önündeki yolun belirsiz olmaya devam ettiğini kaydetti. 

- Ekonomiyi ihtiyaç duyulduğu sürece destekleme vurgusu 

Fed Başkanı Powell, "Ekonominin önündeki yol, virüsün kontrol altına alınmasına ve hükümetin her düzeyinde alınan politika önlemlerine bağlı olacaktır." ifadesini kullandı. 

Mart ayından bu yana güçlü önlemler aldıklarını anımsatan Powell, bu önlemleri daha geniş finansal koşulları desteklemek, hane halkı, işletmeler ve yerel yönetimlere kredi akışını sağlamak için aldıklarını aktardı. 

Powell, "Ekonomimiz bu zor dönemden tamamen toparlanarak çıkacaktır. Ekonomiyi ihtiyaç duyulduğu sürece desteklemek için tüm araçlarımızı kullanmaya kararlıyız." değerlendirmesinde bulundu. 

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • LAZER 1 ay önce Şikayet Et
    tüm gayretler,koşular dibe doğru..faizden beslenen ve o sisteme hizmet edenlerin tüm profesyonel sanılan enerjileri yukarı değil aşağı doğrudur..çünki aşağılık sistem kaderine koşar..dünyadaki 5-10-20-50 yılda olan, kriz denen sömürü sistemini doğru olanlar doğru okuyacaktır..geri kalanlar sistemin kuklasıdır
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR