Evde ek iş tuzağı patladı: Türkiye'nin her yerinden yüzlerce mağdur var!

Evden kendine ek gelir oluşturmak için arayışta olan vatandaş dolandırıcıların hedefi haline geldi. İnternetten üzerinden kurdukları siteler ile 'Evde ek iş' vaadinde bulunan dolandırıcılar vatandaştan topladıkları kapora ücretleriyle ortadan kayboluyor.

ABONE OL
GİRİŞ 23.10.2020 16:00 GÜNCELLEME 23.10.2020 16:00 EKONOMİ
Evde ek iş tuzağı patladı: Türkiye'nin her yerinden yüzlerce mağdur var!
Evde ek iş tuzağı patladı: Türkiye'nin her yerinden yüzlerce mağdur var!

Çok sayıda kişiyi mağdur eden dolandırıcılık yöntemlerine son zamanlarda bir yenisi daha eklendi.

 

 

Evden kendisine ek gelir oluşturmak için arayışta olan vatandaşı 10 dakikada kurulan hazır şablonlu siteler üzerinden tuzağına düşüren dolandırıcılar evde montajı yapılacak ürünler karşılığı aldıkları kaparo ücretleri ile ortadan kayboluyor.

BİRİ KAPANIP DİĞERİ AÇILIYOR

 

 

Söz konusu sitelerin birinin deşifre olması halinde ise kapanıp yenisi açılıyor. Benzer mantıkla yüzlerce kişiyi dolandıran sitelerden şikayetler üzerine tespiti yapılanlar; Anatolia Aksesuar, Marmara Bujiteri, Klas Aksesuar ve Stil Aksesuar Anahtarlık olarak öne çıkıyor.

KAPORA ÜCRETİ İSTENİYOR

Dolandırıcılar kurdukları sahte firmalara yönelik açılan tek sayfalık internet siteleri üzerinden evde ek iş vaadinde bulunuyor. Siteye girildiğinde ise, anahtarlık ya da toka malzemelerinin Türkiye genelinde montajının yaptırılıp butik, bujiteri, market ve anlaşmalı satıcılara gönderildiği öne sürülürken, bin adetlik anahtar ya da toka seti için vatandaştan 150 ile 200 TL arasında değişen kapora ücreti talep ediliyor.

GÜVEN ALGISI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞIYORLAR

Vatandaşı tuzağa düşürmek için kurulan sitelerde yer alan ve birbiriyle hemen hemen aynı ifadelerin yer aldığı açıklama metinlerinde, bu ücretin tek defaya mahsus olduğunu ve bin adetlik anahtarlık setinin yapılıp geri yollanmasının ardından anahtarlık ya da toka başına 1 TL olmak üzere kapora ücretiyle 1200 TL'nin geri gönderileceği vurgulanırken, kapora ücretinin alınma nedeni olarak ise; bedava diye yüzlerce kişinin sipariş vererek aldıkları ürünleri kendilerine iade etmemeleri bahanesi öne sürülerek karşı tarafta güven algısı oluşturulmaya çalışılıyor.

WHATSAP ÜZERİNDEN ENGELLİYORLAR

Asıl dolandırıcılık hikayesi ise bu aşamadan sonra başlıyor. Sitede yazılanlara inanıp whatsap numarası üzerinden kendisine yollanan IBAN numarasına 150 ile 200 TL arasında değişen kapora ücretini yollayan vatandaş, taahhüt edilen ürünün gelmesini beklerken gelmek bilmeyen kargo paketi sonrasında bilgi almak için yazıştığı whatsap numarası üzerinden de engellendiğini görünce dolandırıldığını anlıyor.

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN 200 TL GELİYOR

Söz konusu siteler üzerinden evde ek iş umuduyla kapora ücreti yollayarak dolandırıldığını anlayan çok sayıda kişi karakola ve savcılığa giderek suç duyurusunda da bulunmuş durumda.Şikayet platformlarında bir araya gelen mağdurlardan biri kargo takip numarasını istedikten sonra kendisine cevap yazılmadığını ve engellendiğini belirtirken, parayı havale yaptığı bankanın şubesine gittiğinde ise; kendisine şahısların hesabına Türkiye'nin her yerinden 200 TL halinde onlarca kişiden para geldiğini söylediğini ifade ediyor.

BİRKAÇ KURUŞ KAZANAYIM DERKEN ELDEKİNDEN OLDUK

Bir başka mağdur ise; eşinin işlerinin iyi olmadığını bu yüzden de eve destek olmak için arayışta olduğu dönemde internet üzerinden gördüğü reklama tıklayarak karşısına çıkan internet sitesinde yazılanlara inanarak kapora yolladığına vurgu yaparken, birkaç kuruş kazanayım derken elindeki paradan da olduğunu kaydediyor.

KAYNAK : Yeni Şafak

ETİKETLER

YORUMLAR 30 TÜMÜ
 • Safa 1 ay önce Şikayet Et
  Hiç acımam siz hiç duymadınız mı dolandırıcıların taktiklerini. Çok para hırsı lüks hayat tutkusu. Üzgünüm.
  Cevapla
 • DERYA 3 hafta önce Şikayet Et
  bu ne çelişki başta hiç acımam sonda üzgünüm yazmak bir karar verseydiniz. evde o kadar iş yapan ev hanımlarımız var buda buna benzer bir şey hele şu günlerde insanlar o kadar mağdur ki para kazanmak için uğraşıyorlar 3 kuruş kazanayım evimi eçindireyim diyorlar size buna lüks hayat
  Cevapla
 • I.h.t.i.y.a.r.46. 1 ay önce Şikayet Et
  Maalesef ulkemizde yasalar yeteri kadar caydirici degil.mesela dolandiricilik suctur ve 10yil hapis cezasi var de bu suctan yakalanip 10yil hapse mahkum edilenleride medyada surekli haber yap bak bakalim 10 yili goze alip dolandiricilik yapan kaliyormu
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Kullanılan numaranın sahibini bulmak okadarmı zor ? Kullanılan sitelere admin alanların ip numarası veya ip isminden bulmak oadarmı zok?
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Kullanılan numaranın sahibini bulmak okadarmı zor ? Kullanılan sitelere admin alanların ip numarası veya ip isminden bulmak oadarmı zok?
  Cevapla
 • Kare Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Patates tabir ettikleri açık hatlar var. Isimsiz, imzasız. 100 150 liraya alınabiliyor. Tespiti o yüzden cok zor
  Cevapla
 • Ahi Evren 1 ay önce Şikayet Et
  Yüzlerce genç ingilizce eğitim seti sözleşmesi ile dolandırılıyor. Korkudan ailelerine haber edemiyorlar. Ticaret bakanı, İçişleri bakanı bir el atın bunlara
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR