Rakip firma için istifa edene tazminat yok

Milyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren karara imza atan Yargıtay, haklı sebep göstermeden istifa edip ertesi gün başka işyerinde mesaiye başlayan işçiye kıdem tazminatı ödenmeyeceğine hükmetti.

ABONE OL
GİRİŞ 16.08.2022 17:40 GÜNCELLEME 16.08.2022 17:58 EKONOMİ
Rakip firma için istifa edene tazminat yok
Rakip firma için istifa edene tazminat yok

Tam dört senedir çalıştığı işyerinde, resmi izin günleri ve fazla mesai ücretlerini alamadığını öne süren işçi, istifa edip, ertesi gün aynı sektörde çalışan başka bir fabrikada mesaiye başladı. Alacakları için eski işyerinden eli boş dönen işçi, soluğu İş Mahkemesi'nde aldı.

Davacı işçi; çalışması boyunca fazla mesai yaptığını, yıllık izinlerini kullanmadığını, ulusal bayram genel tatil günlerinde dahi çalışmaya devam ettiğini ancak hak ettiği ücretlerin ödenmediğini, iş akdinin ise haksız bir şekilde sonlandırıldığını iddia ederek bir kısım işçilik alacaklarının davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

Davalı patron ise davacının asgari ücretle çalıştığını, başka bir işyerinde iş bulması nedeniyle istifa ederek kendi isteği ile işten ayrıldığını, iddia ettiği gibi fazla mesai yapmadığını savunarak davanın reddini istedi. Mahkeme; davacının iş akdinin davalı işveren tarafından haksız nedenle feshedildiği kabul edilerek davacının kıdem ve ihbar tazminatı ile yıllık izin alacağı taleplerinin kabulüne, davacı tarafından ispatlanamayan fazla mesai, hafta tatili ve ulusal bayram genel tatil ücreti taleplerinin reddine karar verdi. Kararı her iki taraf avukatı da temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

İstifa edene kötü haber

Emsal nitelikte karara imza atan Daire, kenti isteğiyle istifa eden işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmemesi gerektiğine hükmettti. Kararda şöyle denildi: "Davacı, dava dilekçesinde iş akdinin nasıl sona erdiğine ilişkin bir açıklama yapmamış, davalı ise davacının başka yerde iş bulduğu için işi kendi isteğiyle bıraktığını savunmuştur. Dosya arasında bulunan hizmet döküm cetveli incelendiğinde davalı işyerinde iş akdi sona eren davacının bir gün sonra dava dışı başka bir işyerinde işe girişinin yapıldığının görüldüğü, ayrıca yine dosya içinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu işten ayrılış bildirgesinde davacının işten çıkış nedeninin Kod 3 ( işçinin iş akdini haklı neden olmadan feshi - istifa) olarak gösterildiği anlaşılmakla davacının işi kendi isteğiyle bıraktığının kabulü ile kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken yazılı şekilde kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozma nedenidir."

KAYNAK : İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 31 TÜMÜ
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Ne yapacaktı işçi ,mahkeme sonuçlanana kadar eski işyerinin verdiği asgari ücretle mahkeme sonuçlanana kadar idare mi edecekti. Tabiki iş bulup çalışacak. Bu ülkedeki asgari ücretle ancak 15 gün dayanırsın 16. Gün açsın. Yatgıtaya da bravo yani . Sen işçinin hakkını gözetme, patronları koru.sen patrona bu adamın ödenmeyen mesailerinin hakkını sorma ama işçi işe başlamış diye işçinin hakkını gaspet. İşçi çalışmayacak da ne yapacak. Taş mı yiyecek?bu ülkede asgari ücretle adamın bankada binlerce lira birikimi vardır zaten tabi. Bu sebeple hakları verilmeyen işçi mahkeme sonuçlanana kadar evinde oturup bekleyecek. Komiksin yargıtay...ve tarafsın ..
  Cevapla
 • TİMUR 1 ay önce Şikayet Et
  Keşke bu kararı doktorlar ve milletvekilleri içinde alsalar uğraşın bakalım işçiyle uğraşın
  Cevapla
 • Şaşkın 1 ay önce Şikayet Et
  Kıdem tazminatı hak edilmiş bir kazanç değil mi neden kendi istegiyle de çıkmış olsa ödenmiyor anlamıyorum!!! Sırf bu yüzden yıllarca olumsuz şartlarda çalışmak zorunda kalan insanlar var. Çalıştığı yerden memnun olan biri aptal mı hiç bilmediği bir iş yerini tercih etsin.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Hep standart yalan beyan lar tatil günleri çalışmış yıllık izin dahi kullanmamış mış . Bu haksız tazminat davalarına bir son verilmeli iş veren işçinin haksız yalan beyanlarla açtığı tazminat davalarından bıktı bazı avukatlar bu işi meslek haline getirdi iş veren bu sebebten istihdam sağlamaktan cekiniyor çok mecbur kalmadıkça yeni işçi almıyor
  Cevapla
 • Nerede 1 ay önce Şikayet Et
  Özel sektör kurallarını uygulayın bu memurlara da. Neden kamudaki gibi bir firmada çalışıp emekli olamıyor çalışanlar! Bunu sağlayabildiğiniz kanunlarınızla karar verin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR