Bitcoin’in fosil yakıtlarla aynı seviyede küresel ısınmayı tetikliyor

Yeni bir araştırmaya göre Bitcoin, doğaya fosil yakıtlar kadar veriyor. Bu nedenle araştırmacılar Bitcoin'in sürdürülebilir olmadığını düşünüyor.

ABONE OL
GİRİŞ 03.10.2022 15:08 GÜNCELLEME 03.10.2022 16:20 EKONOMİ
Bitcoin’in fosil yakıtlarla aynı seviyede küresel ısınmayı tetikliyor
Bitcoin’in fosil yakıtlarla aynı seviyede küresel ısınmayı tetikliyor

ABD’li bir grup araştırmacının çalışması Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın bulguları, pazar payında göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in sürdürülebilir olmadığını ve gelecekte sosyal ve çevresel açıdan birçok felakete yol açabileceğini gösterdi.

2016 – 2021 yılları arasında Bitcoin’in neden olduğu karbondioksit eşdeğeri sera gazı emisyonu, bir Bitcoin başına 1 tondan, 113 tona çıktı. 2021 yılında, bilgisayar madenciliği yoluyla üretilen her Bitcoin, 11.315 dolarlık iklim zararına yol açtı. Yıl genelindeki zararın toplamı ise 3,7 milyar doları buldu.

Bitcoin milyarlarca dolarlık bir endüstri haline geldi. Araştırmanın kapsadığı 5 yıllık dönemde Bitcoin’in neden olduğu iklim zararları, değerinin %35’ine ulaştı.

Araştırmacılar tablonun vahametinin anlaşılması için kripto para madenciliğini, enerji tüketimi yüksek diğer sektörlerle kıyasladı.

BİTCOİN'İN VERDİĞİ ZARAR DOĞAL GAZ VE BENZİNE YAKIN, SIĞIR ETİ ÜRETİMİNDEN FAZLA

Bitcoin’in dolar başına verdiği iklim zararı, doğal gazın (%46), ham petrolden elde edilen benzinin (%41) biraz altında. Ancak sera gazı emisyonu konusunda sıkça gündeme gelen sığır eti üretiminden (%33) biraz, altın madenciliğinden (%4) ise çok daha fazla. Bu faaliyetlerin hiçbiri, sürdürülebilir olarak kabul edilmiyor.

New Mexico Üniversitesi’nde çevre ekonomisi uzmanı olan Benjamin Jones ve ekip arkadaşları, “Bu sonuçlar, sürdürülebilirlik bir sektör için kabul edilemez bir duruma işaret ediyor. Savunucuları Bitcoin’i ‘dijital altın’ olarak ifade etse de iklim zararı açısından ‘dijital petrol’ olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Bitcoin’in tamamen sürdürülebilir olması için, teknolojinin olgunlaşması ve daha verimli hale gelmesi, bu sayede iklime verdiği zararın azalması gerekiyor. Ancak hesaplamalar bunun aksini işaret ediyor.

Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 2
  • Muro 1 yıl önce Şikayet Et
    Bizde bunu yapanlar pkk terör guruplar zaten elektirik parası vermez kacak kullanır
    Cevapla
  • Deli dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
    Bitcoin denen şey haramdır. Neden mi? 1-Ne üretildiği malum 2-kimin ne kod yazdığı bilinmiyor 3-Kim ne aradığını bilmiyor 4-Aşırı enerji tüketimi 5-Para baronlarının hırsızlık yeri 6-üretim yok o tüketilen enerji israfıdır HARAMdır.
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR