39 milyon konut takibe alınacak! Erdoğan onayladı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı 2021 Cumhurbaşkanlığı yıllık planı ile vergi adaletinin sağlanması ve tapudaki fiyatın değer değişimlerinin takip edilmesi için 2 birim kuruluyor. Toplu Değerleme Sistemi ve Gayrimenkul Değer Bilgi Sistemi ile 39.1 milyon konutun değer artışı takip edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı böylece sistemin devreye sokulmasının ardından vergide adaletin pekiştirilmesini sağlayacak.

ABONE OL
GİRİŞ 31.10.2020 10:22 GÜNCELLEME 31.10.2020 10:22 EMLAK
39 milyon konut takibe alınacak! Erdoğan onayladı...
39 milyon konut takibe alınacak! Erdoğan onayladı...

Milyonlarca konut sahibini ilgilendiren haber geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı 2021 Cumhurbaşkanlığı yıllık planına göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eylül 2020 sonu itibarıyla Ulusal Adres Veri Tabanı'na kayıtlı 39.1 milyon adet konut, yazlık ve lojmanın değer artış ile azalışını takip etmek ve adil bir vergi sistemini yerleştirmek için 2 yeni birim kuracak.

 

DANIŞMANLIK VERİLECEK

Bu kapsamda Çevre Bakanlığı gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım-satım değerinin belirlenmesi amacıyla Toplu Değerleme Sistemi'ni kuracak. Sistemin geliştirilmesi için Dünya Bankası finansmanlı danışmanlık hizmeti 2021 yılında kullanılacak.

 

Bakanlık böylece sistemin devreye sokulması ile vergide adaletin pekiştirilmesini sağlayacak. Sistemin tasarımı ve uygulanmasına ilişkin düzenlemeler ile gerekli altyapı bakanlık tarafından oluşturulacak.

ARTIŞ İZLENECEK

Bakanlık ayrıca Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne entegre bir Gayrimenkul Değer Bilgi Sistemi kuracak. Taşınmazların değerlerine yönelik veriler mülkiyet bilgileriyle birlikte tutulacak. Böylece tapu işlemlerinde gerçekleşen fiyatın kaydedilmesi, değer değişimlerinin takip edilebilmesi, kamu yatırımları ve düzenlemeleri sonucu ortaya çıkan değer artışlarının takip edilebilmesi, yer seçim analizlerine katkı verilmesi ve taşınmaz değer haritalarının oluşturulabilmesi için kurulacak yeni sistem ile taşınmazların değerleri sürekli olarak takibe alınacak.

VERGİLERE ÇEKİDÜZEN

Programda Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın gayrimenkuller üzerinden alınan vergileri diğer tasarruf araçlarının vergilendirilmesini dikkate almak suretiyle yeniden değerlendireceği de kaydedildi. Buna göre, kişilere ait gayrimenkullerden alınan vergilerin ülke düzeyinde tasarrufun teşviki ve kaynakların üretken alanlara yönlendirilmesi kapsamında, gerekli değerlendirmelerin yapılabilmesi için konuya ilişkin ilgili mevzuat taramaları yapılarak bu yöndeki düzenlemeler gözden geçirilecek.

TEK KOORDİNAT SİSTEMİNE GEÇİLECEK

Türkiye'de tek koordinat sistemine geçecek. Buna göre 22.3 milyon parselin güncelleme işlemlerinin sonuçlandırılmasıyla birlikte ülke genelinde toplam 58 milyon parselin tek koordinat sistemine geçilmesi sağlanarak Kadastro Modernizasyon Projesi tamamlanacak. 

ETİKETLER

YORUMLAR 29 TÜMÜ
 • milletin ferdi 3 hafta önce Şikayet Et
  Vay be millet vergiden şikayet ediyor. Bedavaya hem de olabildiğince lüks yaşamak istiyorsunuz, ama bu dünyada böyle bir yer yok. Almadan vermek Allah'a (C.C.) mahsustur. Verginin daha adil olabilmesi için çalışma yapılacak bundan niye rahatsız oluyorsunuz. Lafa gelince vergi adaleti yok dersiniz, diyorsunuz. Evin pahalı ise tabi ki orantılı olarak yüksek ödeyeceksin. Evim ucuz diyorsan ne şikayet ediyorsun, düzenlemeyle orantılı olarak düşük, hatta belki daha da düşük ödeyeceksin.
  Cevapla
 • Hıdır 3 hafta önce Şikayet Et
  BUNU YAPARKEN BUMLARIN YAMINADA DEPREÖ İÇİN YAPO SİCİL ekibi OLUŞTURUN VE HER BİNAYA SİCİL VEREREK UASAL TALKİP BAŞLATIN AYNI HASSASİYETİ GÖSTERİN . . .
  Cevapla
 • said 3 hafta önce Şikayet Et
  1998 yılı vergi bocumdan dolayı bankalara icra takibi konulmuş bu yasalmı.
  Cevapla
 • Ahi 3 hafta önce Şikayet Et
  Öde vergini
  Cevapla
 • yorumcu 3 hafta önce Şikayet Et
  vergide adaletderken abalıdan alınan bergilerden bahsediyoraunuz sanırım.bi arkadaşımın abisinin iş yeri var, vergi verecekti onun yerine lüks bi araba aldı onu gider gösterdi ödeyeceği vergiyi yüzde 60..70 azalttı 1 sene sonra o aracı satacak yine kar yapacak ne ala memleket, yakında donu yünden olan garibandan da vergi alacaksınız ayıp ya hu.
  Cevapla
 • Baybars 3 hafta önce Şikayet Et
  Binek araçlarda amortisman yapabileceği kısım 300.000 tl ile sınırlı. Üstelik bu vergiden direk düşmez. Vergiye tabi kazancından indirilir. 300 binlik araç alsa yıllık 60.000 tl amortisman olarak gider gösterebilir. 1 sene sonra aracı satarsa 240 bin tl üzerindeki kısım kâr olarak vergiye tabi olur.
  Cevapla
 • Cihan Tandır 3 hafta önce Şikayet Et
  aldıgı otomobili bes yıldan once satarsa yine vergi oder
  Cevapla
 • izzet 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu gidişle gariban kendi evinde kira öder gibi vergi ödeyecek artık bu milleti bu kadar sık boğaz etmeyin Allah aşkına bıktık usandık ya ..!!!! göz dikmişsiniz acaba milletin başını soktuğu evden nasıl daha fazla vergi alabiliriz diye .tek evi olandan vergi almak insafsızlıktır .işadamlarına vergi kıyağı garibana vergi dayağı .
  Cevapla
 • Baybars 3 hafta önce Şikayet Et
  Lüks konuta vergi geldi zaten. Düşük ve orta gelirliye ilave vergi gelmez korkmayın.
  Cevapla
 • ömer 3 hafta önce Şikayet Et
  150 binlik ev ile 3_ 5 milyarlık evin vergisi degerine gore olmalı onun calisması bu
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR