Yeni TFF Başkanı'ndan "1959 öncesi şampiyonluklar" için açıklama!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Fenerbahçe'nin 1959 öncesi şampiyonluk başvurusuna ilişkin açıklamada bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 23.06.2022 12:14 GÜNCELLEME 23.06.2022 15:20 Futbol
Yeni TFF Başkanı'ndan "1959 öncesi şampiyonluklar" için açıklama!
Yeni TFF Başkanı'ndan "1959 öncesi şampiyonluklar" için açıklama!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi önlerinde çok acil çözmeleri gereken konular olduğunu belirterek "Değişim yapmak için kurulları değiştirmek istiyoruz" dedi.  Başta MHK olmak üzere kurulları tekrar oluşturacaklarını belirten Büyükekşi, 1959 öncesi şampiyonluklar ile ilgili soruya ise "Henüz önümüze bu konuyla ilgili bir şey gelmedi. Şu an çok daha acil çözmemiz gereken konular var. Bu konu geçmişe yönelik bir konu. Biz şu anda geleceğe bakıyoruz. Bu konuyu daha sonra değerlendirebiliriz" açıklamasında bulundu.

Emre Bol'un moderatörlüğünde, Milliyet Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Hürriyet Spor Müdürü Mehmet Arslan, Milliyet Spor Yazarı Attila Gökçe, Posta Spor Yazarı Faik Gürses ve Fanatik Spor Yazarı Tunç Kayacı'nın da sorularıyla katıldığı D Smart'ta Bol'ca Futbol Özel yayınına konuk olan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi öncelikle acil sıkıntılara odaklandıklarını belirterek, "Gaziantep FK'da başkanlık yaptığım için sıkıntıların farkındayım. Harcama limitleri ve yabancı sınırlaması konusunda hızla karar aldık. Söz verdiğimiz üç sorunun ikisini bir hafta olmadan çözdük. Ben seçimden sonra kurul üyelerinin de istifasını istemiştim. Birkaç yedek üye kaldı, onların da istifa etmelerini bekliyoruz. Değişim yapmak için kurulları değiştirmek istiyoruz. Yabancı oyuncuların son durağının değil ilk durağının Türkiye olmasını istiyoruz. Rezerv lig konusunu da kulüplerle görüşmeye başladık. Sadece gençlerin oynayacağı değil, A takımda şans bulamayan oyuncuların da yer aldığı bir lig olmasını planlıyoruz. A takımın fikstürü ile denk giden bir lig olmasını ve kulüplere ek masraf yüklemek istemiyoruz ayrıca genç oyuncuların A takımla aynı havayı solumasını sağlamak istiyoruz. Rezerv lig ile takımların hem para hem oyuncu kazanmasını hedefliyoruz. Cezalı oyuncuların rezerv ligde oynayabilme ihtimalini de tartışacağız. Amatörler olmazsa üst liglere futbolcu yetiştiremeyiz. Naklen yayın ihalesinde de sona yaklaştık. Onu da kısa süre içerisinde açıklayacağız" diye konuştu.

"VAR HAKEMLERİ İLE SAHADAKİ HAKEMLERİ AYIRMAYI PLANLIYORUZ"

Diğer projelere de değinen Büyükekşi, "Başta MHK olmak üzere kurulları tekrar oluşturacağız. En büyük sorun, hakem atamaları ve hakem hataları gibi gözüküyor. Türkiye'de futbolun marka değeri dibe vurmuş durumda. Bu marka değerini artırmamız gerekiyor. Federasyonu iç ve dış denetime açıp şeffaflığını artırmak istiyoruz. Rahmetli Hasan doğan döneminde sağlanan güven ortamını tekrar sağlamak istiyoruz. Hakemlerin itibarını yukarı çekip onlara olan güveni artırmak istiyoruz. İnsanın yapacağı kısımları en aza indirmek istiyoruz. Bunun için de, her alanda kriterler getirmek istiyoruz. TFF'nin kurumsallığını üst seviyeye çekmek istiyoruz. Gözlemciyi stada göndermeden maçı izleyip raporunu yazmasını sağlamak istiyoruz. Bu raporu da yapay zeka kullanarak elde edilen verilerle birleştirip ona göre hakem notu oluşturmak istiyoruz. Hakem notunu gözlemci ve yapay zekanın ortalamasını alarak belirlemek istiyoruz. İnsan etkisini azaltmak istiyoruz. Hakem atamalarında da yapay zeka kullanmak istiyoruz. Hakemlere bir başarı puanı getirerek, daha iyi yönetim konusunda teşvik etmek istiyoruz. Belli bir başarı seviyesinin altında olanlara da eksi not ve ücretlerinde azaltma yapmayı düşünüyoruz. Bunları da her hafta kamuoyu ile paylaşma istiyorduk ama FIFA ve UEFA bunu yasakladı. Biz de şöyle bir şey düşündük, hakem ismi belirtmeden bir grup olarak birkaç hafta içinde, maçlar nasıl yönetilmiş, nereden nereye gelmiş, grafiklerle bunları belirleyip bağımsız bir şekilde açıklamak istiyoruz. Hakemler için özel bir eğitim merkezi oluşturmayı planlıyoruz. Her yıl sezon başında bir takım kriterler getirip, stres altında karar verme yeteneğinden tutun üç boyutlu karar verme yönetimi, psikolojik testler uygulayacağız. Bu testlerden geçen hakemlerimiz son derece değerli olacak. Bu şekilde hakemlerin itibarını yükseltmeyi hedefliyoruz. 'VAR' hakemleri ile sahadaki hakemleri ayırmayı planlıyoruz. Bu şekilde hakemlerle ilgili olumsuz konuşmaları, dedikoduları önlemek istiyoruz. Bazı hakemler fazla maç yönetirken bazıları az yönetiyor. Hakemlerin maç sayısını daha eşit dağıtmak ve belli bir sayının üstüne çıkmamasını istiyoruz. Türk futbolunda istikrar, güven şeffaflık ve adaleti getirmek istiyoruz.  Amacımız hakemlerin değil, futbolun konuşulduğu ortamı yaratmak" şeklinde konuştu.

"FEDERASYON YÖNETİMİNDE VE MHK'DA KULÜPLERDEN BİR TEMSİLCİ OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Mehmet Büyükekşi harcamalar limitleri ile ilgili olarak; "Özellikle 4 büyük takım başta olmak üzere kulüp gelirleri büyük ölçüde yayın gelirlerinden oluşmuyor. Sponsorluk, seyirci ve reklam gelirleri de var. Harcama limiti belli biz de yüzde 40 aşıma izin veriyoruz. Biz bu limiti belirlerken, sürdürülebilirliği esas alıyoruz. Eğer bunu sağlayamazsak, kulüplerin yarısı transfer yapamayacak ve hareket alanı olmayacak. Yeni spor yasası ile kulüpler bir bütçe çıkaracak. Bu bütçenin en fazla yüzde 10'ununu aşabilecekler. Bunun üstüne çıkarlarsa yeni yasaya göre kulüp başkanı ve yönetim kurulu üyeleri o dönemin borçlarından her şeyiyle sorumlu olacaklar. Bu kanunla belirlendi. O yüzden artık biz ne kadar limit versek de olmayan parayı harcayamazlar. Federasyon yönetiminde ve MHK'da kulüplerden bir temsilci olması söz konusu değil. Kulüpler Birliği'ndeki toplantıda da gündeme geldi ben kabul etmedim. Bunun olması demek Federasyona gerek yok demek. MHK'da da birbirleriyle rakip olan takımlardan birinin temsilcisi olması düşünülemez. Bütün kulüpler adalet istiyor ama kendisine gelince daha fazla olsun diyor" açıklamasında bulundu.

TFF Başkanı Büyükekşi, futbolda altyapı ve akademi konusunun sıkıntılı olduğunu söyleyerek, "Takımlarımızda A takım ile altyapı hocaları birbirinden kopuk. Yurtiçi ve yurtdışındaki olumlu örnekleri alıp akademi yapılanmasına destek olmak istiyoruz" diye konuştu.

Mehmet Büyükekşi; 1959 öncesi şampiyonluklar ile ilgili soruya ise "Henüz önümüze bu konuyla ilgili bir şey gelmedi. Şu an çok daha acil çözmemiz gereken konular var. Bu konu, geçmişe yönelik bir konu. Biz şu anda geleceğe bakıyoruz. Bu konuyu daha sonra değerlendirebiliriz" dedi. 

Mehmet Büyükekşi yönetim kurulu dağılımını da yapmak üzere olduklarını söyleyerek, "5 başkan vekilimiz olacak. Hibrit bir yönetim kurulu oluşturacağız. Hem yönetim kurulunda görev dağılımı yapıp hem de komisyonlar kurmayı planlıyorum. Böylece, yönetimin çok daha verimli olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, "2. ve 3. Lig maçlarının daha yakından takip edilebilmesi için dijital olarak naklen yayınlanmasını planlıyoruz. Buradan maddi gelir elde edip kulüplere de katkı sağlamak istiyoruz. Ayrıca bu liglerdeki oyuncuların scoutlar tarafından izlenmesini sağlamak istiyoruz. Bu maçların naklen yayınlanırsa şeffaflık da sağlamış oluruz" şeklinde konuştu.

Mehmet Büyükekşi, kulüplere ödenen prim sisteminde de değişiklik düşündüklerini belirterek, "Bir yaş sınırı getirip primi artıracağız. 28-30 yaş altı Türk oyuncu oynatanlara ve 18-20 yaş altı oynatanlara daha da fazla prim ödeyebileceğimiz bir sistem düşünüyoruz. Yerli oyuncu oynatan kulüpleri teşvik edeceğiz. Yabancı sınırını şimdilik sabit tuttuk. Ancak ilerleyen dönemde konuyla ilgili kişileri toplayarak bir çalıştay oluşturacağız. Ona göre yabancı sınırına karar vereceğiz" açıklamasında bulundu.

Mehmet Büyükekşi, MHK Başkanı'nın belirlenmesi ile ilgili gelen soruya, "MHK Başkanlığı için görüşmeler yapacağız. Zamanımız dar. Önümüzdeki günlerde bunu da harekete geçireceğiz" cevabını verdi.

TFF Başkanı son olarak federasyonda yapacakları tasarruflara değinerek, "Ben öncelikle kendim Futbol Federasyonu'nun arabasını ve şoförünü kullanmayacağım. Kendi aracımı kullanacağımı söyledim. Yönetim kurulumuzdan da aynı şeyi rica ediyorum dedim, hepsi de kabul etti. Güveni ve tasarrufu önce bizim oluşturmamız gerekiyor. Biz rol model olacağız. Personel konusunda da profesyonel bir insan kaynakları şirketiyle çalışacağız" diye konuştu.

Mehmet Can Belören Haber7.com - Spor Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Can Belören
YORUMLAR 39 TÜMÜ
 • Karslı 1 hafta önce Şikayet Et
  Suratında Meymenet Yok... Kukla ne olacak...
  Cevapla
 • Metin 1 hafta önce Şikayet Et
  Yav arkadaşlar 1905 te kurulan gs 1907 de kurulan fb 1903 kurulan bşk 1959 a kadar ne yapmışlar çelik çomak mı oynamışlar.. Sen bjk sen gs.. Fenerle bu kupaları oynsmışssın.. İsmi,, milli Küme , Türkiye şampiyonası olan.. Alamayınca.. Kupa mundar olmuş.. Öyle salağa yatmak yok.. Cahillik yapmayın az goggledan bakın.. Mahalli ligler İstanbul ligi ve cuma ligi.. Fenerin bu organizasyonlardan isteği yok...
  Cevapla
 • yasin 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu adamı o makama getiren lobiye hizmet edecek elbet, sahibini sesi gibi konuşuyor. Bal gibi biliyor mevzuyu 500 günden fazla oldu Fenerbahçe' nin başvurusuna cevap verilmiyor bu da vermeyecek. Fenerbahçe elbet kendi göbeğini kesecek hakkımız olanı alacağız
  Cevapla
 • İbrahim 1 hafta önce Şikayet Et
  Adam zaten Gs ve Trabzon lobisinin siparişi ne bekliyordunuz ..Adaletli olmasını mı ::))
  Cevapla
 • Dost 1 hafta önce Şikayet Et
  Maşallah, TFF başkanı futbolun a dan z ye herşeyini biliyor. Çünkü 100 kere milli olmuş ve 20 sene hocalık yapmış ondan, acınacak haliniz var haberiniz yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR