Cünüpken oruç tutulur mu? Gusülsüz tutulan oruç kabul olur mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ''cünüpken oruç tutulur mu'' ve oruçluyken rüyalanmak kefaret gerektirir mi? sorularının cevabı verildi. Peki cünüplük oruç tutmaya engel midir? Cünüpken oruç tutmak, 61 gün kefaret gerektirir mi? İşte tüm bu soruların cevabı...

ABONE OL
GİRİŞ 25.04.2020 01:03 GÜNCELLEME 25.04.2020 01:04 GÜNCEL
Cünüpken oruç tutulur mu? Gusülsüz tutulan oruç kabul olur mu?
Cünüpken oruç tutulur mu? Gusülsüz tutulan oruç kabul olur mu?

 Her Ramazan’da olduğu gibi bu Ramazan’da da orucu bozan ve bozmayan durumlarla alakalı bir takım sorular merak ediliyor. Peki cünüpken tutulan oruç geçerli midir? Cünüpken oruç tutulur mu ve 61 gün kefaret gerektirir mi? Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı bu soruların cevaplarını verdi.

 

CÜNÜPKEN ORUÇ TUTULUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ‘’Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez. Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372)’’ açıklamalarına yer verildi.

 

Oruçlu iken rüyalanmak veya cünüp olarak sabahlamanın hükmü nedir?

Oruçlu iken rüyalanmak olmak orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Ancak guslü sabah namazı vaktinin çıkmasına kadar ertelemek günahtır. Çünkü bu durumda namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372). Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazanda imsaktan sonra sabah namazı vakti içinde yıkandıkları bilinmektedir (Buhârî, Savm, 25).

Oruçluyken elle tatmin olan kimsenin orucu bozulur mu?

Oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Şehevî arzularına mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar.
Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir.
Elle tatmin olmanın keffâreti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar (Zeylaî, Tebyîn, I, 323; İbn Nüceym, el-Bahr, II, 293).

ETİKETLER

YORUMLAR 3 TÜMÜ
 • İsimsiz 2 ay önce Şikayet Et
  Aşağıda isimsiz adlı kişiye yanlışlıkla şikayet et yazısına tıkladım; amacım şikayet değildi; yanlışlıkla oldu; silmek istedim olmadı
  Cevapla
 • Serpil 2 ay önce Şikayet Et
  Bi de bu basit dalga geçer gibi sorulardan çıkıp Ramazanın orucun sosyolojik psikolojik sağlık yönlerine geçebileydik iyi olurdu...
  Cevapla
 • Recep 2 ay önce Şikayet Et
  Ben biliyorum ama yorum yapmam.Ömrünü İslamî ilimlere adamış uzmanlara ulaşılabiliyorken bana başkası için yorumlamak düşmez.Tabii ki onların dediklerini kendim için yorumluyorum.Ancak ben başkasına dayanak olamam.
  Cevapla
 • Safa 2 ay önce Şikayet Et
  Neden ıvır zıvır sorular hep gündene gelir . Yahu Orucu bozan üçşey : Yeme içme eşle cinsel ilişki hepsi bu. Şunu kimse sormuyor. Kuranla bağımız nasıl olmalı, Ramazan Kuran ayı imiş doğrumu. Onu nasıl anlamalıyız. Vs vs Sanki Kuran hiç yokmuş gibi davranıyoruz. Arada cenaze işlerinde şazım oluyor. Halbuki bize hayatta lazım ölünce değil ki neden bunu anlamıyoruz
  Cevapla
 • Osman 2 ay önce Şikayet Et
  Kuran'ı konuşturmamak için bir kesim insanlar ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Çünkü biliyorlarki eğer kuran konuşursa kendilerine gerek kalmayacak, ve dini parçalara sınıflara bölemiyecekler.
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 2 ay önce Şikayet Et
  dünya salgın konusunda çalkalanırken biz çözümle ilgili tavsiye niteliğinde iki ayeti ortaya koyamıyorsak yoldan çıkmış insanlık yolunu nasıl bulacak! dinimiz evrensel fakat diyanetimiz daha köyden dışarı çıkamamışki bir öneri sunabilsin! malesef... yurtta sus cihanda sus dediğimiz olay net olarak sergileniyor...
  Cevapla
 • 111 2 ay önce Şikayet Et
  yalnız o "yurtta sulh cihanda sulh" demek ve "sulh" barış anlamına geliyor
  Cevapla
 • aaasdaaa 2 ay önce Şikayet Et
  hadis dersen daha doğru olur boş boş yorum yapmamış olursun
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR