RTÜK'ten 'Netflix'e teşekkür' açıklaması

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), "Ülkemizin milli güvenliğiyle genel ahlaka aykırı ve çocuklarımızın ruhsal ve fiziksel gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine dair gösterdiğimiz tavrı aynı hassasiyetle karşılayan yayıncılarımıza teşekkür ediyoruz" açıklaması yaptı.

ABONE OL
GİRİŞ 02.12.2019 18:46 GÜNCELLEME 02.12.2019 20:09 GÜNCEL
RTÜK'ten 'Netflix'e teşekkür' açıklaması
RTÜK'ten 'Netflix'e teşekkür' açıklaması

Netflix, Türkiye’deki yayınlarında ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı alarak, PIN kodu ile koruma uygulamasına geçtiğini duyurdu. RTÜKten, Netflixin attığı bu adım ile ilgili teşekkür geldi. Yapılan basın açıklamasında, internet radyo ve televizyon yayınlarının düzenleme ve denetleme görevinin Üst Kurula verilmesinin ardından çıkarılan yönetmelikle isteğe bağlı yayıncılık alanında lisanslama çalışmalarının başlatıldığı hatırlatıldı. Süreç içinde yerli ve yabancı yayın platformlarıyla sıkı bir diyalog sürecine girildiği belirtilirek, "Milli ve manevi değerlerimiz başta olmak üzere aileyi önceleyen hassasiyetlerimizi muhataplarımıza titizlikle aktardık. Yaptığımız çalışmaların özgürlükleri kısıtlamayı değil bilhassa kayıt dışı olan bu alanı düzenleyerek herkesin özgürlüğünü sağlamayı amaçladığını anlattık. Bu kapsamda isteğe bağlı yayıncılık yapan platformların yöneticileriyle yaptığımız görüşmelerde pek çok noktada hemfikir olduğumuzu görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. Ülkemizin milli güvenliğiyle genel ahlaka aykırı ve çocuklarımızın ruhsal ve fiziksel gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine dair gösterdiğimiz tavrı aynı hassasiyetle karşılayan yayıncılarımıza teşekkür ediyoruz" denildi.

 

 

"ALDIKLARI KARARDAN DOLAYI KUTLUYORUZ"

Açıklamada, ebeveyn kontrolü ile ilgili yeni uygulamasından dolayı Netflix'e yönelik şu ifadelere yer verildi:

 

 

"İsteğe bağlı yayıncılık alanının en büyüklerinden olan uluslararası bir platformun sistemine ebeveyn kontrolü getirmesi tam da bizim istediğimiz bir uygulamadır. Kendilerini aldıkları karardan dolayı kutluyoruz. 18 yaş üstü yayınlarda zorunlu PIN uygulamasına geçilmesi önemlidir ve diğer benzer platformlar için de örnek olmalıdır. Artık ebeveynler anılan yayınlarda çocuklarının kontrolünü daha etkin olarak sağlayabilecektir. Bu karar açık kapı iletişim politikamızın neticesidir. Netflix yetkilileriyle yürüttüğümüz dirsek temasımızın olumlu sonuçlar vermesinden son derece mutluyuz."

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Şifre 9 ay önce Şikayet Et
  Şifre kesin 4 tane 0 olur
  Cevapla
 • mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  Netflixte sanki farz gibi abartısız bütün film ve dizilerinde başrolde eşcinsel karakter olma zorunluluğu var hepsinde maalesef,çok iyi diziler diyeizliyoruz,inanın yaşımız geçmiş islamı biliyoruz,ama şunu farkettim bu durumu bizde bile verdiği subnimal mesajlarla normalleştiriyor,Bir kaç dizi izledikten sonra he netflix zeten böyle deyip devam ediyorsun,Birde gençleri düşünün bilinçsiz islamsız ne kadar kolay alışkanlık yapacaklar ve normal karşılayacaklar,Ama bunun engellemenin hiç bir yoluyok net var sonuçta her türlü ulaşılıyor.
  Cevapla
 • Yavuz 9 ay önce Şikayet Et
  Ne hassasiyeti, bir kanalı açarsın etraf mafya bozuntuları dolu, diğer yerde birisi ya karısını ya da çocuğunu döver. Başka kanallarda israf diz boyu yine başka yerde küfürler uçuşur başka yayında birisi eşini aldatır. Bu RTÜK ya bile bile yapıyor ya da işini hiç yapmıyor, kesinlikle el atılması gerekiyor çünkü ortalık serseri, mafya ve ahlaksızlar ile doldu taştı.
  Cevapla
 • Urfalı 9 ay önce Şikayet Et
  Çukur ve saçma sapan aşk dizilerine de bir el atsanız. Ahlak terbiye kalmadı gençlerde.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR