Bakan Gül'den koronavirüs tedbirlerine ilişkin açıklama

Son dakika haberi: Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabı Twitter'dan koronavirüse karşı alınan tedbirlerin ne düzeyde ve hangi alanlarda olduğunu içeren detaylı bir tablo paylaştı.

ABONE OL
GİRİŞ 12.03.2020 23:12 GÜNCELLEME 12.03.2020 23:36 GÜNCEL
Bakan Gül'den koronavirüs tedbirlerine ilişkin açıklama
Bakan Gül'den koronavirüs tedbirlerine ilişkin açıklama

Son dakika haberi: Adalet Bakanı Gül, koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Gül'ün açıklamalarında satır başları şöyle:

 

 

Adalet Bakanı Gül, twitter hesabından, Bakanlık tarafından koronavirüse karşı alınan tedbirleri içeren acil eylem planını açıkladı. 

Eylem planının uygulanmasının bakanlık bünyesinde kurulan bir komisyon tarafından günlük olarak takip edildiğini bildiren Gül, Koronavirüs Bilim Kurulunun yaptığı değerlendirmeler doğrultusunda güncellenecek acil eylem planının ilk aşaması kapsamında, Adalet Bakanlığı merkez teşkilatı, bağlı ve ilgili kurumlar bünyesinde uygulanan genel tedbirleri şöyle sıraladı:

 

 

"Herhangi bir zorunluluk bulunmadığı müddetçe yurt dışına ziyaretler ve yurt dışından gelen heyet ziyaretlerinin kabulü nisan ayı sonuna kadar iptal edildi.

Bakanlık bünyesinde gerçekleştirilecek toplantı, eğitim, seminer gibi bütün toplu faaliyetler yine nisan ayı sonuna kadar iptal edildi.

Yurt dışından gelen personel, koronavirüs testleri ve ilgili tetkiklerin yapılması için sağlık kurumuna yönlendirilmekte olup personelin yurda giriş yaptığı andan itibaren ilk 14 günü raporlu olarak geçirmesi takip edilmektedir.

Adliyeler, Bakanlık merkez teşkilatı, ilgili kurumlar ve ceza infaz kurumları dahil bütün binalarda, ring ve servis araçlarında dezenfeksiyon ve temizlik işlemleri rutin olarak yapılmakta olup bütün bina girişlerinde dezenfektan aparatları bulundurulmaktadır. Ayrıca hijyen noktasında farkındalığın artırılması amacıyla personele eğitim verilmekte ve vatandaşlara yönelik duyurular yapılmaktadır."

CEZAEVLERİNDEKİ TEDBİRLER

Adalet Bakanı Gül, ceza infaz kurumlarında uygulanan tedbirleri de şöyle açıkladı: 

"Kuruma ilk kabul işlemleri esnasında hastalık belirtisi gözlemlenen tutuklu ve hükümlüler, hastanelere sevk edilerek, sağlık raporları doğrultusunda ceza infaz kurumlarına kabul edilmektedir.

İlk kabul işlemleri, tutuklu ve hükümlülerin son dönemde yurt dışına gidip gitmediği kolluk marifetiyle tespit edildikten sonra yapılmaktadır.

Yüksek ateş, öksürük gibi rahatsızlıkları gözlemlenen tutuklu ve hükümlülerin, gecikmeksizin hastaneye sevki sağlanmakta, tedavileri tamamlanan ve test sonuçları negatif çıkanlar kuruma kabul edilmektedir. Şu ana kadar ceza infaz kurumlarımızda koronavirüs testi pozitif çıkan tutuklu ve hükümlü bulunmamaktadır.

Hastalık belirtisi gözlemlenmeyen ilk kez kuruma gelen tutuklu ve hükümlüler ise imkanlar dahilinde 14 gün süreyle ayrı bir bölümde tutulmaktadır.

Son dönemde yurt dışına çıkmış olan yabancı ve Türk vatandaşı ziyaretçilerin tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etmesine izin verilmemektedir.

Gerekli görüldüğü takdirde açık görüş dahil bütün ziyaretlerin kademeli olarak sınırlandırılması planlanmaktadır.

Bütün ceza infaz kurumları için yeteri kadar ateş ölçer, dezenfektan ve temizlik malzemesi temin edilmiş olup salgın ihtimaline karşı bütün ceza infaz kurumlarında ilk müdahale esnasında gerekli olan tulum, maske, eldiven, gözlük, galoş, bone ve sıhhi önlük ihtiyacı giderilmiştir."

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Hard Beat 4 ay önce Şikayet Et
  pensilvanya papazına da bulaşmış mıdır acaba?
  Cevapla
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  Allah'ım başımızdakilere adaletinle muamele et.
  Cevapla
 • SIKI YÖNETİM 4 ay önce Şikayet Et
  ALLAHIM YARDIM ET! Kimse anlamıyor durumun ne kadar kötüye ne kadar aniden gideceğini 14 gün boyunca bulaşan virüs her 2 kişiden birinde belirti bile göstermeden bulaşıcı. Aşı bulunana dek on binler veya da milyonlar ölecek kisini arasındaki fark sokağa çıkma yasağında...
  Cevapla
 • Sinoplu 4 ay önce Şikayet Et
  sayin bakanim cezaevi calisaniyim, talimatlarinizla elimizden geleni yapiyoruz, bize bu konuda sagladiginiz imkanlar icin tessekkurediyorum, MARUZATİM VAR :Efendim ziyaret ve izinleri kaldirsak tehlike gecene kadar, nasıl olur acaba? çünkü virüs girerse çıkması en zor yerlerden biri cezaevleri ki, kimi kotu niyetli hukumlulerimizde bunu firsata çevirip isyana kalkisabilirler, yada kendilerinde virüs çıkması durumunda kasıtlı olarak memura bulastirmak isteyebilirler, taktir edersiniz ki iclerinde devlete ve memura kin besleyen kotut niyetli insanlarda var. saygilar.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR