Emekli ve memura ne kadar zam yapılacak? Oranlar belli oldu!

Emekli ve memurun gözü Temmuz ayı enflasyon zammında. SSK ve Bağ- Kur emeklileri, 2020’nin ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacaklar. Peki Temmuz’da emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak? Kim ne kadar zamlı maaş alacak?

ABONE OL
GİRİŞ 27.05.2020 09:25 GÜNCELLEME 27.05.2020 09:25 GÜNCEL
Emekli ve memura ne kadar zam yapılacak? Oranlar belli oldu!
Emekli ve memura ne kadar zam yapılacak? Oranlar belli oldu!

Corona virüs salgını sebebiyle ikramiyelerini erken alan emekliler için sırada yılın ikinci yarısı için yapılacak olan zam var. SSK ve Bağ- Kur emeklileri, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memurlar ve memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa aşan kısım kadar fark yansıtılacak. 

Temmuz ayı memur maaş zammı belli oldu! Öğretmen, polis, imam, mühendis, avukat, hizmetli...

 

TEMMUZ AYI EMEKLİ VE MEMUR MAAŞ ZAMMI

Ekonomistlerin yaptığı beklenti anketinde, enflasyon tahmini Mayıs ayı için yüzde 0.76, Haziran ayı için yüzde 0.45 çıktı. Bu tahmine göre; ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4.41 olarak gerçekleşecek.

 

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 4.41 zam alırken, memurların ve memur emeklilerinin artışı ise yüzde 0.41 enflasyon farkıyla yüzde 4.41'e yükselecek.

EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANLARI NASIL HESAPLANIR?

Emekli maaşlarına uygulanacak zam oranında enflasyon zammı dikkate alınır. Enflasyon zammının belirlenmesinde TÜİK verileri ile TÜFE artışı belirleyici olur. Yapılan toplu sözleşmeler ile belirlenen zam oranlarında enflasyon oranları referans olarak kullanılır.

TOPLAMDA KİM NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Temmuz zammı yüzde 4.41 olarak gerçekleşirse; ek ödeme dahil en düşük maaş Bağ-Kur esnaf emeklilerinde 1.784 liradan kuruştan 1.862,79 kuruşa çıkacak. 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda ise en düşük aylık 2.111 lira 66 kuruştan 2.204 lira 78 kuruşa yükselecek. Memur emeklilerinde ise en düşük maaş 2.661 lira 34 kuruştan 2.778,71 liraya ulaşacak. 

EMEKLİ, MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ TEMMUZ 2020 MAAŞ ZAM ORANI!

En düşük memur emeklisi aylığı 2 bin 661 liradan 2 bin 778 liraya ulaşacak. Aile yardımı hariç en düşük memur maaşı da yüzde 4.4 artışa göre 3 bin 517 liradan 3 bin 671 liraya çıkacak. Zam oranı 3 Temmuz'da Haziran enflasyonunun açıklanmasıyla ortaya çıkacak.

Memurlar 15 Temmuz'da zamlı maaşlarını alacak. Memur emeklilerine ise enflasyon verileri bekleneceğinden, ayın 1'i ile 5'i arasında maaşları zamsız olarak ödenecek. Oluşacak zam farkı, ay içerisinde Çalışma Bakanlığı tarafından duyurulacak tarihte hesaplara yatırılacak.

2020 TEMMUZ AYI MEMUR MAAŞ ZAMMI + ENFLASYON FARKI ZAMMI

Kamu görevlilerinin 5. dönem toplu sözleşme sonrası memurlara 2020 yılında 4+4 puanlık bir zam artışı yapılmıştı. % 4'lük oranı geçen enflasyon rakamı üzerinden ise fark verilecek. Bu kapsamda 2020 yılı için şu an itibarıyla Ocak + Şubat aylarında % 1.70 enflasyon oluşmuş durumda. Geriye kalan Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları ise memurlara enflasyon farkında artışın olup olmayacağına kesinlik kazanacak.

ETİKETLER

YORUMLAR -11 TÜMÜ
 • Serhan Bağay 1 gün önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanımız engelliler i sevindirik çalışan çalismayan emekli ki Allah sizide sevindirsin
  Cevapla
 • Bekçi Ankara 1 gün önce Şikayet Et
  ENGELLİ VATANDAŞIMIZ ÜZMEYELİM YAŞATALIM HASTANE HEYET ÇİLESİ İKİ YILDA BİR KALKSIN İSTİYORUZ ANKARA YENİ BEKÇİ ORHAN TOPRAK Mhp partimizi Akparti Teşkilatımızı Herzaman Kalbimdesin Türkiyem Destekliyoruz
  Cevapla
 • Polis memuru tahir 1 gün önce Şikayet Et
  Polis memuru Tahir Akyürek Ankara Cebeci Sayın Cumhurbaşkanımız Engelli Vatandaşlarımız İki 3 yılda bir Hastaneye Çağırma Acısı Çilesi Bitsin Artık Benim Kızım 14'yaşında Zihinsel engelli Sürekli Raporu var Bıktık usandık bu Uygulama yüzünden Hersene Heyete Giriyor Yazık günah Yavrularımız Tüm Engelli Vatandaşlarımız Üzmeyelim Yaşatalım İstiyoruz bu yanlış uygulamanın Kalkmasını İstiyoruz MÜMKÜNSE ikide bir Hastaneye Çağırma Konusu Kapansın Artık İstiyoruz Tayyip Erdoğan Başkanım Yaparsan Sen Yaparsın Başkanım Rabb'im Seni Başımızdan eksik etmesin Korusun Esirgesin inşallah Amin 2023'senesinde Ak'partimiz Gönülden Destekliyoruz
  Cevapla
 • Ali Afyon 1 gün önce Şikayet Et
  Bencede kardeş
  Cevapla
 • Fatma Candaş 1 gün önce Şikayet Et
  Valla bizde yaşlı Annem için 5 kez heyete girdik hepde aynı Rapor verildi İkide'bir bu heyet Çilesinden Bıktık Usandık Yani
  Cevapla
 • Polis memuru Ali 1 gün önce Şikayet Et
  ENGELLİ VATANDAŞIMIZ ÜZMEYELİM YAŞATALIM HASTANE YE İKİ YILDA BİR ÇAĞIRMA ÇİLESİ BİTSİN ARTIK TAYYİP'BABA LÜTFEN YARDIMCI OLMANIZI YÜCE'ALLÂH'DAN DİLERİM MHP TEŞKİLATIMIZI AKPARTİ TEŞKİLATIMIZI YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ REİSİM HERZAMAN YANINDAYIZ DESTEKLİYORUZ RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN AMİN RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÖNDERİMİZİ KORUSUN BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN AMİN DUÂLARIM HERZAMAN AKPARTİ HÜKÜMETİ VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ İÇİN Destekliyoruz Yaparsa TAYYİP babamız yapar
  Cevapla
 • EKREM COŞKUN 1 gün önce Şikayet Et
  Uygundur Destekliyorum be kardeşim
  Cevapla
 • ENGELLİ DERNEĞİ 1 gün önce Şikayet Et
  AKPARTİ MHP TEŞKİLATIMIZI YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ REİSİM BAŞKANIM SAYGILARIMI SUNUYORUM BİZ'BİZE YETERİZ CANIM TÜRKİYEM 2023'YILINDA Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Engelliler Derneği Olarak Destekliyoruz Rabbim Cemi'Cümlemize Yardım Etsin İnşallah Adamın Raporu Var iken ikide,bir Sayın Cumhurbaşkanımız Engelli Vatandaşlarımıza İkide bir Devlet Engelli Takılmasın Yazık günah Engelli Vatandaşlarımız Üzmeyelim Hastaneye tekrar tekrar Çağırma Çilesi Konusu Kapansın Bitsin Engelli Vatandaşlarımız Huzur İstiyor Akparti Teşkilatımız'dan ÜZMEYELİM YAZIKTIR GÜNAHTIR Saygılarımızla
  Cevapla
 • Yasemin Samsun 1 gün önce Şikayet Et
  Bencede benim küçük kızımda Engelli Sürekli çile çile heyet çilesi
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR