TSK'dan müthiş İdlib hamlesi! Rejimi tutuşturacak gerçek...

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 27 Şubat tarihinde başlattığı ve tam olarak bir hafta süren İdlib'e yönelik düzenlenen "Bahar Kalkanı Harekatı" sonrası Beşşar Esed rejiminin İdlib'e yeni saldırılarını engellemek için ateşkes sonrası dönemde de hazırlıklarına devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, Korkut, HAWK-21, Atılgan ve HİSAR-O'nun bazı parçalarını İdlib sahasına konuşlandırdı.

ABONE OL
GİRİŞ 04.06.2020 08:50 GÜNCELLEME 04.06.2020 09:02 GÜNCEL
TSK'dan müthiş İdlib hamlesi! Rejimi tutuşturacak gerçek...
TSK'dan müthiş İdlib hamlesi! Rejimi tutuşturacak gerçek...

TSK'nın bölgeye sevk ettiği hava savunma ve erken radar sistemlerinin rejim için caydırıcı olacağını belirten uzmanlar, "Türkiye süreç boyunca ateşkes bozulacakmış gibi hazırlıklarını yaptı. İdlib'e askeri sistemler, 4 bin askeri araç ve 10 binin üzerinde askeri personel gönderilmesi de bunun en net göstergesi" değerlendirmesinde bulundu. 

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İdlib'de 33 askerimizin şehit düştüğü saldırının ardından başlattığı Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla devam ediyor. 

Milli Savunma Bakanlığı bugüne kadar Bahar Kalkanı Harekâtının misyonunun sona erdiğine dair resmi bir açıklama yapmazken, TSK envanterindeki en kritik hava savunma sistemleri de İdlib sahasına konuşlandırılıyor.

 

 

Bu süre zarfında M4 ve M5 karayollarının kuzey bölgesindeki askeri varlığını güçlendirmeye devam eden Mehmetçik, Esed rejiminin İdlib'e yönelik yeni bir saldırı ihtimaline karşı eli tetikte bekliyor.

Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz, İdlib'e birden fazla hava savunma ve radar sistemlerinin konuşlandırılması ile ilgili, "Türk Silahlı Kuvvetleri harekat hiç başlamayacakmış gibi itidalle yaklaşıyor ama her an başlayacakmış gibi de hazırlıklar yapıyor" yorumunda bulundu.

Rusya ile ateşkesin sağlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgeye çok yoğun askeri takviyeler gerçekleştirdiğinin altını çizen Oğuz, "Yaklaşık 1 hafta süren Bahar Kalkanı Harekatı sonrası İdlib'e yaklaşık 4 bin araç, 10 binin üzerinde personel gönderildi. Türkiye, ateşkes yapıldı diye hiçbir şekilde durmadı. Aynı hızla devam etti. 4 bin araç ve 10 bin personel çok büyük rakamlar" ifadelerini kullandı.

REJİM ORDUSU İÇİN CAYDIRICI OLACAK

Resmi açıklamalar ve açık istihbarat kaynaklarına göre, İdlib'e Atılgan, Korkut, HAWK-21 ve HİSAR-O'nun bazı parçalarının konuşlandırıldığını hatırlatan Oğuz şunları söyledi: 

"İdlib'e mümkün olan kabiliyetlerimiz ölçüsünde hem erken ihbar ve hava savunma radarlarının hem de katmanlı şekilde hava savunma sistemlerinin konuşlandırıldığını biliyoruz. Bunlar rejime karşı önemli bir caydırıcılık unsuru olacaktır. TSK'nın bölgedeki askeri varlığı şubat ayındakinden çok daha ileri.

"HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ RADARLARLA DESTEKLENMELİ"

Tek başına hava savunma sistemlerinin yeterli olmadığını Libya'daki Hafter unsurlarında gördük. Hava savunma sistemleri katmanlı olması gerektiği gibi bir radar ağı ile de desteklenmeli. Hedef çok uzaktan başlayarak takip ve tespit edilmeli ki, vuruş alanına girdiği zaman vurabilecek süreniz olsun. HİSAR-O'nun KALKAN-II radarının İdlib'e gönderilmesi gelişmiş bir radarın orada olması anlamına gelir. Bu radar, hava savunma sistemlerinin etkin şekilde kullanmak için oldukça önemlidir. 

İdlib'de birden fazla ATILGAN Kaideye Monteli Stinger Sistemi'nin gönderildiğini de gördük. KORKUT sistemlerinin gönderildiğini de tahmin ediyoruz. Libya'da gönderdiğimize göre, İdlib'e de sevk edilmiştir diye değerlendiriyoruz. ATILGAN'ların birlik bazında, KORKUT'un ise HAWK ile birlikte kullanıldığını düşünüyoruz."

KAYNAK : Yeni Şafak

ETİKETLER

YORUMLAR 15 TÜMÜ
 • kamuran 3 ay önce Şikayet Et
  idlib savunulmalı ,idlib korunmalı çünkü idlib bizimdir.
  Cevapla
 • Beta 3 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun devletimize
  Cevapla
 • Sinan 3 ay önce Şikayet Et
  İblip patlamak uzere eset ve rusya durmaz silah ve asker yıgıyor sürekli olarakta top atişlarıyla taciz sürüyor.
  Cevapla
 • Hisar y 3 ay önce Şikayet Et
  insallah en kisa zamanda hisar a ve o larin yanina en az 600-800 km menzilli hisar u ve y goruruz
  Cevapla
 • E.A 3 ay önce Şikayet Et
  Artık Esat bizim ile savaşmaya asla ve kata cesaret edemez. Çünkü ona gereken dersi gecikmeli olsa da verdik. Aslında rejim güçleri ile ilk karşılaşmamız gereken yerde karşılaşmış olsaydık o kadar şehit vermeyecektik. Bizler rejim güçleri ile karşılaşmamak için elimizden geleni yapınca Esad bu hareketi korkaklık sanıp bize saldırdı. Saldırılara verdiğimiz cevap iki hafta içinde Esad güçlerini kör ve sağır edince Esad'ın, ateşkes ilan etmekten başka çaresi kalmadı. Allah'ın izni ile Suriye meselesinin yavaş yavaş çözüme kavuşacağına inanıyorum.
  Cevapla
 • bura 3 ay önce Şikayet Et
  zaten esed savaşmıyorki suriye görünümlü iran ve rusya ikiside kalleş
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR