Bakan Albayrak'a yönelik hakaret içerikli paylaşım yapanlardan biri 'firari FETÖ sanığı' çıktı

Sosyal medyada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ailesini hedef alan hakaret içerikli paylaşımlar yaptığı tespit edilen şüphelinin, Konya'da 2017'de görülen FETÖ çatı davasının "firari sanığı" olduğu belirlendi.

ABONE OL
GİRİŞ 02.07.2020 11:45 GÜNCELLEME 02.07.2020 12:01 GÜNCEL
Bakan Albayrak'a yönelik hakaret içerikli paylaşım yapanlardan biri 'firari FETÖ sanığı' çıktı
Bakan Albayrak'a yönelik hakaret içerikli paylaşım yapanlardan biri 'firari FETÖ sanığı' çıktı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 4'üncü kez baba olduğuna yönelik sosyal medyada paylaşılan haberin altına hakaret içerikli paylaşım yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan şüphelinin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) içinde aktif görevde bulunduğu ve Konya'daki bir davanın da "firari sanığı" olduğu ortaya çıktı.

 

 

Bakan Albayrak'ın şahsına ve ailesine yönelik olarak 30 Haziran itibarıyla sosyal medya üzerinden hakaret içerikli paylaşımlar yaparak kişi ya da kurumları hedef gösteren hesaplara ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda sosyal medya hesabı Twitter'dan Albayrak ve ailesine hakaret içeren paylaşımda bulunduğu tespit edilen Onur İ'nin (36), Konya'da 2017'de 9. Ağır Ceza Mahkemesinde 527 sanığın yargılandığı ve 342'sinin hapis cezası aldığı FETÖ çatı davasında firari sanık olduğu belirlendi.

 

 

Kararla birlikte firari olduğu gerekçesiyle dosyası ayrılanlar arasında yer alan ve Almanya'da olduğu değerlendirilen sanık hakkında Konya Cumhuriyet Başsavcılığının, önce iade talebinde bulunacağı, bu talebin karşılanmaması halinde ise "kırmızı bülten" talepnamesi düzenleyeceği öğrenildi.

İddianamede "bölge imamı" olduğu belirtiliyor

Konya'daki FETÖ çatı davasının iddianamesinde Onur İ'nin "silahlı terör örgütü üyesi" olduğu ve FETÖ içinde aktif şekilde faaliyet yürüttüğü belirtiliyor.

İddianamede, örgütün Konya il yapılanmasında oluşturulan sözde Selçuklu eyaletinde Onur İ'nin "küçük ve büyük bölge imamlığı" yaptığı, örgüte finans sağladığı, örgütle ilgili faaliyetlerde bulunduğu ve FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden yaklaşık bir ay sonra hakkında yakalama kararı çıkarıldığı ifade ediliyor.

İddianamede ayrıca, Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca, 9 Ağustos 2016'da Konya merkezli 12 ilde FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 73 şüpheliden biri olan Onur İ'nin yakalanamadığı, soruşturmaya isimleri yansıyan bazı zanlılarla yurt dışı giriş çıkışlarının tespit edildiği bilgisi yer alıyor.

Kullandığı iki hatta da ByLock çıkmış

Birçok tanık ifadesinde de FETÖ mensubu olduğuna ilişkin beyanların yer aldığı firari sanığın, HTS detay dökümleri üzerinde yapılan incelemede, yakalama kararı çıkarılan diğer zanlılarla ilişkisinin tespit edildiği aktarılan iddianamede, şunlar kaydedildi:

"Emniyet veri tabanı üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde şüphelinin, soruşturma dosyasına isimleri yansıyan diğer şahıslarla otel birlikteliklerinin tespit edildiği, telefon HTS kayıtları üzerinde yapılan analiz işlemleri neticesinde ByLock kullanıcısı olan şahıslarla ilişki ve irtibatının tespit edildiği ve iki GSM hattı üzerinden örgütün gizli haberleşme ağı olan ByLock programını kullandığı belirlenmiştir."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Albayrak ve yeni doğan çocuğuyla ilgili sosyal medyadan hakaret içerikli paylaşım yapanlarla ilgili Twitter hesabından "Sosyal medya hesaplarının bir bölümünün yurt dışından ve FETÖ'cü olması yine tespitimiz. Söz, çocuklara böyle kirli bir dünya bırakmayacağız." açıklaması yapmıştı.

ETİKETLER

YORUMLAR 25 TÜMÜ
 • kuzey yildizi 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiyemiz ve Hükümetimiz icin linç, karalama ve sistematik yalan politikalarinin kaynaginin nereden ve kimlerden geldigi bence bir kez daha ispatlanmis oldu, bu hayvan sürüsü 15 temmuzdan ümidi kestigi andan beri kudurmus, algı üzerine algi operasyonlari tezgahliyor. cehapekaka, dhkp-c, fetö ayni soysuz emperyalizme uşaklardir.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ve bunun gibi alçakları asmayıp, şu veya bu nedenle tutuksuz yargılarsanız veya toplum içine salarsanız, bu şeref yoksunu vatan hainlerinin yapacağı tek şey alışa geldikleri ihanetlerini daha da kudurmuş bir şekilde sürdürmek olacaktır. VATAN HAİNLERİ İÇİN ACİLEN İDAM İSTİYORUZ...
  Cevapla
 • ERZURUMLU 1 ay önce Şikayet Et
  aynen katılıyorum İDAM ŞART
  Cevapla
 • TATAR 1 ay önce Şikayet Et
  Niye bu hainler, vatana iahanetten veye hainlikten yargılanmıyor neden? Hep örgüt üyeliğinden yargılanıp tekrar çıkıyor.
  Cevapla
 • Yorum yazan 1 ay önce Şikayet Et
  Aslında saadet zinciri kurmaktan da yargılanabilirler tüm suçların yanında. Masanda Zaman gazetesi olsun, sohbetlere katıl, arada bağış yap tamam içeridesin. Zincire katıldın. İstediğin üniversiteye gir, rahatça mezun ol. İstediğin memuriyete gir... SAADEEEET zinciri bu değilse nedir?
  Cevapla
 • Yorum yazan 1 ay önce Şikayet Et
  Artık şu Fetöcüleri TEMİZLEYİN. Bakın nasıl herkese zararları dokunuyor. Kimse bana dokunmuyor ya da dokunmadı demesin.
  Cevapla
 • Turan 1 ay önce Şikayet Et
  Adamlar her tür kılığa grip sosyal medyada insanları iktidar aleyhine kışkırtıyorlar. Bir çok insanı etkileyip kandırıyorlar.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR