150 ülkeden daha zengin

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un serveti salgın döneminde 200 milyar doları aşarak, 150 ülkenin milli gelirinden fazla bir değere ulaştı. Bu servet, aynı zamanda ABD Gayrisafi Milli Hasılası’nın yüzde 1’i demek. Amazon ise 1,7 trilyon dolar değer ile Apple’ın ardından ABD’de ikinci sırada yer alıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 28.08.2020 06:55 GÜNCELLEME 28.08.2020 06:55 GÜNCEL
150 ülkeden daha zengin
150 ülkeden daha zengin

Milyarlarca insanın pandemi döneminde eve kapanması teknoloji ve buna bağlık e-ticaret şirketlerinin cirolarını uçurdu. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, salgının en şiddetli yaşandığı ve yasakların zirve yaptığı süreçte servetine servet kattı Jeff Bezos’un serveti şirket hisselerinin değer kazanması ile beraber 200 milyar doları geçti.

 

200 MİLYAR DOLARI GEÇEN İLK VE TEK KİŞİ

Ünlü milyarder böylece 150 ülkeden daha zangin hale gellirken, ABD, Gayrisafi Milli Hasılası’nın yüzde 1'i kadar servete sahip oldu. Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, Amazon CEO’su Jeff Bezos Çarşamba günü net servetinin 202 milyar dolar üzerine çıktığını gördü, bu da onu 200 milyar dolar sınırını geçen ilk kişi yapıyor. Bezos şu an Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’den 78 milyar dolar daha zengin.

 

KİŞİSEL SERVETİ DUDAK UÇUKLATIYOR

Amazon’un kurucusu Bezos’un çoğunluğu Amazon hisse senedi şeklinde olan kişisel serveti, şirketin hisselerinin geçtiğimiz yıllarda tavan yapmasıyla beraber yükseldi. Bezos, kişisel servetinin 150 milyar doları geçmesiyle 2018 yılında dünya tarihindeki en zengin adam oldu. Amazon hisseleri Nisan ayında tüketicilerden gelen eşi benzeri görülmemiş talep ile beraber piyasa değerine milyarlarca dolar ekledi ve yatırımcılarına %86’dan daha fazla kazanç sağladı. Çarşamba günü itibariyle şirketin değeri 1.7 trilyon dolara ulaştı ve Apple’ın ardından ABD’nin ikinci en değerli şirketi oldu.

ETİKETLER

YORUMLAR 8 TÜMÜ
 • Ömer bey 4 ay önce Şikayet Et
  Allah sağlık versin sağlığın olmadığında paranın hiçbir değeri yok
  Cevapla
 • iman davası 4 ay önce Şikayet Et
  Dünya zengini ama, ahiret fakiri bir zavallı....
  Cevapla
 • Tugay 4 ay önce Şikayet Et
  Hisse fiyatlarına bağlı Servet Kara Perşembe gibi bı ekonomik buhran çıkarsa ortaya o zaman görürüm ben o serveti
  Cevapla
 • Alialiye 4 ay önce Şikayet Et
  Hisse senetleri baz alınarak yapılan bir servet,borsa değerleri değişkendir,yarın bir savaş çıktığında yada volkan patlamasi sonucu uçak seferleri durdurulsa hissedegeri eski değerinde altında olur.ben inanmam böyle servetlere
  Cevapla
 • anlayan 4 ay önce Şikayet Et
  çağımızın Karunları bunlar
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR