Kapalı alanda 4 dakikada bulaşıyor

Havaların soğuması ve kapalı alanda kalma sürelerinin artması Kovid-19 ile ilgili tedbirlerin önemini artırıyor. Son tespitlere göre iki kişinin açık alanda maskesiz 10 dakika, kapalı alanda ise 4 dakika konuşması bulaşma riski oluşturuyor. Virüsün yolda bir kişinin yanından yürüyüp geçerken bulaşması ise mümkün değil.

ABONE OL
GİRİŞ 26.10.2020 08:28 GÜNCELLEME 26.10.2020 09:13 GÜNCEL
Kapalı alanda 4 dakikada bulaşıyor
Kapalı alanda 4 dakikada bulaşıyor

Tüm dünyayı etkisi alan Kovid-19 bulaşı riski açık ve kapalı ortamda geçirilen süreye göre değişkenlik gösteriyor. Açık alanlar mesafeye uyum sağlanabilmesi açısından avantaj sağlarken aynı zamanda güneş ışığının ultraviyole etkisiyle virüsün bulaşması zorlaşıyor. Bu nedenle güneş ışığı ve dış ortam sıcaklığında karşıdaki kişiden virüsü kapma ihtimali ile iç havanın kuru olduğu kapalı ortamda kapma ihtimali arasında fark bulunuyor.

KAPALI ALANDA 15 DAKİKA RİSK

Havaların soğumaya başlamasının ardından hem kapalı alanda kalma süresinin hem de kişi sayısının artması, virüsün yayılmasının kolaylaştığı ortama işaret ediyor. Açık alanda, karşıdaki kişinin maskeli olması durumunda virüs riski bulunmuyor ve maske takılmaması halinde bu kez sosyal mesafeyi korumak ön plana çıkıyor. Kapalı alanda maske takılması durumunda da virüs riski bulunmuyor ancak yüzün açık hale getirilmesi ve maskesiz kalınan sürenin 1-2 dakikanın üzerine çıkması halinde tehlike başlıyor. Son değerlendirmelere göre kapalı alanda kişilerin 15 dakika maskesiz kalması risk yaratıyor. 

Virüsün, konuşmayan iki kişinin yürürken birbirinin yanından geçip gitmesi halinde bulaşması ise mümkün değil. Açık alanda yaklaşık 10, kapalı alanda ise 4 dakika karşılıklı konuşma, sosyal mesafe 1 metre bile olsa koronavirüste bulaşı riski oluşturuyor.

 

MASKEDE GEVŞEME OLMASI RİSK

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara mevsim dönüşümlerinin yaşandığı dönemlerin riskli olduğunu belirterek kuru ve soğuk hava ile hafif nemli ve ılık havanın virüs açısından “avantaj” yarattığına dikkati çekti. “Kapalı ortama giriyoruz. Maskede biraz gevşeme olduğu anda virüs kafasını kaldırabiliyor. Avrupa bunu bizden erken yaşıyor. Türkiye için de böyle bir riskin olabileceğini söylememiz mümkün. Bu dönemde maske ve mesafeye çok ciddi anlamda uyum sağlamamız gerekiyor” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Kara, koronavirüsün önüne engel konulması gerektiğini, bunun da en kolay şeklinin “maske” olduğunu vurguladı. Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerde maske uyumunun iyi olduğunu, diğer illerde sıkıntı yaşandığını belirten Kara şöyle devam etti: “Maske uyumu etkili olduğu anda virüs sayıları çok hızla azalıyor. Bütün dünyada böyle. Amerika’da uyumun olduğu bölgelerde bu rakamlar düşük gidiyor ama öbür taraflarda bugüne kadarki en yüksek rakamları görüyorlar. Aynı şey Avrupa için de geçerli. Bu şekilde bunu bizim sağlamamız lazım. Buradaki özellik, kişi olarak, birey olarak biz bunu sağlarsak, o zaman Türkiye bu işin üstesinden gelebiliyor. Bu daha önce oldu.”

YENİŞAFAK

 

 

ETİKETLER

YORUMLAR 3 TÜMÜ
 • Ahmet özkan 4 hafta önce Şikayet Et
  Açık havada maske taktırmanın mantığı nedir?İnsanlara neden yapıldığı belirsiz maskeleri taktırıp hava yerine kimyasal solutmak virüsten daha mı az tehlikeli
  Cevapla
 • Serda 4 hafta önce Şikayet Et
  Sn: Bakanım lütfen sadece bu riskli kapalı alanalarda zorunlu olsun Maske zaten havalar sogudu atkı vs.takıcaz açık temiz havada maske zorlaması kaldırılsın pek çok dış ülkede'de sadece kalabalık Kapalı ortamalarda zorunlu malum.
  Cevapla
 • ruzgarneo 4 hafta önce Şikayet Et
  İstediğin kadar tedbir al. Okullar açık olduğu sürece acı verici bir şekilde yayılması artacak. İşin içinde olanlar ne demek istediğimi anlar, olmayanlar boş yapmasın.
  Cevapla
 • Bilinmeyen 4 hafta önce Şikayet Et
  Okulları hiç gördün mü? Bilmeden atmayın.
  Cevapla
 • Halil 4 hafta önce Şikayet Et
  Ondan mi liseler ortaokullar kapali. Bi acik ilkokul
  Cevapla
 • elazığ23 4 hafta önce Şikayet Et
  Artık ne diyeceğimi şaşırdım nedir bu okul düşmanlığı yeter artık benim adıma konuşma özel okul ve dershaneler aylardır açık turizm beldeleri açıktı neden onlar tepki göstermediniz.
  Cevapla
 • murat 4 hafta önce Şikayet Et
  okulların açık olması vaka artışında etken değil aksine daha fazla tedbir ve kontrol altında asıl artış toplu taşıma avm ve cafelerde suçlu arayanlar oralara baksın
  Cevapla
 • Hazal 4 hafta önce Şikayet Et
  gençler alırlar, anne ve babalarını kendi elleriyle toprağa koyarlar, sonları rezillik. eğitim olmayinca,Allah kokusu da olmayinca işte biz bu vahim duruma geldik
  Cevapla
 • Rıza 4 hafta önce Şikayet Et
  Neyse ki koronavirüs ile yapılan anlaşma gereği okul kapısından içeri girmiyor. Çok şükür.
  Cevapla
 • metin 4 hafta önce Şikayet Et
  okullarda alınan tedbirler başka yerlerde olsaydı oralarada giremezdi virüs
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR