İçişleri Bakanlığından kadına şiddetin önlenmesi için yeni yılda iki yeni adım

İçişleri Bakanlığı, aile içi ve kadına şiddetle mücadele kapsamında 1 Ocak 2021'de iki yeni adımı hayata geçirecek.

ABONE OL
GİRİŞ 25.11.2020 16:53 GÜNCELLEME 25.11.2020 16:53 GÜNCEL
İçişleri Bakanlığından kadına şiddetin önlenmesi için yeni yılda iki yeni adım
İçişleri Bakanlığından kadına şiddetin önlenmesi için yeni yılda iki yeni adım

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, aile içi ve kadına yönelik şiddetle etkin mücadeleye devam ediliyor.

 

 

İçişleri Bakanlığınca, bu yıl 234 bin 815 polis ve jandarma personeline aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimi verildi. Ülke genelinde Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Büro Amirliği sayısı 1086'ya çıkarıldı.

Kadın Destek Uygulaması'nı (KADES) 620 bin 829 kişi telefonuna indirdi. Uygulama üzerinden bugüne kadar 48 bin 686 ihbar geldi. KADES ihbarlarına daha hızlı müdahale edilebilmesi için 963 adet yüksek performanslı motosiklet alındı.

 

 

Şiddet uygulayan şüpheliye yönelik önleyici tedbir kararı yüzde 70 arttı. Ülke genelinde valilikler ve kaymakamlıklarda aile içi ve kadına şiddetle mücadele kapsamında izleme birimleri oluşturuldu.

Bakanlıktan iki yeni adım

İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Olay Kayıt Formu güncellendi. 1 Ocak 2021'de kullanıma başlayacak yeni formlar sayesinde risk analizlerinin daha etkin yapılması sağlanacak.

Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Olay Kayıt Formu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ile anlık paylaşıma açıldı.

Yine Bakanlık bünyesinde 1000 kapasiteli Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi kuruldu. Ocak 2021'de faaliyete geçirilmesi planlanan merkezle mevcut izleme kapasitesi daha da artırılacak ve teknoloji en üst seviyede kullanılarak kadınlara daha etkin koruma sağlanabilecek.

Bu uygulama sayesinde, şiddete uğrayan veya uğrama ihtimali bulunan daha fazla kadına ulaşılarak, ölüm veya yaralamayla sonuçlanabilecek birçok şiddet olayının önüne geçilebilecek.

ETİKETLER

YORUMLAR 5
 • misafirrr 2 ay önce Şikayet Et
  Zina suç sayılsın.Kadına şiddetin her türlüsüne ağır cezalar verilsin.Aile kavramı zayıfladı. Değer yargıları değişti. İnsanın kıymeti anlaşılmaz oldu.
  Cevapla
 • Cafer 2 ay önce Şikayet Et
  Diziler,filimler,İnternet yüzünden ve birde günlük yaşantımızı Avrupayı örnek aldığımız için özümüzden koptuk 15-20 Seniye kadar evli çift saysı iyice azalacağından bu iş kendiliğinden biter.Devletin o kadar masraf etmesinede gerek kalmaz.
  Cevapla
 • SİZE TAVSİYEM 2 ay önce Şikayet Et
  Önce siz ZİNA yı SUÇ OLARAK Ceza Yasasına Koyun EMİNİM ÇOK FAYDASI OLACAKTIR... GARANTİ VERİYORUM...
  Cevapla
 • Memed T 2 ay önce Şikayet Et
  artık polis günde 10 bin kere yanlış alarma gider çünkü kadınların telefonları çocukların elinde. çocuklar sürekli basar. polis işi gücü bırakır onlarla uğraşır artık. polis teyit etmeden gitmemesi lazım
  Cevapla
 • tercuman 3 ay önce Şikayet Et
  nerde eski osmanli kadinlari.şimdikilerin çoğu erkek Fatma !!
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR