Fransız gazetesinden Türkiye itirafı: Türkiye ilham kaynağı oldu

Fransız gazetesi Le Monde Türkiye'nin Afrika üzerindeki etkinliğini gündeme aldığı dosya haberinde Cezayir'in ilham kaynağının Türkiye olduğunu yazdı.

ABONE OL
GİRİŞ 07.07.2021 22:03 GÜNCELLEME 07.07.2021 22:04 GÜNCEL
Fransız gazetesinden Türkiye itirafı: Türkiye ilham kaynağı oldu
Fransız gazetesinden Türkiye itirafı: Türkiye ilham kaynağı oldu

Türkiye-Cezayir ilişkilerine dair bir haber de Le Point'te yer aldı. Dergiye konuşan Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, Türkiye'nin Cezayir'e 'siyasi karşılığı olmayan' 5 milyar dolara yakın yatırım yaptığını vurguladı. Tebbun'un 'Cezayir'in Türklerle mükemmel ilişkileri var.' ifadesi aktarıldı.

Fransız gazetesi Le Monde Türkiye'nin Afirka üzerindeki etkinliğini gündeme aldığı dosya haberinde Cezayir'in ilham kaynağının Türkiye olduğunu yazdı.

Ankara'nın bölgesel rolüne vurgu yapılan yazıda, Türkiye'nin gücü ve siyaset kültürü ile Cezayir'i etkilediği kaydedildi.

BİRÇOK ALANDA ÖRNEK

Türkiye'de üretilen ithal deri eşyalardan Vahran'daki Bey Sarayı'nın ve Hasan Paşa Camii'nin restorasyonuna ve Marmara Denizi'ndeki "helal" turizmdeki sıçramaya kadar Cezayir'in Türklerin cazibesine kapıldığı kaydedildi.

CEZAYİR'İN TÜRKLERLE İLİŞKİLERİ MÜKEMMEL

Yenişafak'ın haberine göre, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'un "Cezayir'in Türklerle mükemmel ilişkileri var." ifadesi aktarıldı.

TÜRKİYE'DEN YATIRIM

Fransız medyası uzun yılları sömürge altında tuttuğu Cezayir'in bölgesel yakınlaşmalarını yakından izliyor. Türkiye-Cezayir ilişkilerine dair bir haber de Le Point'te yer aldı. Dergiye konuşan Tebbun, Türkiye'nin Cezayir'e "siyasi karşılığı olmayan" 5 milyar dolara yakın yatırım yaptığını vurguladı.

İki ülke arasındaki ilişkiye vurgu yapan Tebbun, merak edenlerin "konuşmadan önce Ankara'nın Cezayir'deki desteğini birçok yönden görmeleri gerektiğini" söyledi.

PARİS'İN KARANLIK SÖMÜRGE GEÇMİŞİ

Fransa'nın Cezayir'i elinde tutmak için verdiği kanlı mücadele her iki ülkede kapanmayacak yaralar açtı.

Dünyaca ünlü Fransız sanatçılar, satırlarına, tablolarına, eserlerine ve beyaz perdeye bu lekeyi yansıtarak geçmişle yüzleşmeye çalıştı ancak Fransa hâlâ Cezayir'de soykırıma varan kanlı suçlarıyla ilgili sorumluluğu resmi olarak kabul etmiyor.

Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2017 yılındaki seçim kampanyası sırasında ülkesinin Cezayir'deki karanlık tarihini "insanlığa karşı suç" olarak niteledi.

ETİKETLER

YORUMLAR 8 TÜMÜ
 • İsmail 2 ay önce Şikayet Et
  Cezayir Türkiye ile serbest ticaret anlaşması yapmalı ve türk mallarına gümrükte zorluk çıkarmamalı Bu engelleri aştığımızda 20 milyar $ ticaret hayal değil
  Cevapla
 • Ramazan 2 ay önce Şikayet Et
  Cezayir osmanlyii zayıflati 1826 Fransız larla birlikte cevabı vermesi gerekir franssizlar toplu kırım yatı herşeyine sahip oldu
  Cevapla
 • Matemetik 2 ay önce Şikayet Et
  Sen neyin kafasını yaşıyon
  Cevapla
 • Doğan 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiyeyi Avrupa şikayet edenlere bir ders olacak mı?
  Cevapla
 • Hans 2 ay önce Şikayet Et
  Bizim kanımız kimseye yar olmaz Reiss varken, Reissin kaninida kimseye vermeyiz it soyları Topunuz gelin...
  Cevapla
 • Emekli 2 ay önce Şikayet Et
  Sözde ermeni soykırımını kabul edersin lakin cezayir.de yaptığınız katliamı kabul etmezsin.İşte senin insan hakları anlayışın budur fransa..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR