Uçan arabalar o ülkede trafiğe çıkacak

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New Hampshire bölgesi ülkede uçan arabaların trafiğe çıkmasına izin veren ilk eyalet oldu.

ABONE OL
GİRİŞ 03.08.2020 15:51 GÜNCELLEME 03.08.2020 15:51 OTOMOBİL
Uçan arabalar o ülkede trafiğe çıkacak
Uçan arabalar o ülkede trafiğe çıkacak

Çarşamba günü Granite State eyalet meclisinde kabul edilen ve "Jetson tasarısı" olarak bilinen 1182 numaralı yasa sayesinde, uçma özelliğine sahip tüm araçların şehir merkezi dahil tüm otoyollarda kullanılmasına izin verildi.

 

Ancak söz konusu yasa, uçakların normal otoyollarda giderken istenilen noktada havalanmasına ya da otoban üzerinde uçmasına izin vermiyor. Pilotlar, yasa kapsamında uçan otomobilleriyle kamuya açık yollarda trafiğe çıkabilecek ancak havalanıp iniş yapabilmek için havaalanı ve özel uçak pistlerini kullanma zorunda kalacak.

 

ABD'DEKİ UÇAN ARABA PİYASASINDA ÇİNLİ GEELY FİRMASI REKABETİ ARTIRDI

ABD'de Massachusetts merkezli Terrafugia ile Oregon merkezli Samson Sky ülkede uçan araba üreten en büyük iki firma durumunda. Çinli otomobil devi Geely'nin Terrafugia'yı satın alması sonrası firma büyük atılım yapmıştı. Firmanın yeni uçan otomobili için yaklaşık 100 kişilik bir müdendislik ekibinin çalıştığı biliniyor.

Samson Sky ise 2019'de piyasaya sürdüğü Switchblade modeliyle uçan araba piyasasında dikkatleri üzerine çekmişti. Firma şu anda çalışmalarını söz konusu modelin seri üretimi için yürütüyor.

KAYNAK : EURONEWS

ETİKETLER

YORUMLAR 17 TÜMÜ
 • Ali G. 1 ay önce Şikayet Et
  Son dönemde bizim otomobiller de uçuyor, hem de ne uçma...
  Cevapla
 • Demirbey 1 ay önce Şikayet Et
  2. El araç ithalatina izin verin ama yine zengine yaramasin herkes 1 araç alabilsin ve alinan araç en az 6 ay satilamasin yani kullanacaknolan alsin japon ve kore agirlikli olsun
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  a haber durmadan galericileri yayına çıkarıyor bir akp olarak tiksindim neden araç fiyatlarına müdahale edilmiyor milletin aldığı maaş belli zengini zengin etmekten vazgeçin halk indirim bekliyor
  Cevapla
 • benim de arabam yok 1 ay önce Şikayet Et
  arabayı alcen otoparkın yok, gece çaldılar mı.çizdiler mi deye uykularına kara böcekler girecek,trafikte çıldırcen ne lüzümü var canım
  Cevapla
 • cemil 1 ay önce Şikayet Et
  amerikada dogal afetler cok oluyor, hortum geldimi hepsini darmadagin eder
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bunu yapan insanların zekası, senin kadar zekaya sahip olmaydılar, bu işi zaten akıllarının ucundan bile geçirmezdiler.
  Cevapla
 • Yeni 1 ay önce Şikayet Et
  Aracının otoparkı havaalanı olacak . Uçabilmek için önce en az 1 saat yol gideceksin. karadan gideriz istasyonları kurun önce işlevsel olsun.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR