İpek eşarptan leke nasıl çıkarılır?

Hafif ve rahat oluşu nedeniyle en fazla tercih edilen kumaşların başında gelen ipek, özellikle başörtüsünde ilk sırada tercih ediliyor.

ABONE OL
GİRİŞ 10.10.2017 10:25 GÜNCELLEME 10.10.2017 10:25 Pratik Bilgiler
İpek eşarptan leke nasıl çıkarılır?
İpek eşarptan leke nasıl çıkarılır?

Diğer kumaşların aksine, leke çıkarılması en zor kumaşların başında gelen ipeklerde, sık sık kuru temizlemeye başvuruyor olabilirsiniz. Peki, ipek kumaştan leke nasıl çıkarılır?

- İpek kumaştan leke çıkarmak için ilk adım olarak, lekeli bölgeyi soğuk su ile ıslatarak, temiz bir bezle tampon yaparak lekeyi kumaştan uzaklaştırın. 

- Uygulanan tampon sonrasında lekeli bölgeye talk pudrası serpip bastırarak, serpilen pudrayı lekeli bölgeye iyice yedirin. Kumaşın pudrayı iyice yemesi için bir gece boyunca bekletebilirsiniz. 

- Daha sonra, ılık su ile eşarbınızı yıkayabilirsiniz. Şampuan ya da granül sabun kullanarak, sıkmadan, çitilemeden yıkamayı tamamlayın. 

- Eğer eşarbınızda çay - kahve lekesi varsa; bu durumda ılık su ile ıslatılmış bir sünger kullanarak lekeli bölgeye tampon uygulayın. 

- Ardından lekeli bölgeye gliserin uygulayarak, hafif çitilemenin ardından, yarım saat kadar bekletin. Bekledikten sonra eşarbınızı ılık su ile durulayın. 

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • Zehra 3 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar sakın yapmayın ben yaptım eşarbım battı
  Cevapla
 • Hatice 2 yıl önce Şikayet Et
  Benim esarbimda kurumus kan lekesi vardi. boschun hassas ipek ayarinda 20 derece 400 devirde yikadim tamamen cikti. hic deterjan vs bisey atmadim cok sasirdim sonuca
  Cevapla
 • Ülfet 3 yıl önce Şikayet Et
  Peki başka çözüm bulabildiniz mi
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR