Bamya tohumunun faydaları & nasıl tüketilir: Diz ağrısı için nasıl kullanılır | Neye iyi gelir?

Damakta kendine has lezzet bırakan ve genellikle diyet listelerinin en çok tercih edilen besinlerinden bamya tohumunun faydaları ve zararlarının neler olduğunu listeledik. Şu anki süreçte sıklıkla ismini işitmeye başladığımız, bakteri ve virüslere savaş açan bamya tohumu neye iyi gelir? Birçok sağlık problemini tedavi etmesi sayesinde alternatif tıp ürünü biçiminde faydalanılan bamya tohumun kullanım şekli nasıldır?

ABONE OL
GİRİŞ 29.04.2020 08:59 GÜNCELLEME 30.04.2020 08:07 SAĞLIK
Bamya tohumunun faydaları & nasıl tüketilir: Diz ağrısı için nasıl kullanılır | Neye iyi gelir?
Bamya tohumunun faydaları & nasıl tüketilir: Diz ağrısı için nasıl kullanılır | Neye iyi gelir?

Bamya, gerek doyurucu gerekse besleyici bir besin olmasının haricinde oldukça az oranda bir kalorisi bulunmasından ötürü kilo vermek ve zayıflamak arzusu içerisinde olanların her zaman tüketebileceği özelliktedir. Diğer taraftan ise sağlıklı yiyeceklerle beslenmek isteyenlerin de gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bamya tohumunun çeşitli hastalıklarla mücadele ederek ortadan kaldırdığı da gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarla birlikte saptanmıştır. Bağışıklık sistemini kuvvetlenmesine destek veren ve içerisinde yüksek miktarda vitamin, mineral, kalsiyum, lif, potasyum ve folik asit gibi bedenin gün boyunca gereksinim duyduğu maddeleri karşılayan Bamya tohumunun faydaları, eklem ağrısı için içmek zararlı mı? İnsan vücudunda birçok faktörlerden kaynaklı oluşum gösterebilecek tümör hücreleri üzerinde koruyucu kalkan görevi üstlenen bamya tohumunun yararlarını - zararlarını ve neye iyi geldiğini haberimizde sizin için yer verdik.

 

 

BAMYA TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR? İŞTE, BAMYA TOHUMUNUN YARARLARI!

Bamya tohumunun faydalarına bakıldığında; hem mideyi hem de karaciğeri zararlı etkenlerden, enfeksiyon yahut iltihap gibi etmenlerden korumayı sağlamaktadır.

 

 

Bamya tohumunun yararlar arasında, son zamanlarda ölüm oranlarında ciddi ölçüde artış görülen kolon kanserinden önlemek bulunmaktadır.

Bamya tohumunun bileşiminde büyük ölçüde lif bulundurmasından ötürü hem uzun bir zaman boyunca tok kalmayı sağlayacak özelliktedir hem de kilo vermek & zayıflamak isteyenlerin imdadına hızır gibi yetişmektedir.

Bamya tohumunun faydaları; beyin hücrelerine iyi geldiği saptanmıştır, bu sayede hafızayı kuvvetlendiren ve unutkanlığı iyi gelen özelliği içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda dikkat dağınıklığı, diğer bir deyişle konsantrasyon problemi yaşayanların da derdine derman olmaktadır.

Astım veya bronşit gibi yaşam kalitesini oldukça etkileyen hastalıklara yakalanan kişilerin iyileşmesine de katkıda bulunmaktadır.

bamya tohumunun yararları

Bamya tohumunun yararlarından bir diğeri de; iyi bir bağırsak temizleyicisidir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinen bamya tohumu, diyabeti (şeker hastalığı) önleyici özelliğe sahiptir.

Bamya tohumunun faydaları; Kolesterol seviyesinin dengelenmesine ve kötü kolesterolün de düşmesine yardımcı olmaktadır ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği ve bağırsakların düzenli bir biçimde faaliyette bulunmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir.

Bamya tohumunun yararları; Diz ağrısından muzdarip olan, menisküs probleminden yakınan ve diz ağrısı & dizde sıvı kaybı gibi şikayetlerden yakınan kişiler için adeta şifa kaynağıdır.

Bamya tohumunun faydaları; Şayet düzenli olarak bamya tohumundan tüketirseniz çağımızın yaşam standartlarından ötürü sıklıkla görülebilen gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olursunuz.

Bamya tohumunun yararlarına bakıldığında, yapılım bilimsel deneyler ışığında sözü edilen besinin anti stres özelliğine de sahip olması nedeniyle depresyon & stres gibi psikolojik rahatsızlıklara da iyi geldiği ve ruh sağlığını da koruduğu saptanmıştır.

Bamya tohumunun faydaları; Hazımsızlık sorununun ortadan kaldırılmasına önemli ölçüde yardımcı olmaktadır ve sindirim sistemi sağlığını da koruyucu etkisini de taşımaktadır.

bamya tohumunun faydaları

BAMYA TOHUMUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Bamya tohumunun insan vücudu üzerinden ciddi bir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak elbette ki bamya tüketecek kişiler için istisnai birtakım durumlar olabilmektedir.

Bunlar arasında; Alerjik yapıya sahip olanlar,

Ciddi veya kronik bir rahatsızlık taşıyanlar,

Her gün düzenli bir şekilde ilaç kullananlar,

Özel beslenme programı takip etmesi gerekenler,

Hamilelik yahut emzirme sürecindeki kadınların bamya tohumunu tüketmeden evvel muhakkak uzman hekim desteği almaları gerekmektedir.

Tüm bunların dışında bamya tohumunun zararları olarak; eğer ki doğrudan yutarak tüketecek iseniz boğazınıza kaçma gibi risk bulundurmaktadır. Aynı zamanda bamya tohumunu günlük kullanımda aşırı ölçüye kaçmamanız gerekmektedir ve daima makul ölçülerde tüketecek olmanız önemlidir…

bamya tohumunun zararları

ETİKETLER

YORUMLAR 22 TÜMÜ
 • Lokman eşsiz 2 ay önce Şikayet Et
  diz ağrısı na iyi geliyor arkadaşlar ben faydasını gördüm
  Cevapla
 • Gülçin 1 ay önce Şikayet Et
  Merhaba nasil kullandiniz tohumu anlatirmisiniz
  Cevapla
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Kilosunu 5 bin yapın
  Cevapla
 • İsmayil 2 ay önce Şikayet Et
  Yarına kilosunu 5.000 tl yapacak iflah olmayacak vicdansızlar
  Cevapla
 • ERAY 2 ay önce Şikayet Et
  sürekli tüketimde alerji yapıyor ara vermek lazım yoksa çok faydalı
  Cevapla
 • TürkMücahid 2 ay önce Şikayet Et
  YA ŞAFİİ ALLAH... ben yıllarca futbol oynadım. 2 ayağımda da menüsküs ve bağ yırtıkları oldu. İkisinde de ARTROSKOPİK kapalı ameliyat oldum. Ameliyatta sadece patlayan meniskusler temizlenip, sıvı verildi...Ameliyattan sonra yaklaşık 1-1,5 ay sonra Su Havuzunda her gün yarım saat ayaklarımı güçlendirme için egzersiz yaptım...Bunlar tedbirdir ! Lakin birde TEVEKKÜL boyutunda "ki" ben en çok buna iman ettim. FATİHA suresini okuyup avuçlarımın içine üfleyip "bu sureyi cellile hurmetine şifa ver ALLAHIM" deyip dizlerime sürdüm...İnanın bunu her gün 5 vakit yapmışımdır ve hala yapmaktayım. Sadece dizim için değil tüm bedenim için. (ama lütfen kalben inanarak yapın)
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR