AK Parti'den Tunç Soyer'in 'Kıbrıs' açıklamasına tepki

AK Parti'li Dağ, Tunç Soyer'in, Kıbrıs'ta yayımlanan bir gazetede çıkan açıklamalarına ilişkin, "Türkiye'nin dış politikasının kırmızı çizgisi olan bir konuda yaptığı açıklamayı düzeltmesi 82 milyon vatandaşımızın hakkıdır." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 22.10.2019 16:54 GÜNCELLEME 22.10.2019 16:54 SİYASET
AK Parti'den Tunç Soyer'in 'Kıbrıs' açıklamasına tepki
AK Parti'den Tunç Soyer'in 'Kıbrıs' açıklamasına tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, Kıbrıs'ta yayımlanan bir gazetede çıkan açıklamalarına ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasının kırmızı çizgisi olan bir konuda yaptığı açıklamayı düzeltmesi hem İzmirli hemşehrilerimizin hem de 82 milyon vatandaşımızın hakkıdır." dedi.

 

Dağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soyer'in yaptığı açıklamayı okuduğunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) simgesi haline gelen Cumhuriyet döneminin ilk hava şehidi Cengiz Topel'in aklına geldiğini belirterek, "Büyükşehir Belediye Başkanı, şehitlerimize ve ciddi bir işkenceye maruz kalmış olan Cengiz Topel'in ruhuna saygı duymuyor mu? Böyle bir açıklama yaparken bu durumdan utanç duymuyor mu diye düşünmedik değil." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs konusunun partiler üstü bir mesele olduğunu vurgulayan Dağ, Kıbrıs'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikada önemli konuları arasında yer aldığını hatırlattı.

 

Soyer'e yaptığı açıklamayı düzeltmesi çağrısında bulunan Dağ, "Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasının kırmızı çizgisi olan bir konuda yaptığı açıklamayı düzeltmesi hem İzmirli hemşehrilerimizin hem de 82 milyon vatandaşımızın hakkıdır." diye konuştu.

Soyer, KKTC'de yayımlanan Haberci gazetesine verdiği özel demeçte, "Kıbrıs'ı Kıbrıslılara bırakırsak, en doğrusu bu olacak ancak hiç bırakmıyoruz." yorumunda bulunmuştu. 

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Önce vatan 8 ay önce Şikayet Et
  Bu T.soyerin ırkı nedir acaba ! Türk olmadığı kesin ! Hiçbir millet kabul etmez kansızı
  Cevapla
 • Nafi 8 ay önce Şikayet Et
  Bu Soyer’in soyu Rum mu
  Cevapla
 • Ser 8 ay önce Şikayet Et
  Kısaca satılmışlar korosu demek uygundur. Cibilliyet meselesi armut dibine düşer daha ne bekleniyor ki şaptan olmaz şeker cinsini sevmediğin cinsine çeker...
  Cevapla
 • Nbd 8 ay önce Şikayet Et
  Allahım ne günlere geldik.sözüm ona ulusalcı parti olan chp ye bak.nerde bölüc0 vatanı parçalamaya çalışan ,ülkeyi tehlikeye sokacak her türlü girişimi destekleyen herkes chp de görev yapıyor. Ve üzücü olanı bunu açık açık yapmalarına rağmen chp yi destekleyenler hiç sesini çıkarmıyor.çok acı.Allah fırsat vermesin bunlara.Amin.
  Cevapla
 • asfasf 8 ay önce Şikayet Et
  Soysuz soyer.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR