'FETÖ itirafçısı vali ve kaymakamlar görevlerine iade edildi' haberine yalanlama

İçişleri Bakanlığı, FETÖ itirafçısı olan 3 vali yardımcısı ve 2 kaymakamın görevlerine iade edildiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 23.07.2020 12:02 GÜNCELLEME 23.07.2020 12:02 SİYASET
'FETÖ itirafçısı vali ve kaymakamlar görevlerine iade edildi' haberine yalanlama
'FETÖ itirafçısı vali ve kaymakamlar görevlerine iade edildi' haberine yalanlama

İçişleri Bakanlığı, FETÖ itirafçısı olan 3 vali yardımcısı ve 2 kaymakamın görevlerine iade edildiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Medyada çıkan haberlerin tamamen asılsız olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

 

 

"Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan “FETÖ itirafçısı  olan 3 vali yardımcısı, 2 kaymakam görevlerine iade edildi” başlıklı haberde yer alan bilgiler tamamen asılsızdır.

Söz konusu asılsız habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur;

 

FETÖ İLE MÜCADELE TİTİZLİKLE DEVAM EDİYOR

Bazı kesimler tarafından Bakanlığımız kurumlarına  yönelik yapılan tezviratlar karşılıksız çıkınca, şimdi de mülki idare amirlerimize yönelik tezvirata geçildiği açıktır. FETÖ ile mücadele Bakanlığımızca titizlikle, kararlılıkla devam ettirilmekte ve milli beka meselesi olarak görülmektedir.

15 Temmuz 2016 sonrası FETÖ’ye yönelik olarak, 96 bin 66 operasyon gerçekleştirilmiştir. 282 bin 790 şahıs gözaltına alınmış, bunların 94 bin 975’i tutuklanmış, toplam 597 bin 783 kişiye işlem yapılmıştır. FETÖ ile mücadele kapsamında bugün itibarıyla Bakanlığımızda toplam  39 bin 850 kişi ihraç edilmiş, 5 bin 642 kişi açığa alınmıştır. Bu konudaki bütün iddialar, gerek adli makamlarca gerekse Mülkiye Teftiş Kurulunca titizlikle araştırılmakta ve soruşturulmaktadır. 15 Temmuz’dan bugüne kadar 1875 mülki idare amirinden 563’ü ile ilgili soruşturma açılmış, bunlardan 470’i (yüzde 25’i) ihraç edilmiş, 93 mülki idare amiri de görevinden uzaklaştırılmıştır. Bunların 24’ü halen açıkta olup, 69’u adli ve idari soruşturma sonucunda iddialar sübut etmeyince, kurum kanaati de oluşturularak iade edilmiştir. 

İDARİ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Haberde adı geçen 4 mülki idare amirinin, yapılan adli soruşturmaları sona ermiş, haklarında “beraat”, “kovuşturmaya yer olmadığı” ve “ceza verilmesine yer olmadığına” dair kararlar verilmiş, idari olarak ise soruşturmaları sona ermiştir. 
Haberde adı geçen bir mülki idare amiri ile ilgili adli makamlarca tarafımıza iletilmiş herhangi bir karar bulunmamakla birlikte idari soruşturması ise devam etmektedir. 

Bugüne kadar hiçbir itirafçı, görevine iade edilmemiştir.

Kamuda tüm süreçlerde aynı yöntem izlenmektedir. FETÖ ile mücadele sadece FETÖ ile değil, bununla birlikte bu mücadeleyi sulandırmaya çalışan “iftiralarla” da devam etmektedir. 

Aziz Milletimiz müsterih olsun; FETÖ ile mücadele, tarafımızca milli beka meselesi olarak görülmektedir."

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • HIDIR BUDUR 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiyenin etrafı ateş çemberindeyken Libyalardan, Kandile, idlip'den Egeye, Ermenistana kadar heryerde hassas dengeler ve sıcak çatışma riski varken "KAYIKÇI KAVGALARINA, MECLİSTE BİRBİRİNE OMUZ ATMALARA" son verecek şekilde bir bilen olarak REİS bu konuya artık el atmalıdır.. Düşmanı güldürmeyin artık daha fazla..???
  Cevapla
 • TEKZİB ŞART 3 ay önce Şikayet Et
  Devletimize ve kurumlarına yapılan bu tarz yalan, asılsız ve karalama haberlerin artık cezasız kalmaması gerekiyor. Ama en büyük ve önemli ceza ise yalan ve iftira haberi yapan yayın organlarının "TEKZİB" ile cezalandırılmasıdır. Bu şekilde özellikle o gazeteler ve yayıncılar dışında başka yayınları takip etmeyenlerin doğruyu öğrenmesi açısından çok önemlidir.
  Cevapla
 • son durak 3 ay önce Şikayet Et
  algı
  Cevapla
 • ABC 3 ay önce Şikayet Et
  Kim hainlere fırsat verip çanakçılığını yapıyorsa Allah onlardan daha beter eylesin!!!
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 3 ay önce Şikayet Et
  Bu haberi kim yaptıysa ülkede kaos çıkartmaktan içeri atılsın... Yaptıkları yanlarına kar kalmasın
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR