Google açıkladı: İnkar eden reklamları kaldıracak

Google, iklim değişikliği hakkındaki yanlış bilgileri destekleyen veya bu tür içerikleri para kazanmak için kullanan dijital reklamlara karşı önlem alıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 08.10.2021 19:36 GÜNCELLEME 08.10.2021 19:36 TEKNOLOJİ
Google açıkladı: İnkar eden reklamları kaldıracak
Google açıkladı: İnkar eden reklamları kaldıracak

Google, iklim değişikliği inkarcılarının gelirlerini sınırlamak ve platformlarında yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmak amacıyla iklim değişikliğini inkar eden reklamları kaldıracak.

Şirketten yapılan açıklamada, bu yeni politikanın geçen hafta aşıyla ilgili yanlış bilgilere kapsamlı yasak getirildiğini açıklayan YouTube için de geçerli olacağı belirtildi.

Açıklamada, giderek artan sayıda reklam ve yayıncı ortağının iklim değişikliğiyle ilgili yanlış iddiaları destekleyen veya birlikte yayımlanan reklamlarla ilgili endişelerini dile getirdikleri aktarılarak, "Reklam verenler, reklamlarının bu tarz içeriklerin yanında görünmesini istemiyor." ifadesine yer verildi.

İnceleme uzmanları kullanılacak

Öte yandan YouTube'daki yayıncı ve içerik oluşturucularının da "bu iddiaları tanıtan reklamların sayfalarında veya videolarında görünmesini istemedikleri" kaydedildi.

Açıklamada kısıtlamaların, "iklim değişikliğinin varlığı ve nedenleri konusunda bilimsel fikir birliğine aykırı olan reklam içeriklerini ve bu içerikten para kazanmayı yasaklayacağı" ifade edildi.

Google, yayıncılar ve YouTube içerik oluşturucuları için kasım ayında, reklam verenler için de aralık ayında yürürlüğe girecek politikayı uygulamak amacıyla hem otomatik araçları hem de gerçek kişilerden oluşan inceleme uzmanlarını kullanacak.

"İklim politikası" veya "iklim değişikliğinin değişen etkileri hakkında kamuya açık tartışmalar" gibi diğer konularla ilgili içeriklerde reklamlara izin verilmeye devam edilecek.

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • DeccalınEmri 1 ay önce Şikayet Et
  Allah'ı inkar serbest, siyonist çetenin uydurma iklim komplosunu inkar yasak...
  Cevapla
 • A. Gönültaş 1 ay önce Şikayet Et
  Eskiden Donald Trump ve çindi. En büyük karşıt şimdi Çin.
  Cevapla
 • mstfzgn 1 ay önce Şikayet Et
  pkk lı ypg li teröristlere karşıda bir önlem alacakmı ?
  Cevapla
 • Ruhsar Yakın 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim reklam ajansı olsa da Allah'ı inkar edenin üstünü çizsek.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR