AB'den Apple'a şoke eden suçlama!

Avrupa Birliği (AB), teknoloji firması Apple'a, pazardaki hakim konumunu kullanarak Apple Pay adlı mobil ödeme sistemine rakiplerinin erişimini kısıtlama suçlamasında bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 02.05.2022 18:24 GÜNCELLEME 02.05.2022 18:24 TEKNOLOJİ
AB'den Apple'a şoke eden suçlama!
AB'den Apple'a şoke eden suçlama!

AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, yaptığı basın toplantısında, "Apple, diğer firmaları oyundan dışlayarak adil olmayan şekilde Apple Pay adlı cüzdanlarını rekabetten korumuştur. Bu durum ispatlanırsa şirketin davranışı pazardaki hakim konumun kötüye kullanılması anlamına gelecektir. Bu da bizim kanunlarımıza göre yasa dışıdır." dedi.

İlk incelemelerinde Apple'ın rekabeti kısıtladığı sonucuna ulaştıklarını belirten Vestager, "Apple'ın cihazlarında rakip mobil cüzdan çözümleri geliştirilmesi için gerekli teknolojilere üçüncü tarafların erişimini sınırlandırdığına yönelik göstergeler bulunuyor." diye konuştu.

AB Komisyonu, tekelcilik karşıtı kuralların ihlaliyle ilgili soruşturma çerçevesinde yasal bir adım olarak Apple'ın uygulamalarına ilişkin şirkete bir itiraz bildirimi yolladı.

Apple firmasının rekabeti engellediği ve tekel konumunu haksız şekilde kullandığı kanıtlanırsa şirkete ağır ceza kesilmesi söz konusu olacak.

AB Komisyonu, 2020'de Apple'ın ödeme hizmeti ve uygulama mağazasının rekabet kurallarına uyup uymadığını belirlemek üzere soruşturma başlatmıştı.

AB ayrıca, Apple'ı, uygulama mağazası App Store kuralları ile müzik veri akışı piyasasında hakim konumunu kötüye kullanmakla ve rekabet kurallarını çiğnemekle suçlayarak soruşturma başlatmıştı.

YORUMLAR 2
  • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
    Android de google in ve yazilim amerikanin. Ucuncu bir parti yazilim cikip yayginlasmadiktan sonra amerikaya dunya yazilim konusunda mahkum.
    Cevapla
  • tepki 1 ay önce Şikayet Et
    onun icin usa mali almiyorum en iyisi andorid al ne istersen yap yukle usa mali alip eve casuz sok sonra cepleri bozar kablo dersen iki ay gitmez durmadan kablo al adamlar musteri kaziklamak icin her seyi yapiyor
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR