Sehiv secdesi nasıl yapılır? Sehiv secdesi hangi hallerde yapılmalıdır?

Farz ve vacip namazları kılarken, namaz esnasında unutulan, dikkatten kaçan ve ihmal edilen kurallar aynı namaz içerisinde telafi edilmesi durumuna sehiv secdesi denir. Farz namazın son rekatında sehiv secdesi yaparak namaz içinde unutulan vacipleri yerine getirerek namaz tamamlanmış sayılır. Peki hangi durumlarda sehiv secdesi yapılmalıdır? İşte sehiv secdesinin yapılışı...

ABONE OL
GİRİŞ 25.02.2021 11:39 GÜNCELLEME 25.02.2021 11:39 YAŞAM
Sehiv secdesi nasıl yapılır? Sehiv secdesi hangi hallerde yapılmalıdır?
Sehiv secdesi nasıl yapılır? Sehiv secdesi hangi hallerde yapılmalıdır?

Sehiv secdesi, bilinen genel adıyla unutma secdesidir. Farz ve vacip namazlarını kılarken namaz esnasında uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların unutularak yapılmaması durumunda sehiv secdesi yapmak gerekir. Namazın içerisinde uyulması gereken vacip kurallar bulunur, bu kurallardan herhangi biri geciktirilirse ya da unutulursa sehiv secdesi yapılmalıdır. Sehiv secdesi, namazda yapılması gereken vacip kuralları yerine getirmek adına namazın Allah katında kabul görmesi için yapılmalıdır. 

SEHİV SECDESİ NEDİR?

Farz ve vacip namazı kılarken unutma, yanılma durumlarında namazın sonun yapılan secdedir. Sehiv secdesi yanılma ve unutma durumlarında yapıldığı için özür secdesi olarak görülür ve yapıldığı durumlarda namaz esnasında yapılan hatalar ya da eksiklikler tamamlanmış olur, kazaya gerek kalmaksızın farz namaz kabul edilmiş sayılır. Farz ve vacip namazlarının kabul edilmesi için namaz esnasında bir yanlışlık ya da eksiklikten şüphe edildiğinde sehiv secdesi yapılması münasip olmaktadır. 

HANGİ DURUMLARDA SEHİV SECDESİ YAPILMALIDIR?

Namazın vaciplerinin herhangi birinin yapılmasında şüphe varsa, vaciplerin geciktirilmesi ve yanlışlıkla terk edilmesi durumunda secde-i sehv yapılır ve böylelikle namazı yapılması icap eder şeklinde aktarılmaktadır. Sehiv secdesinin yapılması gerektiren durumlar şunlardır:

- Namaza Allahü Ekber diyerek başlamayı unutmak

- Namaza Fatiha suresiyle başlamayı unutmak veya geciktirmek

- Fatiha suresinin okuduktan sonra zammı sure okumayı unutup doğrudan rüküya gitmek

- Vitir namazında okunması gereken kunut dualarının okumayı unutmak – geciktirmek

- Tahiyyat, salli ve barik dualarının okumayı unutmak veya geciktirmek

- 4 rekatlık namazların 2. Oturuşunda oturmayı unutup 3. Rekata başlamak

- Tadili erkanın terk edilmesi 

- Namaz esnasında ne yapacağını şaşırıp duayı geciktirmek 

- Hangi sureyi okuyacağını düşünürken duaya başlayamamak da sehiv secdesini gerektirmektedir. 

SEHİV SECDESİ NASIL YAPILIR?

Namaz kılarken namaz esnasında uyulması gereken kuralları unutarak veya bilmeden terk edilmesi durumunda sehiv secdesi yapılmalıdır. Sehiv secdesi 3 şekilde yapılmaktadır.

1-) Namazın son rekatta otururken tahhiyatı okuduktan sonra 2 kere secde yapılır tekrar tahhiyat okunarak ardından salli barik ve Rabbena duaları okunur selam verilerek namaz sonlandırılır.

2-) Namazın son rekatında oturulur. Tahhiyatı okuduktan sonra sağ tarafa selam verilir ve 2 kez secdeye gidilir sonrasında tahiyat, salli, barik ve Rabbena okuduktan sonra selam vererek namaz bitirilir.

3-) Namazın son rekatında oturduktan sonra tahhiyat, salli ve barik okuduktan sonra sağa ve sola selam verilir, 2 kez secdeye gidildikten sonra tekrar tahiyat, salli, barik ve Rabbena okunarak selam verilir namaz bitmiş olur. 

Namaz esnasında eksiklerin farkına varıldığı halde yapılmıyorsa vacip yerine getirilmemiş olur. Namaz kabul olsa dahi vacip yerine getirilmediğinden dolayı günaha girilmiş olur. Bundan dolayı farz namazlarını kılarken kurallara dikkat ederek kılınması, bununla ilgili bir şüphe varsa da sehiv secdesi getirilmesi gerekir. Sehiv secdesi vacip bir ibadettir. Yani yapılmaması günah sayılmaktadır.