Klozet nasıl temizlenir? Adım adım sararan klozet temizleme yöntemleri...

Düzenli temizlenmediği sürece mikrop yuvalarına dönüşen tuvaletlerin doğru yöntem ve adımlarla dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Temiz olmayan klozetler farklı farklı hastalıklara neden olduğundan sıklıkla doğru malzemelerle temizlenmesine dikkat edilmelidir. Peki klozet nasıl temizlenir? İşte sararmış klozet temizliği...

ABONE OL
GİRİŞ 25.11.2020 17:34 GÜNCELLEME 25.11.2020 17:34 YAŞAM
Klozet nasıl temizlenir? Adım adım sararan klozet temizleme yöntemleri...
Klozet nasıl temizlenir? Adım adım sararan klozet temizleme yöntemleri...

Ev temizliğinde en dikkat edilmesi gereken tuvaletlerin doğru şekilde dezenfekte edilmesidir. En çok mikrop ve bakteri barındıran tuvaletler, her gün düzenli olarak dikkatlice temizlenmesi gerekmektedir. Hem evin daha temiz olması hem de mikrop kapmamak için klozet temizliğine önem verilmesi gerekir. Özellikle kalabalık ailelerde birçok kişinin kullandığı klozet, daha çabuk mikrop ve bakteri ürettiğinden daha sık ve dikkatli temizlenmelidir. Klozetin sık sık temizlenmemesi durumunda mikrop kapma ve çeşitli hastalıklara yakalanma oranı artabilmektedir. 

 

KLOZET NASIL TEMİZLENİR?

Klozetin genel olarak kir ve pislikten arınması için sifon çekilir. Klozetinin içinde yavaş yavaş kaynar su dökerek sararan yerlerin renginin açılması sağlanabilir. Kaynar su ile kirleri yumuşattıktan sonra çamaşır suyu ile dökülür ve 3-5 dakika beklettikten sonra tuvalet fırçası ile temizlenir. İlk aşama temizliği bittikten sonra sifon çekilir ve çamaşır suyundan arındırılır. Ardından klozetin dışı için çamaşır suyu ve süngerle iyice çitilenir ve bol su ile durulanır ya da suru su ve temiz bir bez ile silinerek durulabilir. Son olarak klozet kapakları kaldırılarak yine sünger ve çamaşır suyu ve sünger ile temizlenir. Bakteri ve mikropların başka yerlere taşınmaması için kullanılan süngerin iş bittikten sonra çöpe atılması tavsiye edilmektedir. Tüm klozet temizlendikten sonra son olarak klozetin içine çamaşır suyu dökülerek 1-2 saat kullanılmadan bekletilir. Arından sifona çekilerek durulanabilir. 

 

SARARMIŞ KLOZET NASIL TEMİZLENİR?

Uzun süre kullanılan ve zamanla saramaya başlayan klozetin temizlenmesi için ise her gün düzenli olarak çamaşır suyu ile temizlemek gerekir. Bir süre sonra sararan mermerin renginin normale dönemsi görülür. Sararan klozete kaynar su ve çamaşır su dökülür 3-5 dakika kadar tuvalet fırçası ile çitiledikten sonra sifon çekerek durulanır. Bu işlem ne kadar sık yapılırsa o kadar çabuk rengi açılacağı için her gün uygulanması tavsiye edilir.