Kaldır başını kardeşim!

Feride'nin Günlüğü Feride'nin Günlüğü

GİRİŞ 01.11.2019 GÜNCELLEME 04.11.2019 YAZARLAR

Birbirimizin yerine utanmaktan mahcubiyetimiz eskidi. Direksiyonu yan yollarda yormadan direkt tükürülecek yüzler caddesine mi kırsak. Metroda bir kardeşimiz, vakarı ona ne hissettiriyorsa öyle giyinmiş, üzerindeki cüppesinin asaleti orada alaycı ağızların tozunu attırıyor aslında ama kimse farkında değil.

 

 

29 Ekim kutlamasından dönüyorlar aynı metrodalar 10. Yıl marşını söyleyerek bu kardeşimizi o izbe kadrajlarına alıyorlar. Orta büyüklükte ergenliğini enlemesine gerçekleştirmiş bir yaşlı herif elindeki posteri kardeşimizin gözüne sokmaya çalışıyor onun arkasında cumhuriyet aromalı kabanlı teyze marşla halay senkronu tutturmaya çalışarak yerinde en körüklüsünden hoplayıp zıplıyor.. Karşı tarafında oturdukları yerden kahkahalar atarak skor sonucu bekleyen trübün amigosu hatunlar alkışlarla tempo vaziyetinde.

Kaldır başını kardeşim. Sadece orta kapıya kadar ilerledikleri için ilerici (!) olanların gerisinde kalmak sana şereftir. Üzülme Allah seninle beraber. Ve sadece küskünlükleri uğruna inandıklarını feda eden kardeşlerine ah et!

 

 

Kaldır başını kardeşim. Senin o sessiz zikrin onların ancak takozla yükseltebilecekleri kibir seviyesinde gürüldesin. Senin o sabrını şaha kaldıran imanına şahit oluşumuz bize yetsin .

Kaldır başını kardeşim.  Kaldır ki, aşağılamayı aydınlık zanneden sokak lambalarını gör ve inandıklarının aydınlığına sığın.

Kaldır başını kardeşim. İnan sen bu vatanın kurucu değerlerine, çıkardıkları kitapların tanesine 2500 lira fiyat biçip, Ata’nın değil cüzdanlarının izinde olan plastik yazarlardan daha saygılısın. Onlar senin başında böğürdükçe senin sesin göğe namzet.

Kaldır başını kardeşim.  Oradaki sessizliğinle öyle yiğit cümleler kurdun ki biz hepsini duyduk. Vicdana, adamlığa sağır olanlar varsın seni duymasın. Sen seni işiten Rabbine öyle güzel sığındın ki varlığına şükredişimiz bile bizi kendimize getirdi.

Kaldır başını kardeşim.  Biliyorsun değil mi Onların istediği gibi sevmeyeceksin onların istediği gibi arsız ve tutarsız olacaksın! Geçmişin olmayacak lakin arşiv yamayacaksın, değerlerine söveceksin çünkü kalpleri atmıyor havlıyor ..

Onların bildiklerinin yabancısı olursan cahilsin. Onların duyduklarının sağırıysan yobaz. Onlar gibi yaşamıyorsan ölüsün.

Bu yüzden kardeşim onlar gibi olmayışının alnından öp.

Kaldır başını kardeşim. Sen senin cübbeni aşağılayan insanların kılığına bakmadın bakmazsın da zaten.

 Çünkü vicdanın şerefin haysiyetin kıyafeti yoktur bilirsin ama sen hepsini öyle güzel kuşanmışsın ki ve asalet öyle şık duruyordu ki üzerinde, dilleri ve kalpleri rüküşlük içinde yüzenlerin sefilliğini bize gösterdin.

Kaldır başını kardeşim..

Sen duanı, yiğitliğini, vakarını ,  siper ettiğinde , duracak bu hayasızca akın!..

Esra Elönü - Haber 7

elonue@gmail.com 

Twitter:@elonue

YORUMLAR 17 TÜMÜ
 • Murat SVS 9 ay önce Şikayet Et
  Esra hanım merhaba. Bu olan olay ile ilgili yüce Rabbim kitabında MUTAFFİFIN süresinde 30-36.ayetlerinde şöyle diyor, Bismillahirahmanirrahim 30 Mü’minler yanlarından geçtiğinde birbirlerine kaş göz ederek onlarla alay ediyorlardı. 31 Ailelerine dönerken zevk ve neşe içinde gülüşe gülüşe dönüyorlardı. 32 Mü’minleri gördükleri vakit, “Hiç şüphe yok, şunlar sapık kimselerdir” diyorlardı. 33 Hâlbuki onlar, mü’minlerin başına bekçi olarak gönderilmemişlerdi. 34 İşte bugün de mü’minler kâfirlere gülerler. 35 Koltuklar üzerinde (etrafı) seyrederler. 36 Nasıl, kâfirler yapmakta olduklarının karşılığını buldular mı!?
  Cevapla
 • mehmet kırasku 9 ay önce Şikayet Et
  azına, yuregıne, kalemine saglık bacım .sizler oldukca, cübbesiyle dolaşan kardeşimizin vakar lığı oldukça gucluyuz beraberiz ; lakin menfaat catışması ugruna savrulan, kusen alnı secdede görünenler utanır mı bilmem, bu tipler elma sandıgı icinde çürümüş tanelerdir.
  Cevapla
 • Vaner 9 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel bir yazı olmuş. Esra hanımı tebrik ediyorum. Vicdanımızın sesi olmuş
  Cevapla
 • rıdvan 9 ay önce Şikayet Et
  müslümanın düşmanı bitmez hakkını helal et kardeşim
  Cevapla
 • Ben 9 ay önce Şikayet Et
  SELAM ve sevgilerimle Tskler Tskler Takipteyizzzz
  Cevapla