TÜM YORUMLAR
AK Parti harekete geçti! Birinde hapis cezası diğerinde iki katı borç
EKONOMİ
AK Parti harekete geçti! Birinde hapis cezası diğerinde iki katı borç
YORUMLAR 49 TÜMÜ
 • Mütefekkir 8 ay önce Şikayet Et
  "Borçlu darda ise eli genişleyinceye kadar ona mühlet verin. Bilmiş olsanız borcu bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır" (el-Bakara, 2/280)
  Cevapla
 • Suat 8 ay önce Şikayet Et
  Burada kim suçlu bankamı çek yazanmı. Çeki tahsil edemeyenmi? Peki ne yapılmalı? Bankalar çek kullanacak kişiye limit belirlemeli ve keseceği çekin limitini kontrol altında tutmalı limitiniz kadar çek tanzim edebileceksiniz. Limitiniz bittiyse çek veremeyeceksiniz. İşleriniz iyi gidiyor ve çek verme limitini yükseltmek istiyorsunuz. Karşılığınız varsa ozaman yükseltebileceksiniz. İpotek v.s. ve çeki alan kişide mağdur olmayacağını bilecek. Çekte kesinlikle hapis cezası olmamalı. Çek te hapis cezası caydırıcı olması için getirilmişti lakin sistem baştan yanlış sistemi yukarıda anlattığım gibi toparlanması halinde mağduriyetler ortadan kalkacaktır.
  Cevapla
 • Metin 8 ay önce Şikayet Et
  Çek kanununda bence kişinin geçmişteki ticari faaliyetine ve ödenmiş çek geçmişine bakılsın,Eğer ki esnaf geçmişi temiz ve ödemelerini zamanında yapmış ama son zamanlarda ekonomik sıkıntılarından dolayı işleri bozulmuş çekini ödeyememiş ise başka bir yaptırım yapılsın...Sahtekar ile mağduru ayırsınlar.Çünkü esnaf suçlu değildir borçludur ilkesinden yola çıkılıp dar boğazda olan esnafı iyice çıkmaza sokmasınlar.
  Cevapla
 • .......... 8 ay önce Şikayet Et
  millette çek almasın çekin garantisi yok
  Cevapla
 • jackk 8 ay önce Şikayet Et
  alma alma zorlayan mı var, yüksek fiyata mal satıp karını katlamaya çalışmanın sonucu
  Cevapla
 • Salih 8 ay önce Şikayet Et
  Çekini bana mı sordu ödemedi? Benim ne suçum var.
  Cevapla
 • Tarık 8 ay önce Şikayet Et
  Peki adam çekleri kesmiş doğramış dağıtmış. Çeki alan da karşılığında çek kesmiş. Silsile.... sonra ilki ödememiş. Zincirleme kaç kişiye sirayet ediyor. Nasıl olacak. Nasıl bir yaptırım gelecek.. Biz ödüyoruz. Alamıyoruz. Nasıl olacak? Bize neden ceza?
  Cevapla
 • ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  hapis kararıyla çekler ödeniyordu şimdi tamamen ödenmez böyle hataya düşmeyiniz sakın çünkü piyasalar daha altüst olur
  Cevapla
 • Orhan 8 ay önce Şikayet Et
  Hapis ceza kaldıracağına dahada artırılsın işleri bozulan müşteri 40 adet çek kesip piyasa dolandırmaz bunlar af etmek isteyen sistem yada parti kim varsa o zaman mağdurların parasını ödesin
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Kyk yük adam üniversite bitiriyor işe girecek iş doguda kpss hazırlan git askerlik bedelli yap ver 33000tl dügün ver 80000 TL borç öde borç öde kyk faiziyle karşında 30000 TL kredi cek faize girdikçe gir evde huzur kalmaz genc adam ülkesine ne zaman vakit ayıracak dikkat edin bu yazdıklarım üniversiteli bi insan için gecerli
  Cevapla
 • abdullah 23 8 ay önce Şikayet Et
  nasrettin hoca saz çalarken parmağını bir noktada tutup sazın tellerine vuruyormuş hocam demişler başkaları saz çalarken parmaklarını gezdiriyorlar siz sabit tutuyorsunuz demişler hoca da onlara onlar benim tuttuğum yeri arıyorlar demiş.Ticaretimizi islami kurallara göre düzenlemek varken böyle deneme yanılma yoluyla çözüm üretmeye çalışıyorlar.devam edin sonunda benim dediğim yere geleceksiniz.eskiden resmi kurumlarda parmak basarlardı,bazıları onlara cahil derdi imza atamıyorlar şimdi biz işe gelirken parmak basıyoruz.ecdadımız bizden 1000 yıl ilerdeymiş.
  Cevapla
 • emre 8 ay önce Şikayet Et
  Çok saçma dolandırıcıların isine gelir
  Cevapla
 • MuhaseBMC 8 ay önce Şikayet Et
  Devlet kanunlar derki, çek sorumluluğu bankalara ait, çek verdikleri müşterilerine banka bir nevi kefil oluyor. Çek arkası geçersizdir 2020 tarihinden itibaren yeni basılan çekler arkası hükümsüzdür denmeli. Piyasadaki esnaf iş adamıda akıllı olsun çek sorumlusu bankadır. Arkasındaki cirolar yok hükmündedir. Dolandırıcılık a zemin hazırlamak göz yummak çek arkası yazılması ile suistimalleri arttırdı. Çözüm tek değil fakat bu Bankalar sorumlusu oldukları Çeklerin arka yüzünü karalasınlar vergi birde buradan kaçırılıyor.
  Cevapla
 • AvuKat 8 ay önce Şikayet Et
  Çekin arkası diye bir saçmalık sistemini ciro, ciranta uydurması var. Göz yumulan çek arkası ciranta saçmalığı yasaklansın çekin ön yüzünde ne yazıyor ise odur. Bankalar piyasaya çek adı altında para basıyor sanki! Bankalar sorumlulugu enayilere yıkıyor, çekin arkasında 5 borçlu! Tavşanın suyunun suyu bunedir arkadaş ?
  Cevapla
 • ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Konu tamamen banka ve çeki düzenleyen keşideci arasında düşünülmelidir. Banka şu an için 2.300 TL zorunlu karşılık ödeyip geri çekiliyor ve buna istinaden keşidecilere peynir ekmek gibi çek veriyor. Keşideci de hapiste kalkarsa daha rahat davranacak ve önüne geleni dolandıracak kötü niyetli olmasa bile altından kalkamayacağı ticari işlemlere girişecektir. Çözüm : Elektronik çek sistemine geçilmesi gerekmektedir. Banka kredi gibi çek limiti belirleyecek ve keşidecinin düzenlediği çekler elektronik ortamda olduğu için bu limiti aşamayacak ve banka garantisi altında olacaktır. Bu hizmet karşısında DBS ve Teminat Mektubu gibi banka komisyon alacaktır.
  Cevapla
 • Ordulu 8 ay önce Şikayet Et
  Çekleri piyasadan kaldırın artık. Çek sadece büyük holdinglerin işi. Çeklerin karşılığı banka da durmadan verilmemesi gerekiyor ! Karşılıksız çek kesene hapis çezası olsun !
  Cevapla